Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

DÜNYA TIBBİ SEKRETERLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Anadolu Sağlık Sen Genel

Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, her yıl 29 Kasım da kutlanan Dünya Tıbbi Sekreterler Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Sağlık sektörün de tıbbi sekreterlere her alan da ihtiyaç olduğunu, ancak sınırlı sayıda istihdam edildiğini belirten Necip Taşkın, açıklamasında şunları söyledi: “Bugüne kadar KPSS ile yapılan tıbbi sekreter alım istatistiklerini incelediğimiz zaman her yıl tıbbi sekreter alımının daha aşağılara çekildiğini görüyoruz. Halbuki atanmayı bekleyen yüzlerce tıbbi sekreter bulunuyor.

Hem ortaöğretimden hem de yüksek öğretimden tıbbi sekreter olarak mezun olan yüzlerce gencimiz istihdam edilmeyi beklerken, iş bulamadığı için farklı sektörlere yöneliyor ve eğitimini aldığı mesleği icra edemiyor. Ülkemiz için son derece büyük kayıp olan bu durum, özellikle tıbbi sekreterlerin ailelerini de üzüyor. Kamu ve özel sağlık teşkilatlarında tıbbi sekreterlerin istihdamı yetersiz olduğu için Tıbbi Sekreterlik ve Dokümantasyon mezunlarının yapacağı görevler ilgisiz kişiler eliyle yürütülüyor. Bu nedenle hem sağlık teşkilatlarında işin bilinçli yapılması bakımından sıkıntılar yaşanmakta, hem de Tıbbi Sekreterlik ve Dokümantasyon bölümünü okuyup mezun olan gençlerin mağduriyeti söz konusu olmaktadır.

Kamu ve özel sağlık teşkilatlarında çalışan tıbbi sekreterlerin önemsenmediğini görüyoruz. İdareler tarafından horlanıyorlar. Hasta ve yakınlarıyla sürekli iletişim halinde olan tıbbi sekreterler, diğer sağlık çalışanları gibi her türlü risk altında bulunuyorlar. Buna rağmen görevlerini özverili bir şekilde ifa ediyorlar. Çoğu zaman çeşitli idari sıkıntılarla baş başa kalıyor ve onların sorunlarını çözecek, kendilerine destek olacak hiç kimseyi yanlarında göremiyorlar. Seslerini çıkaramıyorlar.

Her yıl 29 Kasım da dünya genelinde kutlanmakta olan Tıbbi Sekreterler Gününü maalesef pek çok olumsuz şartlar da kutluyoruz. Dünya standartlarına henüz ulaşamadık. Yöneticilerin, tıbbi sekreterlere daha anlayışla yaklaşmaları, milletvekillerinin, bu meslek gurubunun sorunlarına daha yakından eğilmelerini, kanun koyucuların, bu mesleğin sorunlarını çözmek ve özlük haklarında iyileştirmeye gidecek yasalar çıkarmaları gerekiyor.

Bu anlamlı günde tıbbi sekreterlerin sorunlarını bir kez daha kamuoyu ile paylaşmayı önemli bir görev addediyorum. Her şeye rağmen görev bilinciyle ödün vermeden çalışan Tıbbi Sekreterlere başarı, huzur ve mutluluk temennisiyle 29 Kasım Dünya Tıbbi Sekreterler Gününü samimi duygularımla kutluyorum.”