Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

”Artık Bize Çalışıyorlar.”

Hollanda’da Doğan Türk Girişimci Şahin Tankır, Güneş Enerjisi ve Boya Sektöründe Öncü

Hollanda’da Doğan Türk Girişimci

Hollanda’da doğup büyüyen Türk kökenli bir girişimci, sürdürülebilir enerji ve boya sektörlerindeki başarılarıyla dikkat çekiyor. Dedeleri yıllar önce Türkiye’den Hollanda’ya göç eden Tankır, bu göç hikayesinden ilham alarak girişimcilik serüvenine atıldı ve bugün iki başarılı şirkete sahip.

Şahin Tankır 2022 yılında kendi güneş paneli şirketini kurdu. 2023 yılında ise boya sektörüne atıldı. Tankır’ın şirketi, Hollanda genelinde yenilenebilir enerji çözümleri sunarak enerji tasarrufu ve çevre dostu uygulamaları teşvik ediyor.

2 3

”Artık Bize Çalışıyorlar”

Göç hikayesini anlatmasını istediğimde yıllar önce dedelerinin Hollanda’ya göç ettiklerini ve göçün ilk yıllarında çok zor şartlarda yaşadıklarına değinen Tankır; ‘’ İlk zamanlarda bir evde 15 – 20 kişi yaşarken yıllar geçtikçe geldiğimiz durum bizleri sevindiriyor. Şu an kendi şirketimi kurdum ve çoğunluğu Hollandalı olan 40 kişiye yakın çalışanımız var. Çağ değişmeye başladı. Artık Hollandalılar bizler için çalışıyorlar. Bu bizim için gurur verici bir şey.’’ diye ekledi.

Tankır, “İlk başlarda küçük projelerle başladık, ancak zamanla hem müşterilerimizin güvenini kazandık hem de şirketimizi geliştirdik. Şu anda Hollanda’nın pek çok bölgesinde kurulum yapıyoruz ve güneş enerjisinin yaygınlaşması için çalışıyoruz,” dedi.

Girişimci ruhu, Şahin Tankır’ı farklı bir sektöre daha adım atmaya teşvik etti. 2023 yılında boya sektörüne girerek ikinci şirketini kurdu. Boya şirketine de rağbetin çok olduğunu söyleyen Tankır, ‘’kaliteye ve müşteri memnuniyetine büyük önem veriyoruz,” diye ekledi.

Güneş enerjisi ve boya sektörlerindeki yenilikçi yaklaşımlarıyla sadece Hollanda’da değil, uluslararası alanda da adından söz ettirmeyi hedefleyen Tankır, Türkiye’de yatırım yapma hedeflerini de açıkladı. Tankır, “Dedelerimizin topraklarına geri dönmek ve Türkiye’de de yenilenebilir enerji çözümleri sunmak istiyoruz. Türkiye, güneş enerjisi açısından büyük bir potansiyele sahip. Ayrıca boya sektöründe de kaliteli ve çevre dostu ürünlerimizle Türkiye pazarında yer almak istiyoruz,” dedi.

3 1 scaled

Aile hayatı ve iş yaşamını dengede tutmaya özen gösteren Şahin Tankır, seyahat etmeyi ve yeni kültürler keşfetmeyi hobi olarak görüyor. Girişimcilik serüveninde elde ettiği başarılarla insanlara gelecekte de sürdürülebilir ve yenilikçi çözümler sunmayı hedefliyor.

İş dünyasında çevreye duyarlı ve kaliteli ürünler sunmanın önemini vurgulayan Tankır, girişimcilik yolculuğunda kararlılıkla ilerlemeye devam ediyor.

Eda Kılınç – CUMHA