Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Başkan, Gölbaşı projelerini açıkladı

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan

Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek, Cumhuriyet Kapalı Spor Salonu’nda ‘Ankara’nın Yeni Şehir Merkezi Gölbaşı’ sloganıyla hazırlanan lansman toplantısında yeni dönemde yapılması planlanan projelerini açıkladı.

Salonun hınca hınca dolduğu toplantıya, MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Mevlüt Karakaya, MHP Genel Başkan Başdanışmanı Eyyup Yıldız, AK Parti Genel Başkanvekili Mustafa Elitaş, MHP MYK Üyesi İbrahim Çiftçi, Oğuz Yılmaz ve Kadir Şekerci, AK Parti Ankara Milletvekili Murat Alparslan, MHP Ankara İl Başkanı Alparslan Doğan, Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanı Ömer Şanlı, MHP Gölbaşı İlçe Başkanı Musa Şahin, AK Parti İlçe Başkanı Selim Akceylan, Ülkü Ocakları Gölbaşı İlçe Başkanı Özer Polat, partilerin il ve ilçe yöneticileri, STK temsilcileri, mahalle muhtarları, iş insanları, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.

Programa Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve MHP Manisa Milletvekili, Grup Başkanvekili Erkan Akçay telgraf göndererek başarılar diledi.

“Andolsun burada tüm yüzler gülecek”

“Bugün aynı vesileyle yeniden karşınızda olmak bana 5 yıl öncesini hatırlattı. İnanın, o günkü heyecanı ve hevesi hâlâ yaşıyorum.” diyerek sözlerine başlayan Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek “İlçemiz çok büyük bir potansiyele sahip. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren liyakatsiz, özensiz ve gayretsiz belediyecilik uygulamalarının kurbanı olan bu potansiyeli, ilçemizin ve hemşerilerimizin refahına dönüştürmek için çalıştık. Hamdolsun şu an huzurunuza alnı ak, vicdanı rahat bir şekilde çıkabilmeyi işte bu gayret ve azme borçluyum. Bu 5 yıllık azim ve gayret sonucunda ne mi oldu? Gölbaşımız, 2019 2023 yılları arasında Türkiye’nin değeri en çok artan ilk 3 ilçesinden biri oldu. İlçemizi sadece Ankara açısından değil Türkiye açısından da bir çekim merkezine dönüştüren icraatlarımızdan kısaca bahsedeceğim. Kısa bahsedeceğim çünkü önümüzdeki 5 yıl içinde sizlerin mutluluğunu ve refahını artıracak ve çok daha fazla çalışma gerektiren projelerimizi siz kıymetli hemşerilerimize paylaşmanın heyecanını yaşıyorum. Burada sizlerin huzurunda söz veriyorum. Gölbaşı, Ankara’nın şehir merkezi kimliksizliğini ortadan kaldıracak projelerimizle Başkentin yeni şehir merkezi olacak. Gölbaşı kazanacak. Gölbaşı kesintisiz gelişimin meyvelerini toplayacak. Gölbaşı Türkiye Yüzyılı vizyonu belediyeciliği ile Cumhuriyetin yeni yüzyılının yeni yüzü olacak. Ve andolsun burada tüm yüzler gülecek.” ifadelerini kullandı.

“Var gücümüzle çalışıyoruz, çalışacağız”

Başkan Şimşek, kendisini en çok heyecanlandıran projenin ilçeye yepyeni bir ruh ve kimlik kazandıracak olan “Büyük Gölbaşı Merkez Projesi” olduğunun altını çizerek “Gölbaşımız, Ankara’nın en güzel ve en değerli ilçelerinden biri. Doğayla iç içe bir yaşam sunan, sakin ve huzurlu atmosfere sahip olan Gölbaşı, her geçen gün daha da büyüyor, gelişiyor ve Allah’ın izniyle de istikrarını koruduğu sürece büyümesini sürdürecek. Bizler de Gölbaşı’nın bu gelişimini daha da hızlandırmak ve şehrimizi hak ettiği yere taşımak için Büyük Gölbaşı Merkezi Projesi’ni hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz, çalışacağız. Bu projeyle birlikte Gölbaşı’nın kent ekonomisi yükselişe geçecek, sosyal ve kültürel hayatı canlanacak, istihdamı artacak, turistik potansiyeli ivme kazanacak ve Gölbaşı, yakın çevresi için de bir çekim merkezi konumuna gelecek. Yani çocuklarımız, tüm dünyada parmakla gösterilen, güven ve huzur dolu bir Gölbaşı’nda yaşamlarını sürdürecekler. “Büyük Gölbaşı Merkez Projesi”, toplam 4 ana bölge içinde toplam 27 projeden oluşan ve tüm Gölbaşı’nı kapsayan dev bir vizyon projesidir. Gölbaşı’nı, son beş yılda değeri en çok artan ilk üç ilçeden, zirveye taşıyacak bir imza projedir. “Büyük Gölbaşı Merkez Projesi”nde yer alan dört ana bölge; Konya Yolu Bölgesi, Merkez Bölge, Üniversiteler Bölgesi ve Diğer Projeler’den oluşmaktadır. “Konya Yolu Bölgesi”, Konya yolunun Gölbaşı’nı kapsayan güzergâhında konumlandırılan ve yol boyunca devam eden 7 projeden oluşmaktadır.” dedi.

Başkan Şimşek, Büyük Gölbaşı Merkez Projesi’yle ilgili “Bu projelerin ilkiyse “Türk Yolu” projesidir.

“Türk Yolu” projesi; Kuzey Giriş̧ Parkı ile Güney Giriş̧ Parkı arasını kapsayacak yaklaşık 220 dönümlük alan güzergâhında peyzaj, aydınlatma ve yürüyüş̧ yolları çalışmalarından oluşmaktadır. Yol boyunca yüksek ağaçlardan oluşan yeşil bir koridor ile adeta bozkırın içinde bir vaha etkisi yaratılmıştır. Yenilenen refüj, özel aydınlatma direkleri ve bayraklarla “Türk Yolu” şehir hayatının sosyal yapısına canlılık getirecektir.

Atatürk ve Gölbaşı Parkı temalarıyla geliştirdiğimiz “Güney Giriş Parkı”mız “Konya Yolu Bölgesi”nin ikinci projesidir.

Atatürk’ün Ankara’ya gelişinde kullandığı güzergâh üzerinde yer alan Güney Giriş̧ Parkı’nda, kot farkını düzenlemek için tasarlanan duvar üzerinde Atatürk’ün Ankara’ya girişinin hikayesi anlatılırken, Kurtuluş̧ Savaşı’nda bulunan komutanlarımızın isimleri de duvarlara yazılacaktır.

Her noktasından Mogan Gölü manzarası sunan parkta; yaklaşık 66 dönüm üzerine kurulu çocuk oyun alanlarıyla birlikte, bölgesel etkinliklere de olanak sağlayan çok amaçlı çim alanlar, meydanlar, çiçek bahçeleri, yürüyüş, koşu ve bisiklet yolları bulunuyor.

Kürşat ve 40 Çerisi temasıyla tasarlanan “Kuzey Giriş Parkı”mız bu bölgenin üçüncü projesidir.

Yaklaşık yedi dönüm alanı kapsayan projede; Kepekli inişi ile Vilayetler Evi çıkışı arasını kapsayan 4,5 km’lik Konya yolunun Gölbaşı geçiş̧ hattında peyzaj, aydınlatma ve yürüyüş̧ yolları yenilenerek görünüm tamamen değiştirilecektir.

Kot farkından yararlanılarak oluşturulacak, 50 metre uzunluğunda ve 6 metre yüksekliğindeki duvarda; Kürşat ve 40 Çerisi Destanı işlenecek ve bu tasarım, araçla geçenler için bir animasyon etkisi oluşturacaktır. Tarihte kurulmuş̧
17 Türk Devleti’nin bayrakları, heykelleri, büstleri ve yazıtları da projenin içerisinde yer alacaktır. Bu duvarın üstünde ayrıca iki adet su şelalesi ve yaya kullanım alanında yansıma havuzu da yer alacaktır.

Bu bölgenin dördüncü projesi Merkez Meydanı’dır.

Oğuz Kaan Destanı temasıyla geliştirilen projede; Gölbaşı’nın doğu ve batı yakasını birleştirmek amacıyla kurgulanan yaklaşık 15 dönüm büyüklüğündeki alan, işlenen temalarla birlikte adeta bir açık hava müzesine dönüşmektedir.

Gölbaşı’na Konya yönünden gelenleri Bozkurt Heykeli, Ankara yönünden gelenleri ise Koşan Atlar Heykeli karşılarken, “Bozkurt Heykeli” Türk Devleti’nin başkentini, “Koşan Atlar Heykeli” ise bozkıra çıkışı temsil edecektir. Oğuz Kağan Destanı’nın anlatımının yapılacağı meydanda, Altı oğul ve yirmi dört torundan oluşan Oğuz boylarının tanıtımları sahnelenecektir. Alan içinde geliştirilen tanımlarda, altı oğlun tamgaları ile buluşma noktaları ve Oğuz Kağan heykeli hayata geçirilecektir.

Cemal Gürsel Caddesi ve Hükümet Caddesi Renovasyonu adını verdiğimiz projemiz “Konya Yolu Bölgesi”nin beşinci projesidir.

Cemal Gürsel Caddesi ve Hükümet Caddesi ile Merkez Meydanı’nı bütünleştirecek projede, yaya yolları araç yolları ile birbirine bağlanacaktır. Tüm cadde ve sokakların yenileneceği projede, yeşilin ön planda olduğu modern ve estetik alanlar oluşturulacak, kent yaşamı kolaylaşacak, çevre kalitesi hem ekolojik hem de ekonomik anlamda artacaktır.

Proje kapsamında yapılacak peyzaj çalışmaları ve yeşil alanlar, kentlilerin doğayla daha iç içe bir yaşam sürmelerine olanak tanıyacaktır. Yürüyüş̧ yolları, oturma alanları ve açık hava etkinlik alanları, insanların şehirlerinde vakit geçirmelerini teşvik edecektir. Ayrıca, projenin uygulanması ekonomik canlılığı artırarak yerel işletmelerimizin ve esnafın gelişimine katkıda bulunacaktır.

Altıncı başlığımız olan “Sokak Renovasyonları” toplumun günlük yaşam kalitesini arttırmayı hedeflemektedir.

Merkez Meydan ve caddeler ile Gölbaşı sokaklarını bütünleştiren projede; yaya yolları ve araç yolları bağlanarak tüm Gölbaşı halkı için araç trafiğinin daha kontrollü olduğu, yayalar için yürünebilir, yeşilin ön planda tutulduğu sokaklar tasarlanacaktır. Bu yenilikçi proje, kent yaşamını daha konforlu ve sürdürülebilir hale getirmek amacıyla önemli bir adım atacaktır.

Bu bölgenin son projesi “Spor Merkezi Renovasyonu”dur.

Bu projemizle spor yerleşkesi içerisindeki alanların rehabilite edilerek, Gölbaşılıların spora olan ilgisinin artırılması hedeflenmiştir. Yerleşkede bulunan; kapalı spor salonu, yüzme havuzu, federasyon binası ve stadın aksaklıklarının çözülmesi ve işlerliğinin kazandırılması yönünde çalışmalar yapılacaktır. “ bilgilerine paylaştı.

GÖLBAŞI’NIN CEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK PROJELER

Başkan Şimşek diğer projelerini ise şu şekilde sıraladı:

-Sahil Meydanı, Sahil Parkı ve Sahil Sokağı projesi

– Amfi Tiyatro, Konser Alanı ve Akvaryum

-Gölbaşı Marina projesi

– Şehir Pazarı

– Cumhuriyet Meydanı

– Cumhuriyet Meydanı’nın hemen altına Çok Katlı Otopark

– Dede Korkut Parkı’dır

– Üniversiteliler Caddesi

– Nostaljik Tramvay Projesi 2. Etap

– Ay Yıldız Meydanı ve Konser Alanı

– Gölbaşı Bilim ve Teknoloji Merkezi Projesi

– Bağlantı Köprüsü Güney Giriş Parkı – Mogan Gölü Bağlantısı Projesi

– Seyirtepe Mesire Alanı

– Gölbaşı Bisiklet ve Koşu Turu

– Gölbaşı Toki Merkez Bağlantı Projesi

-“Büyük Gölbaşı Merkez Projesi”nin son başlığı “İncek Merkez Bağlantı Projesi”

– Meslek Lisesi

– Cumhuriyet Köyü

– Tarım ve Hayvancılık Kompleksi

– Çevreci Genç Eğitim Merkezi Projesi (ÇEGEM)

– Bacasız Organize Sanayi Bölgesi

DİĞER PROJELER

Başkan Şimşek, yapılması planlanan diğer projelerle ilgili ise kısaca şu bilgileri aktardı:

Merkez Meydanı Projemiz ile Gölbaşı’nın iki yakasını buluşturacağız. Merkez Meydanı etrafında bulunan cadde ve sokakları tekrar tasarlayarak yepyeni bir görünüme kavuşturacağız.
İçinde geniş bir amfi tiyatronun da bulunduğu Sahil Meydanı ile ilçemize prestijli yeni bir meydan kazandıracağız.
Mogan Gölü üzerinde suyun ortasında bir ada konseptini içeren proje ile Ankara’ya yeni bir simge kazandıracak, ilçemiz için katma değer yaratacağız.
Modern bir şehir pazarı ile vatandaşlarımıza ferah ve keyifli bir alışveriş deneyimi yaşatacağız.
Geniş kapasiteli çok katlı otopark ile şehir merkezindeki park sorununa çözüm bulacağız.
Bir üniversite ilçesi olan Gölbaşımızda içinde sinema, amfi ve yaşam merkezinin yer aldığı Üniversiteliler Caddesi’ni inşa ettik.
Seyirtepe Mesire Alanı Projesi ile vatandaşlarımızın doğanın içinde keyifli bir mola vermelerini sağlayacağız.
İlçemizin daha modern ve güvenli yapıya kavuşması için kapsamlı kentsel dönüşüm projemize devam edeceğiz.
Sosyal Konut Projemiz ile dar gelirli hemşehrilerimizi uygun fiyatlarla ev sahibi yapacağız.
Kapalı Bölge Pazar Yerleri ile vatandaşlarımızın taze meyve sebze ihtiyacını uygun fiyatlarla karşılamalarını sağlayacağız.
Ankara’nın güney girişinde, ana ticaret ve ulaşım yollarının kesişim noktasında lojistik alan ve tır parkı kuracağız.
Fen İşleri Müdürlüğü Binasını şehir içinden çıkararak yeni bir bina inşa edeceğiz.
4 yıldır çalışmalarını sürdürdüğümüz büyük Güneş Enerji Santrali’nin 2024 yılında tamamlamayı hedefliyoruz.
Kent Rehberi’nden vatandaşlarımız nöbetçi eczanelerden camilere, ticarethanelerden sağlık kuruluşlarına kadar aradıkları her noktaya bir tıkla ulaşabilecekler.
Yeşil Belediye Projemiz ile çevre dostu uygulamaları teşvik edeceğiz.
Atıklar için ayrı toplama noktaları oluşturacağız.
Anlık Saha Çözüm Hareketi ile vatandaşlarımızın talep ve şikâyetlerine hızlı bir şekilde cevap vereceğiz.
Bilim atölyeleriyle gençlerimizin kendilerini teknoloji alanında geliştirmelerine imkan vereceğiz.
İncek, Kızılcaşar, Taşpınar, TOKİ ve merkez bölgelerinde kreşler kurarak çocuklarımızın güvenli ve keyifli bir ortamda eğitim almalarını sağlayacağız.
Sınıflardaki öğrenci yoğunluğunu azaltmak için 27 yeni okul inşa edeceğiz.
Ekolojik Eğitim Köyü’nde öğrencilerimize doğal güzelliklerle iç içe, eğlenceli ve öğretici bir ortam sunacağız.
Mola evleri ile yaşlılarımızın sosyal bağlarını güçlendirmelerini sağlayacağız.
Kurslar ve eğitim programlarımızla engelli bireylerimizin sosyal hayata entegrasyonlarını destekleyeceğiz.
%100 hibe şeklinde sağlayacağımız tohum, mazot ve diğer geniş kapsamlı destekler ile çiftçilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.
Geri dönüşüm malzemelerini getiren vatandaşlarımızın Hilal Kartlarına puanlar yükleyeceğiz.
Evde tedaviye ihtiyaç duyan, hastaneye gidemeyen tüm vatandaşlarımıza evde bakım hizmeti sunacağız.
Öğrencilerimizin bir arada vakit geçirmeleri için kuracağımız Öğrenci Dostu Merkezi’nde hafta içi akşamları öğrencilerimize ücretsiz yemek ikram edeceğiz.
Mogan Gölü çevresine yapacağımız plaj ile gölümüzü 1950’lerdeki eski günlerine kavuşturacağız.
Su Kanalı Projesi’ni hayata geçirerek vatandaşlarımıza gondol gezintisi ile eşsiz bir Gölbaşı deneyimi yaşatacağız.
Doğaseverlerin temel ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabileceği bir karavan parkı yapacağız.
Şehir stadımız ile ilçemiz heyecan verici spor müsabakalarına ev sahipliği yapacak.
Curling Merkezi ile ulusal ve uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapacağız.
İncek Kapalı Spor Salonu ile İncek ve Kızılcaşar bölgelerine modern bir spor kampüsü ve kültür merkezi kazandıracağız.
İncek Kızılcaşar bölgesine modern bir kapalı spor salonu ve çeşitli kültür etkinliklerine ev sahipliği yapacak bir mekân inşa edeceğiz.
Mahallelerimize kültür merkezleri kuracak, kültür merkezi olmayan mahalle bırakmayacağız.

“GÖLBAŞI, ANKARA’NIN PARLAYAN YILDIZI OLACAK”

Hayata geçirilecek projelerle Gölbaşı’nı daha ileriye taşıyacaklarının altını çizen Gölbaşı Belediye Başkanı Ramazan Şimşek “Kendini değil kentini düşünen bir belediyecilik anlayışıyla Gölbaşı, Ankara’nın parlayan yıldızı olacak. Cumhurun izinde ilerlediğimiz bu yolda, desteklerini esirgemeyen Türkiye Yüzyılı’nın teminatı Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Cumhur İttifakı’nın değerli ortağı AK Parti’nin vefakar yöneticileri ve teşkilatlarına, bugün burada sizlerle buluşmama vesile olan, beni yeniden Gölbaşı Belediye Başkan Adaylığına layık gören partimizin ve davamızın lideri, Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Dr. Devlet Bahçeli’ye teşekkür ve minnetlerimi sunuyorum.

Beni bugün burada yalnız bırakmayarak heyecanımı ve mutluluğumu paylaştığınız için sizlere de çok teşekkür ederim. Allah’a emanet olun…” diyerek sözlerine son verdi.

Başkan Şimşek’in projeleri tüm salon tarafından ayakta alkışlandı. Program, hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından sona erdi.