Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BAŞKAN TUNA’DAN ŞEHİRCİLİK DERSİ…

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI DOÇ. DR. MUSTAFA TUNA, EKONOMİK VE SOSYAL ARAŞTIRMALAR MERKEZİ (ESAM) TARAFINDAN DÜZENLENEN “DÜNYA ŞEHİRCİLİK GÜNÜ VE BAŞKENTİN GELECEĞİ” KONULU KONFERANSA KATILDI

 

-BAŞKAN TUNA:

 

“RANT ESASLI EMSAL ARTIŞLARI SONA ERMİŞTİR”

 

“ADAY OLUNMAZ, ADAY GÖSTERİLİR”

 

-“1,5 MİLYAR LİRALIK YATIRIMLA ASKİ TARİHİNİN EN BÜYÜK İHALELERİNDEN BİRİSİNİN GERÇEKLEŞTİRİLMESİYLE ANKARA, ÇUBUK VE HATİP ÇAYLARI ISLAH EDİLECEK”

 

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) düzenlediği “Dünya Şehircilik Günü ve Başkent’in Geleceği” temalı konferansa katıldı.

​ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, öğrenciler ve diğer davetlilerin katıldığı konferansta konuşan Başkan Tuna, 70’li yıllardan itibaren hızlanarak süregelen göç olgusunun yarattığı gecekondulaşma ve çarpık yapılaşmaya dikkat çekerek, bu sürecin rant odaklı şehirleşmeye kadar vardığının altını çizdi.

 

“RANTA GEÇİT YOK”

        İmar planları konusunda ilçe belediyelerininsadece görüş ve teklif verme imkanı olduğunu belirten Başkan Tuna, “Göreve geldikten sonra rant esaslı emsal artışları ölmüştür. İzin vermeyeceğiz. Şunu söylemek istiyorum; öyle sıkıntılı yerler var ki, dubleks konutların olduğu alanlarda, bazı parsellerde 20-30 katlı binalar çıkmış. Vatandaş şehrin merkezinden uzak, sakin, bahçeli bir evim olsun istemiş ancak hemen yanında devasa bloklar. Bu hak mı, adalet mi?” ifadelerini kullandı.  

 

MAHALLE KÜLTÜRÜNÜN ÖNEMİ

​İnsan odaklı şehirleşmenin önemine vurgu yapan Başkan Tuna, mahalle kültürünün önemini şu sözlerle anlattı:

“Mahalle kültürünü yaygınlaştırmamız gerekiyor. Mahallelerimizde kimse kimseyi tanımıyor. Mahalle kültürü olacak ki insanlar birbirleriyle sosyal iletişim kursun. Bu yok olunca gençlerdeki internet bağımlılığı gibi muhtelif sıkıntılar bundan kaynaklanıyor.”

 

ANKARA’DA YER ALAN ÇAYLAR ISLAHEDİLECEK

​Başkent’te son dönemde gerçekleştirilen önemli projeler hakkında bilgi veren Başkan Tuna, Dikmen Kepekli, Akköprü ve Samsun Yolu Türk Telekom U dönüşü kavşaklarının tamamlanmasının ardından Ankara trafiğinin rahatladığını söyledi.

         Su taşkınlarının önüne geçecek alt yapı projelerini hızlandırdıklarını ve birçoğunun yapıldığını belirten Başkan Tuna, Ankara’daki çayların ıslah edileceğini açıkladı:

“40-50 sene önce yapılmış içme suyu hatlarında ciddi sıkıntılar oluyor. Bunların tamiratı da mümkün olmuyor. Yenilenmeleri gerekiyor.  Bütün şehrin altyapısına birden bire girdiğin zaman şehir kilitlenecek. Bunun kademe kademe gerçekleştirilmesi gerekiyor. Bu yıl içerisinde belki de ASKİ’nin tarihindeki en büyük ihaleleri yaptık. Yaklaşık 1,5 milyar liralık ihale gerçekleştirdik ve o inşaatlar devam ediyor. Önümüzdeki sene bunlar tamamlanacak. Ankara, Çubuk ve Hatip Çaylarına dökülen kanalizasyon atıkları da kollektörlerle toplanıp arıtmaya gönderilecek. Bu çaylara bulaşan atıkların neden olduğu kirlilik ve pis koku önlenmiş olacak.”

 

ULAŞTIRMADA ÖNCELİK RAYLI SİSTEMLERDE

​Nüfus artışı ve göçün dikkate alınarak Başkent’teraylı sistemlerin yaygınlaştırılmasının önemli olduğunu ifade eden Başkan Tuna, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile de raylı sistemler konusunda görüştüm. Aydınlıkevler-Siteler-Kuyubaşı- Havaalanı Hattı, Etlik Hastanesi-Forum Ankara Hattı, Dikimevi-Mamak Hattı ve Söğütözü-ODTÜ Hattı hükümet programına alındı” dedi.

 

“ADAY OLUNMAZ ADAY GÖSTERİLİR”

​ Konferansta Başkan Tuna’ya yerel seçimlerde aday olup olmayacağı da soruldu.

         Başkan Tuna, “Aday olunmaz, aday gösterilir. Bu işlerin hesabı kitabı olmaz, nasip olur. Benim iyi kötü bir mühendisliğim olduğu için bu işte hesap kitap olmadığını biliyorum, matematiği yok bu işin” yanıtını verdi.

NOT: Haber ve haberle ilgili fotoğraflar mail adreslerine gönderildi, görüntüler ise “FTP” adresine konuldu…