Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Avrupa Birliği Türkiye Çalışma Grubu Toplantısı başladı

Ertürk: Sarı Yelekliler adı altında başlatılan eylemleri kaygıyla izliyoruz

Ertürk: Sarı Yelekliler adı

Kahramankazan Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen 21. Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu Toplantısı açılış yemeği ile başladı. Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, AB üyesi ülkelerden gelen temsilcilere hitaben yaptığı konuşmada, “Fransa’da Sarı Yelekliler adı altında meşru ve seçilmiş hükümete karşı başlatılan sokak eylemlerini kaygıyla izliyoruz” dedi.

21. Avrupa Birliği Bölgeler Komitesi Türkiye Çalışma Grubu Toplantısı düzenlenen açılış yemeği ile başladı. Kahramankazan Belediyesi Çok Amaçlı Toplantı Salonu’nda düzenlenen yemeğe, Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, AB Türkiye Çalışma Grubu Başkanı Hicham Imane ve AB üyesi ülkelerin temsilcileri, Türkiye’nin farklı illerinden gelen belediye başkanları, akademisyenler, STK temsilcileri, Kahramankazan Kent Konseyi, Kadın Konseyi, Gençlik Meclisi ve belediye meclisi üyeleri ile şehit yakınları ve gaziler katıldı.    

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, burada yaptığı konuşmada, AB üyesi ülkelerin değerli temsilcilerini ve Türkiye’nin farklı illerinden gelen değerli katılımcıları Kahramankazan’da misafir etmekten büyük bir mutluluk duyduklarını ifade etti.

15 Temmuz’u anımsattı

Türk Milleti’nin, FETÖ tarafından 15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında verdiği destansı mücadeleyi anlatan Başkan Ertürk, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı sonucu, milletimizin, demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü ilkelerine canları pahasına sahip çıkarak önledikleri 15 Temmuz hain darbe gecesinde ilçemiz 9 şehit, 92 Gazi vererek darbenin önlenmesinde sembol hale gelmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yer alan tüm siyasi partilerin oy birliği ile ‘kahraman’ unvanı verilen ilçemizde sizleri ağırlamaktan onur duyuyoruz” dedi.

Kahramankazan’ı anlattı

Ertürk, Kahramankazan’ın merkezi hükümetin ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin en çok yatırım alan bir ilçe olma özelliğini taşıdığını belirterek, “Kahramankazan gelişmişlik sıralamasında  Türkiye de 957 ilçe arasında 30’uncu, Ankara’nın dış ilçeleri arasında ise 1’inci sırada yer almaktadır” dedi. Ertürk, ilçede belediye tarafından yapılan yatırım ve hizmetlerin yanı sıra ilçe sınırları içerisinde yer alan tesis, merkez ve kümelenmeler hakkında da bilgi verdi. Ertürk, Kahramankazan’ın 81 ilden göç almasına karşın, adli olayların en az düzeyde yaşandığını ve sosyal barışın maksimum seviyede temin ve tesis edildiğini söyledi.

AB ile ilişkiler

Ertürk, katılımcı demokrasi anlayışı çerçevesinde yürüttükleri çalışmalar sonucunda Avrupa Konseyi tarafından verilen “12 Yıldız Şehri” unvanına iki kez üst üste, son olarak da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nce verilen “Avrupa Diploması” ödülüne layık görüldüklerini anımsattı. Türkiye Cumhuriyeti olarak AB ilerleme sürecinde atılan adımları önemsediklerini ifade eden Ertürk, “Biliyoruz ki atılacak her adım her iki taraf adına yapılacak çalışmalarda büyük bir ivme sağlayacaktır. Yerel yönetimlere ilişkin kuracağımız ortak istişare komitesinin bu sürece ciddi katkılar sağlayacağını ifade etmek istiyorum” dedi.

“Sarı Yelekliler” açıklaması

Başkan Ertürk, Türkiye’de yaşanan Gezi olayları ve Fransa’da başlatılan Sarı Yelekliler eylemlerini karşılaştırarak, “Türkiye’de 2013 yılında gezi olayları adı altında, seçilmiş ve meşru hükümete karşı başlatılan sosyal ayaklanma, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kararlılığı ve hükümetimizin bu konudaki dik duruşuyla bastırılmıştır. Yine aynı olayların Fransa’da Sarı Yelekliler adı altında meşru ve seçilmiş hükümete karşı başlatılan sokak eylemlerini kaygıyla izlediğimizi belirtmek isterim” diye konuştu.

Türkiye’nin ve AB’nin yararına ümidi

Ertürk, yarın başlayacak toplantı sonucunda hazırlanacak raporun Türkiye’nin ve AB’nin yararına sonuçlanmasını ümit ettiğini belirterek, bu anlamlı toplantının Kahramankazan Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılmasına katkılarından dolayı AB Bölgeler Komitesi yetkililerine ve süreci işbirliği halinde yürüttükleri Türkiye Belediyeler Birliği’ne teşekkür etti.

Imane: Onur duyuyorum

AB Türkiye Çalışma Grubu Başkanı Hicham Imane de, Türkiye’de ve Kahramankazan’da olmaktan gurur duyduğunu belirterek, “Belçika’da Türk nüfusun yoğun yaşadığı bir yerde dünyaya geldim. Onun için burada olmaktan dolayı ayrıca mutluyum” dedi. Türkiye Çalışma Grubu’nun uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Imane, toplantıda Türkiye-AB ilişkileri ve sığınmacılar konularının ele alınacağını kaydetti.

Karşılıklı jest

Konuşmaların ardından Ertürk ve Imane birbirlerine karşılıklı jest yaptı. “Tatlı yiyelim tatlı konuşalım” şeklinde espri yapan Imane, Ertürk’e çikolata hediye etti. Ertürk de “Bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır” diyerek, Imane’ye fincan takımı ve kahve hediye etti. Yemek öncesinde Ankaralı Seymenler halk oyunu gösterisi sundu. Yabancı temsilciler gösteriyi büyük bir hayranlıkla izledi.

Türkiye-AB ilişkileri masaya yatırılacak

Bu kapsamda kapsamında yarın Ankara’da başlayacak ve gün boyu sürecek  toplantıda “Türkiye-AB ilişkileri, son gelişmeler ve yerel yönetimlerin etkisi” ile “Avrupa’da Sığınmacı Krizi ve Uyum” konuları masaya yatırılacak. Toplantıya AB üyesi ülkelerden çok sayıda yabancı temsilci, akademisyenler, STK temsilcileri ve belediye başkanları katılacak.