Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Etem Sevik yazdı: Günlük rutinlerimiz yaşamımızı nasıl etkiler?

Günlük rutinlerimiz yaşamımızı nasıl etkiler? Hayatımıza olan olumlu etkileri nelerdir?

Günlük rutinlerimiz yaşamımızı nasıl

ETEM SEVİK

Konuk Gazeteci ve Yazar
IMG 20240219 WA0008

Günlük rutinlerimiz yaşamımızı nasıl etkiler? Hayatımıza olan olumlu etkileri nelerdir?

DEĞERLİ OKURLAR: GÜNDELİK HAYATIMIZIN bütününde zamanımızın geniş ve olağan akışında her gün tekrarladığımız ve gerçekleşen rutinlerimiz vardır. Rutin kavramı kendi içinde bir sıradanlığı ifade eder. Genelde insanların düşünme, yeme, uyuma, uyanma, temizlik, çalışma, ev hayatı vesaire gibi günlük olarak düzenli yaptığı ve tekrarladığı faaliyetler diyebiliriz. Günlük hayat rutinleri insanların yaşadıkları coğrafyada kültür, siyaset ve ekonomik gelişme düzeyine göre değişir. Onun için bendeniz bu yazımda sizlere yaşamımıza anlam katan günlük hayat rutinlerimizden bahsediyorum.

Günlük Rutinimiz nedir?
Rutin sözcüğü orijinal dilinde ”routine” şeklinde yazılır. Manası her zaman yaptığımız, alıştığımız ve sık aralıklarla tekrarladığımız şeylerdir. Dolayısıyla bizlerin alışkanlıkları ve hobilerini rutin olarak ifade ederiz. Örnek vereyim, Günlük hayatımızı olumlama yapmak suretiyle zamanı doğru planlamamız. Yani bir randevumuza vaktinde gitmemiz ya da vücut geliştirme sporumuzu yapmamız böyledir.

Ya Hayat rutinimizde neler yer alır?
Hayat kuşkusuz farklı döngülerin bir bütünüdür. Günler, haftalar, aylar, yıllar içinde düşündüklerimiz, yaptıklarımız, yapmadıklarımız, yaşadıklarımız… Her yeni döngüde kendi içinde yeni bir potansiyeli barındırır. Bu döngüler içerisinde de devamlı ve düzenli olarak yaptığımız işler yani dolayısıyla rutinler yer alır. Örneğin bir eğitimci bir dersinin tüm hafta işlenecek toplam ders süresinde gerçekleştirilecek çalışmalarını istikrar ve başarı için önceden planlamalıdır.

Günlük rutinlerimiz nelerden oluşur?
Günlük rutinlerimiz düzenli uyku ve beslenme gibi fiziksel sağlığımız için önemli olan unsurları içerdiği gibi aynı zamanda, düzenli meditasyon, yoğunlaşma veya konsantrasyon gibi zihinsel sağlık için önemli olan unsurları da içerir.
Günlük rutinlerimize vereceğim güzel bir örnekte şöyle olsun; çocuklarımızın sosyal iletişim becerilerini desteklemek açısından birlikte oyun oynarız. Yanı sıra çocuklara banyo yaptırabilir, yemek yedirir, onları arabaya bindirmek gibi günlük aktiviteleri rutinlere örnek olarak verebiliriz. Günlük rutinler doğal ve eğlencelidir. En önemlisi de tekrar ederler.

Sonuç olarak, İyi rutinleri günlük hayatımıza katarak ve değişime ve yeniliklere de açık kalarak belirli bir yaşam akışında günlük rutinlerimizi oluşturabilir ve bu sayede üretken ve başarılı olabiliriz. Günlük rutinlerimiz ayrıca sorumluluk ve görevlerimize gereken önemi vermemizde, önceliklerimizi vermemizde dikkatimizi dağıtan fazlalıklardan kaçınmamıza yardımcı olur, işlerimize ve yapacaklarımıza konsantrasyonumuzu sağlar, kolayca hedeflerimize ulaşmamıza yardımcı olur ve hayatımızı kolaylaştırır.