Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Başkan Demirel, projeyi yerinde inceledi, çalışmaların hızlandırılması talimatını verdi

ETİMESGUT’A TÜRK TARİH PARKI VE MÜZESİ YAPILIYOR

ETİMESGUT'A TÜRK TARİH PARKI

Ergenekon’dan Çanakkale’ye 2.500 yıllık Türk tarihi, dünyaca ünlü sanatçıların eserleriyle Etimesgut’ta sergilenecek.

Çalışmaları yerinde inceleyen Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, “55 bin metrekarelik alanda, Ergenekon’dan Cumhuriyet’e şanlı Türk tarihimizi rölyef, anıt, heykel ve vesikalarla bir platformda sunacağımız Türk Tarih Parkı ve Müzemizi başkentimize kazandırıyoruz” dedi.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, yapımı devam eden Türk Tarih Parkı ve Müzesi inşaat alanında incelemelerde bulundu. Demirel, Etimesgut Belediyesi olarak uluslararası niteliklerde türünün tek örneği olacak Türk Tarih Parkı ve Müzesi Projesini, hayata geçirmenin heyecanını yaşadıklarını ifade ederek, projeyi en kısa zamanda tamamlayarak hizmete sunmayı planladıklarını söyledi.

TÜRK TARİHİ CANLANACAK

Türk Tarih Parkı ve Müzesi hakkında bilgi veren Demirel, “Bağlıca Mahallemizde, 55 bin metrekare alan üzerinde tasarladığımız projeyle, Ergenekon’dan çıkışımızdan günümüze kadarki şanlı tarihimizi, rölyef, anıt, heykel ve vesikalarla, bir platformda sunacağız. Türk Tarih Parkı ve Müzesi’ni ziyaret edenler, Türk tarihini tüm yönleriyle görme, öğrenme, anlama imkanı bulacaklar” dedi.

NELER VAR?
Türk Tarih Parkı ve Müzesi’nin, ‘Kültür ve Sanat Şehri Etimesgut’ vizyonu doğrultusunda hayata geçirdikleri örnek projelerden biri olduğunu ifade eden Demirel, projeyi şöyle anlattı: “2.500 yıllık Türk tarihi 60 civarında heykel, 6 adet panoramik heykel ve rölyeflerle Ergenekon Destanı, Kürşat ve Kırk Çerisi, İstanbul’un Fethi ve Sakarya Meydan Muharebesi gibi Türk tarihinin önemli kesitleri anlatılacaktır. Türk Tarih Parkı’mız içerisinde, 7 bin metrekare kapalı alanda kuracağımız Türk Tarihi Müzesi’nde ise 550 kişilik konferans salonu, 2 adet sanat galerisi, 15 bin kitaplık Türkoloji Kütüphanesi ve çok amaçlı sosyal faaliyet salonları hizmet verecektir. Müzede Göktürk, Selçuklu, Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, dünyaca ünlü ressamların 700 metrekarelik panoramik resimleri ile anlatılacaktır. Her yıl gerçekleştirmeyi düşündüğümüz Türkoloji etkinlikleri ile panel, sempozyum ve benzeri faaliyetlerin icra edileceği, halkımız, özellikle gençlerimiz için cazibe ve kültür merkezi olacaktır. Bu projemizi gerçekleştirirken, üniversitelerin Türkoloji ve Tarih kürsüleri ile bu alanda çalışan bilim adamlarımızın akademik çalışmalarını referans almış durumdayız. Dolayısı ile hem bilimsel, hem kültürel, hem de görsel olarak özel ve güzel bir projeyi hayata geçirme gayretindeyiz”.