Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

TARİHTE ADINI ALTIN HARFLERLE YAZDIRAN HÜKÜMDAR

FATİH SULTAN MEHMET

FATİH SULTAN MEHMET

FATİH SULTAN MEHMET KİMDİR

Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı İmparatorluğu’nun 7. Padişahıdır. 30 Mart 1432’de Edirne’de doğmuş ve 3 Mayıs 1481’de İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Fatih Sultan Mehmet, Osmanlı tarihinde büyük bir öneme sahip olan İstanbul’un fethini gerçekleştiren hükümdardır. Zekası ile kendine hayran bırakmıştır.

Fatih Sultan Mehmet, babası II. Murad’dan sonra tahta geçtiğinde henüz 12 yaşındaydı. Tahta geçişinin ardından kendisini eğitime adamış ve askeri, idari ve bilimsel alanlarda geniş bir eğitim almıştır. 21 yaşında Edirne’yi kuşatan Macar ordusunu mağlup ederek ilk zaferini kazanmıştır.

Fatih’in askeri dehası

Tarihçiler tarafından “askeri deha” olarak gösterilen Fatih Sultan Mehmet, ordu düzeninde yeniliklere gidip ateşli ve son teknoloji silahları üretti, asker sayısını artırdı.

Devrinin büyük alimleri Molla Hüsrev, Molla Gürani, Molla Yegan, Hızır Bey ve Hocazade Muslihuddin’den ders alan Fatih Sultan Mehmet, merak ettiği alanlarda da uzman kişileri getirtip özel eğitim aldı. Birçok dil bilen Fatih Sultan Mehmet, matematik, coğrafya, astronomi, fizik gibi pek çok farklı disiplinde de bilgi sahibiydi.

Şiire de ilgi duyan Fatih Sultan Mehmet, “Avni” mahlasıyla şiirler yazdı. Sanata ve ilme verdiği önemle de bilinen Fatih, padişahlığı süresince birçok medrese yaptırarak, dünyanın farklı ülkelerinden bilim insanlarını İstanbul’a davet ederek himaye etti.

Tarihteki imparatorluk kurucularının vasıflarını taşıyan Fatih Sultan Mehmet, dünya hakimiyetini amaç edinmişti. Bazı Rum tebaalar onu, İstanbul’u elinde tutması sebebiyle “Kayser-i Rum” yani Roma İmparatoru olarak gördü.

Fatih Sultan Mehmet’in en önemli başarısı, 1453 yılında Konstantinopolis’i (İstanbul’u) fethetmesidir. Bu fethin sonucunda Bizans İmparatorluğu’nun sona ermesi ve İstanbul’un Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olması, Osmanlı İmparatorluğu’nun gücünü büyük ölçüde artırmıştır. Ayrıca İstanbul’un fethi, tarih boyunca büyük öneme sahip olan bir dönüm noktası olarak kabul edilir.

Fatih Sultan Mehmet döneminde Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları genişlemiş, Balkanlar, Anadolu, Kafkasya ve Arap Yarımadası’na kadar uzanmıştır. Ayrıca Fatih, imar faaliyetlerine büyük önem vermiş, İstanbul’u yeniden imar etmiş ve şehre birçok yeni eser kazandırmıştır.

Fatih Sultan Mehmet, cesareti, yetenekleri ve liderlik vasıflarıyla Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli hükümdarlarından biri olarak kabul edilir. Ölümünden sonra da “Fatih Sultan Mehmet Han” olarak anılmış ve Osmanlı İmparatorluğu’nun en büyük sultanlarından biri olarak hatırlanmıştır.