Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Balıkesir Dönüşüm Kongresi başladı

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki 5 yılını belirleyecek stratejik planın oluşturulmasına katkı sağlayacak ve kente yeni bir vizyon katacak ‘Balıkesir Dönüşüm Kongresi’nin kapılarını araladı. Açılışta konuşan Başkan Ahmet Akın “31 Mart’ta oyunuzu verdiniz ve bizi bu kıymetli göreve getirdiniz. Buyurun şimdi; ‘SÖZ SİZDE’dir.” diyerek şehrin geleceğini tüm Balıkesirlilerle birlikte belirleyeceklerini vurguladı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, önümüzdeki

Balıkesir’in bütün yerel aktörleriyle ortak bir “kent laboratuvarı” oluşturularak kente yeni bir vizyon ve yönetim perspektifi sunmak amacıyla gerçekleştiren ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin önümüzdeki 5 yılını belirleyecek stratejik planın oluşturulmasına katkı sağlayacak “Balıkesir Dönüşüm Kongresi” başladı. Avlu Kongre ve Kültür Merkezi’nde 2 gün sürecek olan kongrenin ilk gününde; yerel seçimlerin ardından deprem risk analizinin ve dönüşümün nasıl olması gerektiğini belirlemek için akademisyenler, bilim insanları, sivil toplum örgütleri ve vatandaşlardan oluşan bin 500’e yakın gönüllü, şehrin temel sorunlarını masaya yatırarak ortak bir akılla çözümler üretmek için katılım sağladı. 2 gün boyunca birçok farklı başlıkta toplam 10 oturumun yapılacağı ve 10 farklı çalışma grubunda ise kentin temel sorunlarına yönelik çözüm önerilerinin konuşulacağı ‘Balıkesir Dönüşüm Kongresi’ açılış konuşmalarıyla başladı.

Balıkesir’in; Kuvayı Milliye Hareketi’nin başladığı, milli mücadeleyi örgütleyen 5 kongreye ev sahipliği yapan ve haklı olarak Kuvayı Milliye’nin başşehri olarak anılan bir kent olduğunu vurgulayarak sözlerine başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Akın, açılış konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Böyle bir kentte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun üzerinden 100 yıl geçtikten sonra Balıkesir Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Balıkesir Dönüşüm Kongresi’ni düzenliyoruz. Bu onur yalnızca bu salonda bulunanların değil, bu onur ailem dediğim bütün Balıkesirlilerin. Ulu Önderimiz Atatürk’ümüzün ayak izlerini süren, Cumhuriyet değerlerini sahiplenen bu salonu dolduran sizlere selam olsun!

 

“SİYASİ DÖNÜŞÜM,

KENTSEL ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜNE EVRİLECEK”

Dönüşüm hayatın en temel gerçeğidir. Evrende hiçbir şey durmaz, her şey dönüşür. Kentler de dönüşür. Ancak kentsel dönüşüm binalara kat çıkmak değildir, daha fazla beton değildir. Çünkü kentsel dönüşüm aslında; refahtır, huzurdur, özgürlüktür. Bugün buraya asıl bunu konuşmak, yeni bir bakış açısı ortaya koymak için toplandık. 75 yıldan sonra büyük bir siyasi dönüşüm yaşayan, bana göre dünyanın en güzel şehri Balıkesir’de, siyasi dönüşümü kentsel zihniyet dönüşümüne evirmek için bir aradayız. Bir tırtılın, bir kelebeğe dönüşmesi mümkün olduğu için biz de dönüşüm kongremizi dönüşümün simgesi kelebekle görselleştirdik!

 

YENİ BİR BALIKESİR VİZYONU

Yerelden kalkınma hedefiyle yola çıkmış bir belediye olarak; rekabet gücü yüksek, dünyayla entegre olmuş, sürdürülebilir bir kalkınma anlayışına sahip, kısıtlı kaynakları en verimli şekilde kullanan, yaşam kalitesi her geçen gün biraz daha artan bir Balıkesir için çalışmak için buradayız! Ve bu yolda ilerlerken, ailem dediğim siz çok kıymetli Balıkesirli hemşehrilerimden aldığım güçle bu kenti bir dünya kenti yapma yolundaki yürüyüşümüze başlamış bulunuyoruz. Bu kongre, kentimizin stratejik yol haritasını ve kalkınma planını belirlemede önemli bir adım olacak. Ortak akıl yürütecek ve fikir alışverişi yapacağız. ‘Yeni Bir Balıkesir Vizyonu’nu hep birlikte ortaya koyacağız. Belediyeler artık sadece; yol, su, altyapı, imar ve planlama gibi klasik hizmetlerle sınırlı olmadığı; kentleri kalkındırmanın ve yaşam kalitesini artırmanın da belediyelerin asli görevi olduğu bir dönemin içindeyiz.

 

BUYURUN ŞİMDİ; SÖZ SİZDE

Bu yola çıkarken, Balıkesir’in gelecek vizyonuyla ilgili önemli hedefler belirlemiştik. Balıkesir’in yaşam kalitesini geliştirmek, bunlardan biriydi. ‘Sürdürülebilir kentsel gelişmeyi sağlamak’ demiştik ve ardından eklemiştik: katılımcı, demokratik bir yerel yönetim modeli oluşturmak ve dayanışma ruhu içinde birlikte yaşam kültürünü geliştirmek. Gururla ve heyecanla söylemeliyim ki, belirlediğimiz bu hedefler doğrultusunda siyaset yapmadan, en büyük siyaseti tüm Balıkesir’i kucaklayarak 1 Nisan’dan itibaren kimseyi ayırmadan çalışmaya başladık. Demokratik ve katılımcı bir yönetim anlayışımızın belki de ilk ve en önemli adımı olarak Balıkesir Dönüşüm Kongremizde, Balıkesir’imizin geleceğine yön vermek için siz kıymetli aileme diyorum ki: 31 Mart’ta oyunuzu verdiniz ve bizi bu kıymetli göreve getirdiniz. Buyurun şimdi; ‘SÖZ SİZDE’dir. Balıkesir’in geleceğine bir tuğlayı da siz koyacaksınız.

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA MODELİ

HAYATA GEÇİRİLECEK

Benim Balıkesir’e biçtiğim hedef, Balıkesir’imin bir dünya markası haline gelmesidir hemşehrilerim. Türkiye’nin en çağdaş, en yaşanabilir kenti haline gelmesidir. Bunun için Balıkesir’de sürdürülebilir bir kalkınma modelini hep birlikte hayata geçireceğiz. Bunun için teknolojik altyapıya ve inovasyona önem veriyoruz. Bu hedefin gerçekleşmesinin kendi ömrümü aşacağını biliyorum. Bir şey daha biliyorum; bu güç, bu enerji, bu vizyon Balıkesir’de ve Balıkesirlilerde de var. Çünkü bizler Kuvayı Milliyeciyiz.

 

BALIKESİR’E DAİR HER ŞEY BU KONGREDE

Balıkesir Dönüşüm Kongresi’nde; Balıkesir’e dair her şeyi konuşacağız, fikirlerimizi, düşüncelerimizi özgürce söyleyeceğiz. Bu düşünceler ve fikirler doğrultusunda Balıkesir’imizin 2024-2029 dönemi Stratejik Planı’nı hazırlayıp, siz kıymetli aileme, Balıkesir’ime ve hatta Türkiye’ye sunacağız. Türkiye’nin, yaşam kalitesi en yüksek illerinden biri olmayı hedefliyoruz. Ama bunu yaparken dikkat edeceğimiz çok önemli noktalar var. Bana göre; en önemlisi çevremiz ve doğal kaynaklarımız. Ne yapacaksak önce çevreyi gözeteceğiz. Havamızı, suyumuzu, ormanımızı, börtümüzü, böceğimizi koruyarak gelişeceğiz. Bir kere önce geçmişten gelen ezberlerden ve alışkanlıklardan kurtulacağız. Artık doğal kaynaklarımızı sınırsızca kullanabileceğimiz dönem kapandı.

 

TÜRKİYE’NİN GELİŞİMİNE BALIKESİR ÖNDERLİK EDECEK

Nasıl ki 100 yıl önce Anadolu’nun düşman işgalinden kurtuluşuna önderlik ettiysek, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da Türkiye’nin gelişimine önderlik edecek vizyona da, ruha da, enerjiye de sahibiz. Önümüzdeki 5 yılın sonunda Balıkesir’i; demokratik, katılımcı ve şeffaf bir şekilde yönetilen, yüksek yaşam kalitesine sahip, dünya ile rekabet eden, ihracat odaklı, yüksek teknolojili ve marka değeri yüksek ürünlere yoğunlaşan, iklim değişikliğine ve afetlere karşı dirençli, yenilikçi, tarımda, turizmde, kültürde, teknolojide öncü bir kent haline getirmenin sözünü veriyorum. Bu söz; orta gelir tuzağından, betona teslim olmuş kentleşme anlayışından ve umutsuz gençler üreten sistemden kurtuluş için mücadelenin sözüdür! Çünkü bu sözün ve mücadelenin feyz aldığı isim ise ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.” diyen Mustafa Kemal Atatürk’tür!”

 

“AİLE TİPİ İŞLETMELER GÜÇLENDİRİLMELİ”

Kuvayı Milliye’nin Başkenti Balıkesir’de, dönüşüm için iki temel konunun önemli olduğunu ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimler ve Dirençli Kentlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek devamında şöyle konuştu:

“Birincisi; tarımla sanayiyi iç içe geçirmiş olan Balıkesir’de, aile tipi işletmeciliğin yanında endüstriyel tarım işletmeciliği konusunda bazı konu başlıkların üzerinde durulmalı. Aile tipi işletmelerin; korunması, güçlendirilmesi ve geliştirilmesi konusunda alınması gereken önlem ve tedbirler çok değerli. 26 trilyonun üzerinde milli gelire sahip olan ülkemizde yüzde bir oranında yani yaklaşık 260 milyar lira civarında bir hibenin tarımsal üretimde değerlendirildiğini görüyoruz. Yaşanan ekonomik değişimlerden dolayı yüzde bir oranında gözüken tarımsal desteğin maalesef binde bir oranını geçmediğini görüyoruz. Bu da giderek tarımla ilgilenen insan sayısının azalmasına sebep oluyor. Bu konuyla ilgili tarımda Ar-Ge, dijital dönüşüm, teknolojik çalışmalar ve üretimin de Balıkesir genelinde başlayarak bütün Türkiye’ye yaygınlaşması gerektiğini düşünüyorum.

 

DÖNÜŞÜM ÇOK YÖNLÜ OLACAK

Bir diğer konu da deprem raporları sonucunda ortaya çıkan kentlerin sadece binadan ibaret olmadığı, yaşanma merkezi olduğu anlayışına sahip olmamız gerekiyor. Bu nedenle deprem odaklı dönüşüm programlarının tamamında riskli yapılar ortadan kalkmalıdır. Bu yüzden dijital dönüşümlerin de yerel yönetimler tarafından gündeme alınması gerekiyor. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanımız Ahmet Akın’ın önderliğinde önümüzdeki dönemde Balıkesir’imizde; hem mekânsal planlama hem riskli yapıların dönüştürülmesi hem de tarımsal üretimi çağın ötesine çıkaracak bir Ar-Ge ve dijital dönüşüm olacak. Üretim kapasitelerinin artırıldığı hayvancılık ve tarımın birlikte büyüdüğü Balıkesir’imizin sadece kendisini değil; bütün ülkemizi ve dünyayı besleyen bir büyük merkeze dönüşeceğine yürekten inanıyorum.”

 

“DEĞERLİ BİR AKADEMİK ORGANİZASYON”

Dönüşüm Kongresi’nin çok değerli bir akademik organizasyon olduğunu belirten Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu “Turizminden, tarımına, veterinerlikten, kent planlamasına kadar en hayati konular üzerinde düşünce alışverişinin olacağı, çalıştayların yapılacağı ve eminim ki somut çıktılarıyla da şehre değer katacak olan kongreye, hep birlikte ortaklık ediyoruz. Bugün buradaki konuşmacıların önemli bir kısmı üniversitemizden bununla gurur duyuyoruz. Yine aynı şekilde moderatörlerimizin büyük çoğunluğu üniversitemizden. Bu önemli çalışmaya emek veren herkese başta Başkanımız Ahmet Akın olmak üzere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Millet için, toplum için, şehir için yapılacak olan her konuda akademik destek sağlamaya hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” dedi.

 

“GELECEK HEDEFLERİMİZE YÖN VERECEK”

Bilimin ışığı ve ortak akılla oluşturulan her çalışmanın geleceğe uzanan aydınlık bir yol olduğunu söyleyen Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu “Balıkesir Dönüşüm Kongresi’nde ortaya konulacak fikirler ve bu fikirlerin hayata geçirilmesi konusunda kurumlarımız hassasiyet göstermeli. Ülkemizin ve şehrimizin önünü açacak bu dönüşüm kongremizin gelecek hedeflerimize de yön vereceğine inanıyorum. Çevreyi korumak burada en önemli etkendir. Sürdürülebilir kalkınma ilkesi doğrusunda çevre üzerinde önemli etkiler yapması beklenen afetlere karşı bu şehrin plan ve programlarıyla hazır olması da bir o kadar önemlidir. Bugünü anlamak geleceğe hazırlanabilmek sağlam bir kültür ve medeniyet bilincini gerektirir. Bugün olduğu gibi bundan sonra da üreten düşünen değer ortaya koyan bu toplumun her bir ferdiyle gayret içerisinde olacağız. Burada genel yönetimlerin yerel yönetimlerle iş birliği yapmasıyla mümkün. Birlik ve beraberlik içerisinde gerçekleştirilecek her bir yatırım toplumumuzu ekonomik ve sosyal olarak kalkındıracağına inanıyorum.” diye konuştu.

balikesir donusum kongresi basladi 1 scaled balikesir donusum kongresi basladi 2 scaled balikesir donusum kongresi basladi 3 scaled balikesir donusum kongresi basladi 4 scaled

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

balikesir donusum kongresi basladi 6 scaled balikesir donusum kongresi basladi 7 scaled balikesir donusum kongresi basladi 8 scaled balikesir donusum kongresi basladi 10 scaledbalikesir donusum kongresi basladi 9 scaled balikesir donusum kongresi basladi 11 scaled balikesir donusum kongresi basladi 12 scaled balikesir donusum kongresi basladi 13 scaled