Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Başkan Aktaş’tan üniversitelere müjde

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Mudanya Üniversitesi öğrenci toplulukları üyesi gençlerle biraraya geldi. Gençlere arka arkaya müjdelerini açıklayan Başkan Aktaş, “Gençlerimizin projelerine 100 bin TL destek veriyoruz. İçerisine 5 bin TL yükleyeceğimiz ‘Genç Kart’la gençlerimiz istediği kültür sanat faaliyetlerinden yararlanacak. Evlenecek gençlere düğün salonu imkânı sağlayacağız. Kendi işini kurma aşamasında olanlar için ‘Genç ofisler’ kuracağız. 16 bin öğrenciye burs vereceğiz. Öğrencilerimize yılda 2 kez seyahat desteği sağlıyoruz” dedi.

‘Hayat Bursa’daki Gençlere Güzel’ mottosuyla üniversite öğrenci şenliklerinden şehir içi ve şehir dışı gezilerine, gençlik kamplarından gençlik buluşmalarına kadar birçok program düzenleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, gençlik merkezleri, millet kıraathaneleri ve spor salonlarına varana kadar her alanda gençlerin yanında olmaya devam ediyor. Bu sene 6’ncısı düzenlenen ‘Başkan Kahvaltıda Öğrenci Toplulukları ile Buluşuyor’ toplantısına, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Mudanya Üniversitesi öğrenci toplulukları üyesi 1500’e yakın genç katıldı. Atatürk Kongre Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda keyifli bir atmosferde gerçekleşen programa, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Bursa Milletvekili Mustafa Varank, AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan ve Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz da katıldı.

“İsteklerinizi hep yerine getirmeye çalıştık”
Bursa büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, her sene olduğu gibi bu senede Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi ve Mudanya Üniversitesi öğrencileriyle buluşmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Bursa’da farklı ülkelerden ve farklı şehirlerden gelerek okuyan gençlerin olduğunu belirten Başkan Aktaş, her öğrencinin çok kıymetli ve değerli olduğunu ifade etti. Öğrencileri çok iyi anlayabildiğini dile getiren Başkan Aktaş, “Ben de üniversite öğrencisiyle kafamda bir sürü soru ve hayaller vardı. Allah’a şükürler olsun hepsini gerçekleştirdim. Sizin durumunuzla ilgili empati yapabiliyorum. Hem üniversite sıralarından geçmiş bir ağabeyiniz olarak hem de çocuğu üniversite okuyan biri olarak anlıyorum. Bir genç iyi bir üniversitede okumak ister. Güvenli, huzurlu ve ulaşabilen bir şehir ister. Sosyal imkânlar ister. Yıllarını o şehirde dolu dolu geçirmek ister. Buz bunları sizlere sağlamak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İsteklerinizi hep yerine getirmeye çalıştık. Bu sıralar birileri atıp tutuyor. ‘Gençlik merkezleri, anaokulları yapacağız’ diyorlar. 20 senede kaç tane gençlik merkezi yaptınız? Biz 32 tane ana kucağı yapmışız, 4 bin yavrumuz burada eğitim görüyor. Üniversite içerisinde devam eden iki tane inşaatımız var. Spor merkezi 10 güne kadar bitiyor. Ama üniversitemize düşen bazı görevler var. Dönem bitmeden onu sizlerin hizmetine sunmuş olacağız. İkincisi gençlik merkezinin inşaatı yüzde 60’a ulaştı. Onu da Eylül ayına hazırlıyoruz. Üniversite dışında bir gençlik merkezimiz var. Sınav zamanları uyumayan kütüphane gibi kullanılıyor” dedi.

“Şehir trafiğini rahatlatacağız”
Bursa Teknik Üniversitesi’nin de şehrin doğusunda olduğunu hatırlatarak yıldırım ilçesine kültür merkezi kazandıracaklarını açıklayan Başkan Aktaş, “Bursa olarak gerçekten öğrenci dostu şehir sıfatını hak ediyoruz. Türkiye’de 5 büyük şehir arasında ulaşım, su ve ekmek uygulaması Bursa’da. 200 liralık kart aldığınızda aylık 160 biniş yapıyorsunuz. Ben göreve geldiğimde 115 liraydı bu kart. Asgari ücret 1400 liraydı, şimdi 17 bin lira. 12 kat arttı. Akaryakıt 10 kat, elektrik 8 kat arttı. Ona rağmen bizim ulaşım fiyatımız iki kat bile artmadı. Elbette yeterli değil. 9 kilometrelik T2 hattını tamamladık. 10 kilometrelik Emek-Şehir Hastanesi, Üniversite-Görükle-Kurtuluş hattımız devam ediyor. Özellikle üniversiteden sonraki hat öğrencilerimizi ilgilendiriyor. Önümüzdeki yılsonuna doğru onu bitirmiş olacağız. Yeni dönemde şehrin kuzeyinden güneyine Demirtaş-Çalı arasında bir hat başlatıyoruz. Yeni dönemde 500 tane elektrikli otobüslerimiz olacak. Yeni otoparklarla da şehir trafiğini rahatlatacağız” diye konuştu.