Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ahmet Metin Genç Kimdir? Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı

Ahmet Metin Genç kimdir? Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in hayatı. Hakkında bilgiler içeren biyografi.

Ahmet Metin Genç kimdir?
60 / 100

Ahmet Metin Genç kimdir? Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç’in hayatı. Hakkında ayrıntılı ve güncel bilgiler içeren biyografi. Ahmet Metin Genç’in hayat hikayesi…

Ahmet Metin Genç Kimdir?

Sert rüzgarların, fırtınaların ve tipinin uğrak noktası Zigana’nın eteklerinde yer alan Maçka’nın Ormanüstü köyünde 1972 yılında dünyaya gelen Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, çocukluğunun en güzel yıllarını burada yaşadı.

Babası Murat Rahmi Genç, Maçka ilçesinin sevilen esnaflarındandı. Babasının yanında hayatın zorluklarını öğrenen Ahmet Metin Genç, eğitimin önemini kavrayıp İlkokuldan liseye kadar olan eğitimini ilçede başarıyla tamamladı. Özellikle başarısını lise yıllarında gösteren Ahmet Metin Genç Maçka İmam Hatip lisesini birincilikle tamamlayıp lisans eğitimi için İzmir’in yolunu tutu.

Karadeniz’in hırçın dalgalarından Ege’nin sakin kıyılarına 1990 yılında giden Ahmet Metin Genç, 9 Eylül Üniversitesi Hukuk fakültesini bitirdikten sonra 1995 yılında Trabzon’a gelerek serbest avukatlığa başladı. Serbest avukatlığa başlamadan önce Hâkimlik Savcılık sınavına giren Ahmet Metin Genç, sınavı iyi bir derece ile kazansa da İmam Hatip mezunu olduğu için hakim yapılmadı. 28 Şubat’ın hemen öncesinde imam hatip mezunlarına yapılan baskılar, durdurulmak istenen eğitim hayatları ve meslekte ilerlemelerine engel olunduğu günlerde Ahmet Metin Genç’te nasibini alanlar arasında yer aldı. 1997 yılında vatani görevini Tekirdağ Çorlu’da tamamladı.

Ahmet Metin Genç, 28 Şubat sürecinde yapılan haksızlıklarla mücadele etmek üzere 2001 Yılında Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde kurulan AK Parti’nin Trabzon teşkilatında yönetim kurulu üyesi olduktan bir süre sonra 29 yaşında en genç il başkanı oldu.

Daha sonra AK Parti’nin çeşitli kademelerinde görev yapan Ahmet Metin Genç 2007 yılı genel seçimlerinde Trabzon AK Parti Milletvekili adayı oldu. Partisinden hiç kopmadan her göreve koşan Ahmet Metin Genç, 2014 yılında Ortahisar Belediyesine kurucu belediye başkanı olarak seçildi. Şehre, Trabzon Akvaryum, Boztepe Seyir Terası ve Yürüyüş Yolu, En Mutlu Köy gibi sayısız vizyon projeleri kazandırarak, Trabzon’un Marka Kent olma hızına ivme kazandırmıştır. Turizmi şehrin en önemli lokomotiflerinden biri olarak gören GENÇ, kadim kent kültürünü ulusal ve uluslararası platformlara taşıyabilmek için; Trabzon’un tarihi dokusunu yeniden gün yüzüne çıkarmak, gelecek nesillerimizin kent aidiyetini güçlendirebilmek için; Tarihi Hasanpaşa Askeri Hamam Müzesi, Trabzon Tarih Müzesi, Basın Tarihi Müzesi, Dijital Gençlik kütüphanesi gibi sayısız restorasyon, yenileme ve işlevlendirme projesine imza attı.

Ayrıca tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde ve ülkemizi derin bir yasa boğan 6 Şubat depreminde bütün imkânları ile sahada vatandaşların hizmetinde yer aldı. 2 dönem boyunca Ortahisar’ın bütün sokaklarında, caddelerinde aralıksız vatandaşlarla, iyi günde kötü günde beraber olarak büyük takdir kazanan Ahmet Metin GENÇ, vatandaş nezdinde ulaşılabilirliğini, Belediyecilikte sorunları yerinde çözmenin önemini bir kez daha kanıtlamış oldu. Ve nitekim bütün bu kararlı mücadelesi, 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Ahmet Metin Genç’i göstermesiyle takdir buldu. Ardından girdiği seçimleri kazandı ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.