Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TİREBOLU-TORUL DUBLE YOLU SÜPRİZİ YAPACAK MI?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TİREBOLU-TORUL DUBLE

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TİREBOLU-TORUL DUBLE YOLU SÜPRİZİ YAPACAK MI?

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan 16 Şubat Cuma günü Giresun’a geliyor.
Partisinin Giresun’da düzenleyeceği mitingde saat 15,30’da halka hitap etmesi beklenen Cumhurbaşkanı’nın mitinglerinde bölge halkına yaptığı yatırım süprizleri nedeniyle Tirebolu-Torul duble yolunun başlatılması ile ilgili özellikle Harşit Vadisi halkında sürpriz bir açıklama yapması beklentisi oluştu.

Ak Parti Giresuniİl Başkanlığı’nın Cumhurbaşkanı’nın ziyareti sırasında ilin sorunları ile ilgili bir dosya sunacağı bilgisi alınırken Tirebolu-Torul Duble Yolu ve Tirebolu-Torul-Erzincan Tren Yolu ile ilgili il yönetimi tarafından herhangi bir talebin olup olmayacağı konusunda bilgi alınamadı.

Karadeniz’i Doğu ve Güneydoğuya bağlayan en kısa yollardan biri olan Tirebolu-Torul-Erzincan duble yolunun 2016 yılında ihalesi yapılmış, 2018 yılında Karayolları tarafından onaylanıp ihale dosyası hazırlanmıştı.
Daha önce projesi hazırlanan yolun mevcut şekli korunarak keskin virajların tünelle geçilmesi nedeniyle uygulamada kamulaştırma bedeli ortaya çıkmayacak devlete sadece tünel maliyetleri için bir girdi olacaktır. Projede görünen 40 adet tünelin uzunluğu 28 km’dir. Toplam yol uzunluğu 78 km’dir. Tirebolu Torul yolunun iyileştirilmesiyle, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane –Tirebolu, Giresun, Samsun güzergâhında Trabzon devre dışı kalmasıyla bu hat 100 km daha kısalacağından, mazot ve taşıt açısından çok büyük tasarruf sağlanacaktır. Ayrıca keskin virajlardan dolayı sık olan trafik kazaları asgariye inmiş olacak.
İlk projesi II. Abdulhamid döneminde yapılan ve Atatürk’ünde yapılmasını arzu ettiği Tirebolu-Torul-Erzincan demiryolunun da Cumhurbaşkanı tarafından yeniden gündeme alınması ve bölge halkına bu konuda da bir sürpriz açıklama yapması beklentisi oluştu.