Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ankara İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı

Ankara İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2019 Yılı 1. Olağan Toplantısı, Ankara Vali Yardımcısı Elif Nur Bozkurt Tandoğan başkanlığında gerçekleştirildi.

Ankara İl İstihdam ve

Ankara İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Ankara Vali Yardımcısı Elif Nur Bozkurt Tandoğan Başkanlığında toplandı.

Valilik Toplantı Salonu’nda Ankara Vali Yardımcısı Elif Nur Bozkurt Tandoğan başkanlığında  gerçekleştirilen ve ANKESOB Başkan Vekili Hüseyin Ar’ın Birlik adına katılım sağladığı toplantıya; Türkiye İş Kurumu Ankara İl Müdür Vekili Hüseyin Mollaoğlu, Ankara Ticaret İl Müdürü Yavuz Karaer, Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bedri Ekşi, ATO Meclis Üyesi Abidin Memili, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Arif Şayık, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarılı, ASO Genel Sekreter Yardımcısı Yusuf İnce  ve Uzman Gözde İnan’ın da aralarında bulunduğu kurul üyeleri katıldı. 

Ankara Vali Yardımcısı Elif Nur Bozkurt Tandoğan’ın açılış konuşmasının ardından toplantıda gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi. 

Kurulun 2019 yılı 1. olağan toplantısında Türkiye İş Kurumu İl Müdür Vekili Hüseyin Mollaoğlu, Ankara İl Müdürlüğü’nün faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu. Mollaoğlu, İŞKUR Ankara’nın 2018 temel göstergelerini açıklayarak, işe yerleştirme sayıları, meslek edindirme kursları, engellilere yönelik kurslar, işbaşı eğitim programları, girişimcilik uygulama eğitimleri ve toplum yararına programlar hakkında sunum gerçekleştirdi. İŞKUR’un istihdam teşviklerinin her geçen gün genişlediğini belirten Mollaoğlu, 2018 yılında İŞKUR Ankara İl Müdürlüğüne 402.910 başvuru olduğunu, bunlardan 76.579 kişinin işe yerleştirildiğini kaydetti. Mollaoğlu’nun sunumunun ardından Kurul, 2018 yılı istihdam verilerini değerlendirdi.

Ankara İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Bedri Ekşi de sunumunda Ankara’da mesleki eğitimin 2018-2019 öğretim yılı sayısal verilerini paylaştı, 2019 – 2020 öğretim yılı için Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden gelen alan-dal açma/kapama tekliflerini kurulun onayına sundu. Konuşmasında mesleki eğitimin önemine vurgu yapan Ekşi, meslek okullarının kalitesinin ve sayısının günün şartlarına ve sektörlerin ihtiyaçlarına göre artırılmasını hedeflediklerini söyledi, okullarda üretime önem verilmesi gerektiğini vurguladı.  

Ankara Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ANKESOB) Başkan Vekili Hüseyin Ar da meslek okulları ve özel sektör arasındaki işbirliğinin güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekerek, sektörlerde belirgin şekilde nitelikli işgücü açığı olduğunu, kaliteli meslek elemanlarını esnaf ve sanatkarların, bütün işyerlerinin aradığını, bu nedenle işgücü kalitesini artırmak için ihtiyaç duyulan alanlarda daha fazla mesleki eğitim programlarının açılması görüşünü savundu. Ar, ANKESOB’a bağlı meslek odalarından Ankara İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulunda değerlendirilmek üzere alınan görüş, öneri ve tespitler ile ANKESOB’un  mesleki eğitimle ilgili çalışma ve mesleki eğitim merkezleri ile yapılması gereken taleplerini içeren bir raporu Ankara İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kuruluna sundu. 

Kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınmasının ardından toplantı sona erdi.