Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ankara Kulübü’nde özel konuklarla Ferfene etkinliği gerçekleşti

Ankara Kulübü Derneği’nde Ferfene etkinliği, Ankara Üniversitesi Kadın Platformu’nun yönetim organlarında ve çalışma gruplarında yer alan öğretim üyeleri ve üniversite öğrencilerinin de katılımıyla Ankara Konağı Başkent Salonu’nda oldukça keyifli bir gerçekleşti.

Ankara Kulübü Derneği'nde Ferfene

Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde özel konuklarıyla anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi.

Özaslan, Ankara’nın en eski sivil temsilcisi olduğunu vurguladığı Ankara Kulübü Derneğinin Atatürk’ün ‘Seymenlik geleneğini ve 27 Aralık ruhunu yaşatın’ direktifiyle 1925 yılında kurulduğunu belirterek, dernek çalışmaları hakkında bilgilendirmede bulundu.

Özaslan, tarihsel geçmişinin Orta Asya’ya uzandığını vurguladığı Ferfene geleneğinin temelde sohbet ve sazlı sözlü oyunlarıyla eğlenceye ve toplumsal dayanışmaya dayalı bir kadim Türk kültürü olduğunu kaydetti.

Yüzyıllarca Ankara’da yaşatılmış Seymenlik ve Anadolu kadınının simgesi Bacıerenlik geleneği hakkında da bilgi veren Özaslan, Ankara Kulübü olarak Ankara’nın kadim kültürel miras değerlerine sahip çıkmaya, yaşatmaya ve gelecek kuşaklara aktarmaya devam edeceklerini kaydetti.

Son olarak “14 Şubat Sevgililer gününüz kutlu olsun” notunu düşen Özaslan, tüm katılımcılara teşekkür etti.

Ankara Üniversitesi Kadın Platformu Koordinatörü Prof. Dr. Neslihan Alkış da platformun çalışmaları hakkında kısa bir bilgi paylaşımının ardından; 14 Şubat’tan yola çıkarak Ankara Kulübünde Ferfene programında bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti, kendilerine gösterilen misafirperverlikten dolayı Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Dr. Metin Özaslan ile programı koordine eden YKÜ Serpil Yıldırım’a ve etkinliğe emek veren herkese teşekkür etti.

Konuşmaların ardından sazlı sözlü Ankara türküleri söylendi, Seymen ve Bacıeren oyunları sergilendi.

Programın son bölümünde ise Özaslan, Ankara Üniversitesi Kadın Platformu Koordinatörü Prof. Dr. Neslinan Alkış ve Ünigenç YKB Melahat Okan ile tüm heyete Seymenlik ve Bacıerenlik kültürünü yansıtan Ankara Kent Kültürü Müzesi’ni gezdirilerek, bilgilendirmede bulundu.