Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Antik Avrupalılar uyuşturucu kullanmış

Antik Avrupalıların Uyuşturucu Kullanımıyla İlgili Yeni Kanıtlar Keşfedildi

Antik Avrupalıların Uyuşturucu Kullanımıyla

Son araştırmalar, Akdeniz adasındaki bir mağarada bulunan ve 3.000 yıl öncesine tarihlenen insan saçlarının kimyasal analiziyle, antik insanların halüsinojenik uyuşturucuları kullandığına dair doğrudan kanıt sağladı. Araştırmacılar, mağarada bulunan ve ahşap bir kaptan çıkarıldıktan sonra hayvan kemiklerine dolanmış olarak keşfedilen insan saçlarının analizi sonucunda, eski insanların uyuşturucu etkili bitki maddeleri tükettiğini ortaya çıkardılar (C: Guerra-Doce et al., 2023).

Bu bulgulara ek olarak, İspanya Menorca’daki bir mezar alanından alınan insan saçlarının analizi de antik Avrupalıların bitkilerden elde edilen halüsinojenik uyuşturucuları kullandığını gösterdi.

Bu keşifler, Avrupa’da ritüel törenlerin bir parçası olarak kullanılmış olabilecek eski uyuşturucu kullanımının ilk doğrudan kanıtlarını sunmaktadır. Önceden, Avrupa’da tarih öncesi uyuşturucu kullanımına ilişkin kanıtlar genellikle dolaylıydı; örneğin, Tunç Çağı kaplarında afyon alkaloitlerinin tespiti, ritüel bağlamlarda uyuşturucu bitki kalıntılarının bulunması ve sanatsal tasvirlerde uyuşturucu bitkilerinin görünmesi gibi. Ancak, bu yeni bulgular, antik Avrupalıların uyuşturucu kullanımıyla ilgili doğrudan kanıtların artık mevcut olduğunu göstermektedir.