Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Belçika’daki 10 Yıllık Sosyal Konut Sahibi Türkiye’de Mülkü Olması Sebebiyle Evinden Oldu!

Belçika’nın Doğu Flaman bölgesindeki Zele’de 10 yıl önce sosyal konut satın alan bir kişinin Türkiye’de mülkü olması nedeniyle evinin geri teslim edilmesine karar verildi.

Belçika'nın Doğu Flaman bölgesindeki

Sosyal konutları kiralamanın veya satın almanın katı kurallara sahip olduğu Belçika’da, 10 yıl öne sosyal konut satın alan bir kişi Türkiye’de mülkü olduğu gerekçesiyle evinden oldu. Yapılan bir mülkiyet araştırması sırasında, söz konusu evi satın alan kişilerden birinin konut satın alımı sırasında Türkiye’de bir taşınmaz mülke sahip olduğu ortaya çıktı. Araştırmada, ev sahiplerinden birinin Türkiye’de bir taşınmaz mülke sahip olduğunu hileli bir şekilde gizlediği belirlendi. Bölge mahkemesi, Türkiye’de başka bir mülkünün olduğunun ortaya çıkması üzerine, konutun ilk alındığı şekilde geri teslim edilmesine ve ailenin tazminat ödemesine hükmetti.

Belçika’da savunmasız bireyler ve aileler sosyal konut talebinde bulunabiliyor. Sosyal konut kiralamak ya da satın almak için 18 yaşından büyük olmak, yurt dışında ya da yurt içinde herhangi bir taşınmaz mülke sahip olmama, nüfus kütüğüne ya da yabancılar kütüğüne kayıtlı olmak şartı bulunuyor.

Belirli bir zamanda bir ev, bina ya da arsa miras kalan veya kendisine hibe edilen kişiler ise bu durumu sosyal konut ofisine bildirmekle yükümlü.