Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Etem Sevik Yazdı: “Yağmur fotoğrafı” çekim teknikleri

ETEM SEVİK Konuk Gazeteci

ETEM SEVİK

Konuk Gazeteci ve Yazar

Yağmur Fotoğrafları
IMG 20240209 WA0003

SEVGİLİ OKURLAR: Çok güzel bir fotoğraf çekim tekniği olarak “Yağmur fotoğrafı” çekim teknikleri konusunu bilgi ve deneyimlerimden yola çıkarak Sizler için kaleme aldım bugünkü yazımda.

Yağmurlu havada fotoğraf çekimi yapılır.
Fotoğraf çekimlerimizi yağmur yağdığı günlerde yağmurlu havada yapabiliriz. Yağmurlu havalarda hem iç mekanlarda hem dış mekanlar ve çevrede mükemmel Yağmur fotoğraf kareleri yakalayabiliriz.

Diyafram Açıklığı önemlidir..

Yağmur fotoğrafı çekimlerimizde ilk olarak kameramımızı diyafram öncelikli moduna ayarlamalıyız. Bu modta resimlerimiz daha derinlemesine ve net ışıklı olacaktır. Yine ideal olarak Yağmur yağarken fotoğraf çekimlerimizde geniş bir kamera diyaframı f / 4 ila f/1.4 arasında olması iyi olacaktır çünkü alan derinliğini daraltacağı için soyutlanmış güzel fotoğrafları çekmemizde olumlu olur.

Ve de..
Yağmur yağarken fotoğraf çekiminde flaş kullanmamız havadaki yağmur damlalarını yakalamamızı sağlar. Böylece fotoğraflarımızda yağmur damlaları ışıkla parıldar. Yağmur fotoğraflarımız çok güzel görünür. Ha flaş kullanmayıp ta doğal ışığı da tercih edebiliriz. Bu durumda bir sokak lambasının altı yada bir reklam tabelası gibi ışıklı ortamlarda da fotoğraf çekimlerimizi güzelce yapabiliriz.

Yağmur damlalarını fotoğraflamamız harika fotoğraf kareleri elde etmemize olanak tanır.

Yağan yağmur damlaları deneyimlere dayanarak söylüyorum ki yakın fotoğraf çekimlerinde harika resimler elde etmemize yarar. Yağan yağmur damlacıkları çok güzel görünür. Burada püf noktası kesinlikle düşen yağmur damlalarının hareketini yakalamamızdır ve tabi karanlık bir yerde durup, çekim yapmamız olacaktır.

Sonuç olarak; Yağmur yağarken iyi fotoğraf çekmemiz çok zevkli ve bir o kadarda çok emek isteyen bir iştir.