Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Esenboğa Havalimanı ne zaman kuruldu? Esenboğa Havalimanı kim tarafından yapıldı?

Esenboğa Havalimanı, Türkiye’nin Ankara şehrinde bulunan bir uluslararası havalimanıdır. Havalimanı, 1955 yılında sivil havacılık hizmetine açılmıştır. Peki, Esenboğa Havalimanı kim tarafından yapıldı?

Esenboğa Havalimanı, Türkiye'nin Ankara

Ankara’nın hava trafiğini karşılamak amacıyla inşa edilen Esenboğa Havalimanı, zaman içinde genişletilmiş ve modernize edilmiştir. Türkiye’nin başkenti Ankara’nın ana havalimanı olarak hizmet vermektedir.

ESENBOĞA HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILDI?

Esenboğa Havalimanı, Türkiye’nin Başkenti Ankara’da bulunan bir havalimanıdır. Havalimanı, 1955 yılında inşa edilmiş ve Türkiye’de sivil havacılık hizmetine açılan ilk havalimanlarından biridir. Esenboğa Havalimanı’nın inşa edilmesi devlet tarafından gerçekleştirilmiştir.

esenboga havalimani kimin

ESENBOĞA HAVALİMANI KİM TARAFINDAN YAPILDI?

Esenboğa Havalimanı’nın inşası devlete ait bir girişimdir. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti tarafından planlanmış ve yürütülmüştür. Havalimanı, Türkiye’nin başkenti Ankara’da sivil havacılık hizmetleri için kullanılmak üzere 1950’li yıllarda inşa edilmiştir. Öncüsü ve yapımını üstleneni genellikle devletin ilgili kurumları ve bakanlıkları olmuştur.

esenboga havalimani