Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BAŞKENT’TE KARLA MÜCADELE…

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, METEOROLOJİK UYARI SONRASI EKİPLERİYLE BİRLİKTE KARLA MÜCADELE MESAİSİNİ SÜRDÜRÜYOR-BAŞKENT’İN 25 AYRI NOKTASINDA NÖBET TUTAN FEN İŞLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI EKİPLERİ, KAR ARAÇLARIYLA BİRLİKTE SON 12 SAATTE 2 BİN 500 TON TUZ DÖKÜMÜ GERÇEKLEŞTİRDİ-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN BU YIL 100 BİN TON TUZ STOĞU BULUNUYOR-30 BİN KİLOMETRELİK YOL AĞINDA KARLA MÜCADELE GERÇEKLEŞTİRİLİYOR

-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, METEOROLOJİK

 

         Başkent’te kar yağışıyla birlikte Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri karla mücadele mesaisine başladı.

         Yılın ilk karının yağmasıyla beyazlara bürünen Başkent’te, Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, kar araçlarıyla tuzlama çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

 

HAVA SICAKLIĞI EKSİLERİ GÖRDÜ

         Ankara’da etkili olan kar yağışına karşı vatandaşların mağduriyet yaşamaması için imkanlarını seferber eden Büyükşehir Belediyesi, merkez ve çevre ilçeler de dahil olmak üzere 25 farklı noktada kar araçlarıyla karlı ve buzlanan yolları açarak, yoğun bir mesai harcıyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Vedat Üçpınar, ana arter ve caddelerden sonra ara noktaların trafiğe açık tutulabilmesi için ekiplerin etkin bir çalışma yürüttüğünü ifade ederek, şu bilgileri verdi:

“Yaklaşık 300 kar aracıyla birlikte görevlendirdiğimiz bin personelimiz ana bulvar ve caddelerde buzlanmaya karşı tuzlama çalışmalarını yoğun olarak sürdürüyor. Hava sıcaklığının eksilere düşmesi tuzlama çalışmalarına rağmen eriyen buzun yeniden donmasına neden oluyor. Bu nedenle ekiplerimiz tuzlama çalışmalarını aralıksız biçimde devam ettiriyor. Çevre ilçe belediyeler de dahil olmak üzere toplam 30 bin kilometre uzunluğundaki yol ağımıza müdahale ediyoruz.”

 

100 BİN TON TUZ STOĞU

        Son 12 saatte ekiplerin 2 bin 500 ton tuz kullandığını belirten Üçpınar, yüksek kesimlerde kar kalınlığının 10 cm, merkezde ise 5 cm’ye kadar ulaştığına dikkat çekerek, “Büyükşehir Belediyesi’nin bu yıl için tuz stoğu 100 bin ton. Bir iki gün içinde kar yağışının artması bekleniyor. Vatandaşlarımızın gerekli önlemleri almasını, sürücülerimizin de kış lastikleriyle yola çıkmalarını, gizli buzlanma riskine karşı mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanmalarını tavsiye ediyoruz” dedi.

         

KALDIRIMLARDA DA TUZLAMA VE TEMİZLİK ÇALIŞMASI YAPILIYOR

         Ana arter, cadde ve bulvarların açık tutulması için 7/24 çalışan ve vatandaşlardan gelen ihbarları da değerlendiren Büyükşehir Belediyesi ekipleri, karla kaplanan kaldırımların temizlenmesi için de çalışmalar yapıyor.

         Fen İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı 40 kaldırım ekibinin yanı sıra karla mücadeleye destek veren Kent Estetiği Daire Başkanlığı’na bağlı 138 personel de, yayaların güvenliği için birçok noktada tedbirler alıyor. Kaldırımlar başta olmak üzere hastanelerin özellikle acil girişlerin önleri, metro girişleri, yaya üst ve alt geçitleri gibi noktalarda tuzlama ve buz önleyici solüsyonlarla temizlik çalışmalarına devam ediyor.

         Kent Estetiği ekipleri 23 araç ile birlikte 68 üst geçit, 18 bulvar, 45 cadde ve 13 meydanda kar küreme çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.