Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir belediye başkanları aday tanıtım toplantısına ve ilçe seçim çalışmalarına katılmak üzere İzmir’e geldi.

chp ‘nin sancak gemisi

Aday tanıtım toplantısında konuşan Özgür Özel, “Bugün CHP’nin sancak gemisinde,  Bir büyük devrimi kadın devrimini, gençlik devrimini, İzmir’in bizden beklediği dinamizmi, İzmir’i ayağa kaldırarak dünya kenti yapacak dinamik kadroların bayrak devir teslimine geldik. Bu kenti 1990’dan beri sosyal demokratlar yönetiyor. İzmir’e büyük emek vermiş Yüksel Çakmur’a, büyük mali bütçelerle geliştirmiş Aziz Kocaoğlu’na, ondan bayrağı alıp bugünlere kadar getirmiş ve bugünlere kadar getirmiş Tunç Soyer’e, Allah gani gani rahmet eylesin Ahmet Piriştina’ya çok şey borçluyuz. Önümüzdeki dönemlerde AK Parti tarafından partimize birçok hakaret sıralanıyor, sıralanmaya devam edecek. Ancak alnımız ak, başımız dik, biz İzmir’i İzmir’de bizi biliyor. Hiç heveslenmesinler” dedi.

IMG 20240215 WA0040

İzmir’de tüm demokratlara seslenen Özel, “2019 seçimleri bir büyük başarı ile bitmişti. Şimdi mayıs ayındaki çok hak edip ulaşamadığımız zaferden sonra herkes Recep Tayyip Erdoğan iktidarını perçinleyecek mi acaba Cumhuriyet kadroları hakimiyet dengesini sağlayacak ve geleceğe umutla bakılacak mı? Bunun için bir iş birliğine ihtiyaç vardı. Ben göreve geldiğimde üzerime düşen ne varsa yaptım, yapmaya devam ediyoruz. Ancak bir yerden sonra çok istedik ama bunu başaramadık. Kendilerinde anlamlandırdıkları gerekçelerle ittifakların dışında kalmayı tercih ettiler. Ankara’da anlaşıp Türkiye’de ittifak kuramadık. Ancak 2019’da 11 büyükşehri kazanan seçmen değişmedi, duruyor. O seçmenin itirazı Saraya, Tayyip Erdoğan’a, Bahçeli’nin U dönüşüneydi. Değişmedi, duruyor.  Biz Ankara’da bir imza atamadık ama İzmir’in sosyal, muhafazakâr, milliyetçi, Kürt demokratlar, İzmir’e, Cumhuriyet’e ve geleceğimize hep birlikte sahip çıkacaklar. Ben, İzmir ittifakına, İstanbul ittifakına, Türkiye ittifakına güveniyorum. Türkiye ittifakı 31 Mart seçimini bir zafere dönüştürecek buna yürekten inanıyorum” şeklinde konuştu.

“Önce bir müjdem sonra da bir sürprizim var

Özel, “Adayları gösterdik, sahaya indik. Anketleri yaptırdık ve gördüğümüz odur ki aldığımız yol, adayların gördüğü kabul ve sahada görülen teveccüh 30’da 30’ı müjdeliyor. Hiçbir belediyemiz kaybetme noktasında değil, kiminde çok açık öndeyiz. Örneğin, Karşıyaka çok açık ara öndeyiz. Kiminde açık farkla öndeyiz, kiminde 4 ila 5 farkla öndeyiz. Kiminde ise belki 1 ila 2 puan gerideyiz. Şimdiden 25 ila 26 ilçede öndeyiz. Çok çalışırsak 30’da 30 yapacağız bana güvenin” dedi.

Seçim şarkısı ve tanıtım

Özel, seçimlerde kullanacakları seçim şarkısını ve tanıtım filmini de ilk kez İzmir’de gösterime sundu. “Gücümüz Türkiye” isimli parçanın çalınmasıyla Özel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay’ı sahneye davet eden Özel, “Geçen seçimlerden sonra ‘Bir şey yapmazsak önümüzdeki seçimler çok büyük tehlike, Recep Tayyip Erdoğan bizi bu moralle yakalarsa çok büyük tehlike’ derken bir değişimle yola çıkmaya karar verdik. Farklı sonuçlar gördük ama İzmir bizi şaşırtmadı. İzmir, yüzde 93 ile değişimi isteyen kentti, değişimin başkentiydi. Yapılması gerekenleri yapmak için karar verip bana telefon açıp ‘Sonucu ne olursa olsun yanınızdayız’ diyen, ben yorulduğumda yorulmayan, sakin, soğukkanlı ve çok büyük organizatör olan ve heyecanı üstte tutan bir yol arkadaşım vardı. O arkadaşım, sevgili dostum, çok sevdiğim ve güvendiğim, bu takıma kaptanlık edeceğine ve çok iyi başarılara imza atacağına yürekten inandığım Cemil Tugay’ı davet ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Cemil Tugay

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tugay ise konuşmasına “Ben Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi CHP’nin mensubu olmaktan büyük gurur duyuyorum. İzmir bizim geçmişten gelen mirasımızdır. İzmir, Kurtuluş Savaşı yıllarında ülkemizin işgale karşı mücadelesinde direnişin, kuruluş ve kurtuluşun simge şehri olmuştur. 9 Eylül 1922’den beri de özgürlüğün anıtı İzmir’dir” sözleriyle başladı. Tugay, bugüne kadar kente hizmet etmiş CHP’li büyükşehir belediye başkanlarını tek tek isimlerini sayarak, “Onların yaptıkları üzerine yeni şeyler kurarken miraslarını başımızın üzerinde taşıyarak bu kentin değerlerini koruyacağıma söz veriyorum” dedi.

“İzmir’i alamıyacaklar

İzmir’in tarihine ve kent kimliğine her zaman sahip çıktıklarını ve koruduklarını belirten Tugay, “Üzerine yeni roller ekleyerek devam edeceğiz. Sağlam kültürel yapısının yanında iş dünyası, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarıyla İzmir’i mutluluk gemisinin başkenti yapacağız. Ülkemiz öyle sıkıntılar yaşıyorken sadece kendimi düşünemezdim: Elimden geleni yapmalı, sorumluluğumu yerine getirmeliydim. Yerel yönetimlerde herkese el uzatan siyasetin nasıl iyileştirici olduğunu yaşayarak öğrendim. Bugün Atatürk’ün emaneti İzmir’in büyükşehir belediye başkan adayıyım.  Birbirinden değerli 30 arkadaşımla yola çıkıyoruz, onlarla olmaktan mutluluk duyuyorum. Burada gördüğünüz tablo İzmir’in geleceğidir. Arkadaşlarımızla bu kentin parlak geleceğini yazmaya hazırız. Bayrağı bize devredecek olan bütün belediye başkanlarımıza da zor şartlarda hizmet verdikleri için çok teşekkür ediyorum. Herkes bilsin ki CHP köklerinden ve kuruluş ilkelerinden ödün vermez ama gerektiğinde değişmeyi de bilir. Ancak hiçbirimiz İzmir’i hiçbir şeye değişmeyiz .CHP İzmir’de modern, özgür bir yaşam tarzının ve demokrasinin teminatıdır. İzmir, parmak sağlayan ve kutuplaştıran siyasetten her zaman uzak durmuştur. İzmirliler kendilerine şirin görünmek için kılıktan kılığa girenleri hemen tanır. Gerçekçi olmayan projelerle insanların ağzına bal çalmaya çalışanlara cevabını her zaman vermiştir, vermeye devam edecektir. Birilerinin artık anlaması lazım: İzmir’i hiçbir zaman alamayacaklar” dedi.

Konuşmaların ardından CHP’nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay ve 30 ilçenin belediye başkan adayları tek tek sahneye çıkarak tanıtıldı.