Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BÜYÜKŞEHİR’DEN MÜLTECİLERE SOSYAL UYUM PROJESİ…

BÜYÜKŞEHİR İLE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER MÜLTECİLER YÜKSEK KOMİSERLİĞİ İŞBİRLİĞİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN PROJE KAPSAMINDA 157 MÜLTECİ ÇOCUK OKULA KAYIT EDİLİRKEN, 56 MÜLTECİ KADIN DA MESLEKİ EĞİTİM ALDI

BÜYÜKŞEHİR İLE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) işbirliğinde gerçekleştirdiği “Sığınmacı Çocuk ve Kadınlar Destek Projesi”tamamlandı. Proje kapsamında 157 mülteci çocuk okula kaydedilirken, 56 mülteci kadın da mesleki eğitim desteği aldı.

Projenin tamamlanması nedeniyle düzenlenen programa Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Erciyes, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Mülteci Koruma Birim Sorumlusu Irina Isomova, Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Kurtoğlu, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Yılmaz ve Kent Estetiği Daire Başkanı Ali Osman Kesikbaş da katıldı.

EĞİTİMİN ÖNEMİ

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ömer Faruk Erciyes, geçen yıl başlayan projenin başarılı bir şekilde sonuca ulaşmasının sevincini yaşadıklarını belirterek, şu bilgileri verdi:

“UNHCR işbirliği yaparak mülteci kadın ve çocukları desteklemek için bu projeyi hayata geçirdik. Bir yıl boyunca şehrimizdeki 193 mülteci çocuğa destek verilirken, 157 çocuk okula kaydedilerek, eğitime kazandırıldı. 56 mülteci kadın önce Türkçe kurslara gitti sonra da mesleki kurslara yönlendirildi. Mülteci çocuklar ve anneleri Türk çocukları ve anneleriyle bir araya getirilerek çeşitli aktivitelere katıldılar. Birlikte halk oyunları ekibi kurdular, ağaç diktiler, kadınlar da şehrimizin muhtelif yerlerini gezdiler, birlikte şiddete hayır dediler, filmler izlediler. Bu proje bizlerin daha çok mülteci kadın ve çocuğa ulaşmamızı sağladı.”

DESTEK ARTARAK DEVAM EDECEK

Projenin sonuna gelinmiş olsa da çalışmaların gerek ülke çapında gerekse yerel yönetimler çapında artarak devam edeceğini belirten Erciyes, “Dünyada ve ülkemizde mülteci sorunlarının bitmesini temenni ediyorum” dedi.

Büyükşehir ile UNHCR işbirliğindeki “Sığınmacı Kadın ve Çocuklar Destek Projesi”,  2017-2018 yılları arasında, Ankara’da yaşayan ihtiyaç sahibi mülteci kadın ve çocukların yaşam şartlarını kolaylaştıracak, devlet eğitim sistemine dahil olmalarını sağlayacak ve kadın mülteci istihdamını artıracak bir sosyal diyalog ve uyum projesi olarak planlandı.