Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Avukat Onur Çelik’in ismini kullanıp icra bahanesiyle vatandaşı dolandırdılar!

Ankara’da, kendilerini Avukat Onur Çelik olarak tanıtan dolandırıcı çetesi savcılığa verildi.

Ankara’da, kendilerini Avukat Onur

Cumha- Berfin Taştan

Dolandırıcılar, Avukat Onur Çelik’in fotoğrafını ve ismini kullanarak, insanlardan para talep etmek için sahte telefon aramaları gerçekleştirdi. Bu sahte aramalarda, insanlara çeşitli tehditlerle para ödemeleri gerektiği söylendi. İnsanlara aramalarla icraya verildiğini söyleyen dolandırıcı çetesi, aradıkları kişilerin paralarını almaya ediyor.

Avukat Onur Çelik’in Başkent Postası’na verdiği röportajda;

“Son altı ay boyunca ülkemizin çeşitli yerlerinde bulunan vatandaşların isimlerimizi kullanarak telefonla arandıkları ve “icra dosyanız var, ödeme yapın yoksa evinize hacize geleceğiz” gibi tehditlerle para talep edildiği tespit edilmiştir. Bu şahısların, baro levhasında bulunan resmimi Whatsapp profil resmi olarak kullanarak insanlar kandırıldı. Üstelik bu şahıslar herkese açık olan baro levhasında bulunan resmimi aradıkları telefonun whatsapp profil resmi olarak atadıkları ve yine levhada bulunan bilgilerimi kullandıkları tarafıma ulaşan mağdurlar tarafından aktarılmıştır. Şüpheliler adımı kullanarak şahısları aramakta ve alakasız bir şahsın İBAN numarasını vererek bu İBAN numarasına para aktarılmasını istemektedirler. Tüm bu durumlar suç mağduru adayı olan kişilerin baro levhasında bulunan iletişim bilgilerinden ofisime ulaşmaları ve durumu tarafıma izah etmeleri sonucu öğrenilmektedir. Bugünlerde her gün yaklaşık 2-3 kişi ofisimi aramakta durum ile ilgili tarafımı bilgilendirmektedir.”

“Soruşturma devam etmekte”

Avukat Çelik, defalarca Cumhuriyet Başsavcılığına gittiğini söyledi. Birçok kez suç duyurusunda bulunduğunu belirtti ve şunları ekledi;

“Bu konu ile ilgili tarafıma ulaşan şahıslara derhal bulundukları yerdeki savcılıklara giderek suç duyurusunda bulunmaları gerektiğini, hiçbir avukatın kendilerini telefonla aramak suretiyle para istemeyeceğini belirterek savcılıklara yönlendirmekteyim. Ayrıca arama yapılan kişilerden kendilerini arayan numaraların bilgilerini ve ödeme talep ettikleri İBAN bilgilerini alarak şahsım olarak da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sahtecilik ve dolandırıcılık suçları kapsamında müteaddit defalar suç duyurusunda bulunulmaktayım. Tarafımca yapılan suç duyuruları kapsamında soruşturmalar devam etmektedir.”

“Hiçbir avukat telefonla arayarak para isteyemez”

 Avukat Onur Çelik, vatandaşları şöyle uyardı;“Bu kapsamda değerli vatandaşlarımıza önemle belirtmek ve kendilerini uyarmak isteriz ki; Hiçbir avukat herhangi bir sebeple telefonla arayarak kendilerinden para isteyemez. Herkes adına olan icra ve dava dosyalarının dökümünü e-Devlet ortamında sorgulayabilir ve taraf olduğu icra ve dava dosyalarını isteyebilir. Bu dosyaları kapsamında yapılacak ödemeleri de ilgili mercilere yasal olarak gerçekleştirebilir. Adli para cezaları ise avukatlar tarafından değil savcılıklar tarafından adliye vezneleri aracılığıyla tahsil edilmektedir. Bu sebeple bu tarz aramalara itibar edilmemeli telefon derhal kapatılmalı ve ilgili arama nedeniyle savcılığı giderek arayan numara verilmek suretiyle şikayette bulunulmalıdır.”