Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

DİYARBAKIR’IN YÜKSEK MÜHENDİS ADAYINDAN VİZYON PROJELER

Diyarbakır AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mehmet Halis Bilden, üç büyük projesini açıkladı.

Diyarbakır AK Parti Büyükşehir

DİYARBAKIR’IN YÜKSEK MÜHENDİS ADAYINDAN VİZYON PROJELER
Diyarbakır AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Mehmet Halis Bilden, üç büyük projesini açıkladı.
Bilden, yer altını kullanmadan tamamen yüzeyde olacak şekilde Diyarbakır’a metroyu (raylı sistem) kazandıracaklarını söyledi. 92 yıl önce dönemin valisi tarafından top atışlarıyla yıkılan Dağkapı ve Mardin Kapı bölümlerini burçlarla birleştirip tarihi Surları özüne kavuşturmayı hedeflediklerini belirten Bilden, Dicle Vadi projesiyle de kenti iki yakalaya ayıracaklarını da söyledi.

Diyarbakır’ın 25 yıldır ciddi bir şekilde yönetilemediğini belirten Bilden, “Son 7-8 yıldır kayyumla yönetiliyor. Ben bu şehrin ne kayyum ile ne de HDP ya da DEM ile yönetilmesine razı değilim. HDP hiçbir şekilde bu kente hizmet etmiyor. Onların sadece derdi siyaset, hiçbir şekilde projeleri yok” dedi.

DİYARBAKIR’A METRO PROJESİ
Diyarbakır’ın altının sert bazalt taşı ve kayalıklardan oluştuğuna dikkat çeken Bilden, “Bu nedenle tünel ve yer altı ulaşım oldukça güç yaratıyor. Metro denilince akla yer altı geliyor. Ancak, artık metro günümüzde yer altına inmeden de yapılıyor. Bizim hazırladığımız projede yer altını kullanmadan tamamen yüzeyde olacak şekilde Diyarbakır’a metroyu (raylı sistem) kazandırmaktır. Bu önemli hizmeti halkımızın hizmetine sunma heyecanı yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Hafif raylı sisteminde projeleri arasında yer aldığını kaydeden Bilden, “Bugüne kadar ne yazık ki, hiçbir şekilde mesafe kat etmeyen raylı sistem projesi üzerinde de çalışmalar yaptık. 14 kilometre olarak hesaplanan projeyi biraz daha büyüterek, Bağcılar ve Karacadağ hattını da ekledik” diye konuştu.

DİCLE VADİ İLE DİYARBAKIR İKİ YAKA OLUYOR
Seçilmesi halinde 5 yılda Diyarbakır’da büyük bir değişimin yaşanacağını söyleyen Bilden, Dicle Vadi projesiyle de kenti iki yakalaya ayıracakları kaydetti. Bilden, proje sayesinde iki yakaya ayrılacak olan şehir imara uygun bir şekilde büyüyeceğini belirterek, vadi projesi kapsamında insanların sosyal yaşamına da güzel bir dokunuşta bulunacaklarını vurguladı.

SEÇMENE KÜRTÇE SESLENDİ
Öte yandan, Diyarbakır’a Kürtçe seslenen Bilden şöyle dedi: “Bajarê me pir mezin e, em bi hev re wî mezintir bikin-Şehrimiz çok büyüktür, gelin hep beraber bunu çok daha büyütelim.”

IMG 20240223 WA0121 IMG 20240223 WA0120 IMG 20240223 WA0122 IMG 20240223 WA0123