Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Etimesgut Belediyesi Engelsiz Yaşam Merkezi engelliler ve ailelerinin hayatını kolaylaştırıyor

Etimesgut Beleye Başkanı Enver Demirel, “Türkiye’de tek, dünyaya örnek” Engelsiz Yaşam Merkezi’ni ilçeye kazandırarak, engelli vatandaşlar ve ailelerine engelsiz bir dünyanın kapılarını açtı. Bağlıca Mahallesi’nde hizmet veren merkezde, özel rehabilitasyon merkezi, konaklama merkezi, meslek ve beceri merkezi ile eğitim ve sosyal hizmet merkezi yer alıyor.

Merkezde, engelliler ve yakınları rehabilite imkanı buluyor, ENMEK kurslarıyla meslek ve beceri sahibi oluyorlar. Konaklama merkezi, ailele

Etimesgut Beleye Başkanı Enver

HAYATI TECRÜBE EDİYORLAR

9 bin metrekare kapalı alana sahip 5 bloklu engelsiz yaşam merkezinde bir çok uygulama alanı yer alıyor. Bunlardan birisi de Uygulama. 2 oda 1 salon, mutfak, banyo WC’nin yer aldığı uygulama evi, engellilerin evlerindeki günlük yaşamlarını tecrübe etmek ve kolaylaştırmak için özel olarak hazırlandı.

 

YAŞAM EĞİTİMİ

Engel durumu uygun olan engelliler, uygulama evinde özel eğitime alınıyor. Engelli birey evinde yapamadığı birçok günlük aktiviteyi bu evde uzman psikolog eşliğinde gerçekleştiriyor. Yatağını toplama, kahvaltı hazırlama, bulaşığı makineye dizme, televizyon izleme, ütü yapma gibi kişisel bakım becerileri kazanan bireyler, burada gördüklerini evinde uyguluyor. Böylece, engelli bireyler tek başına kendi evinde hayatını sürdürme kazanımını elde ediyor. Uygulama Evi’ndeki bu kazanımlar ailelerin, “Bize birşey olursa çocuğum evde tek başına ne yapar” endişesinden kurtulmasına sebep oluyor.

 

‘KIZIMIN DEĞİŞİMİNE İNANAMIYORUM’

Uygulama Evi’nde engelli kızının neler yapabildiğine şahit olan bir anne şu değerlendirmeyi yaptı: “Kızım evde bir bardak su bile getiremezken, uygulama evi sayesinde artık yatağını topluyor, küçük ev işlerini yapıyor. Biraz destekle çay ve kahve bile yapar hale geldi. Bu gelişime inanamıyorum. Kızımla gurur duyuyorum. Bu merkezi biz engelli bireylere ve ailelerine kazandıran Etimesgut Belediye Başkanımız Sayın Enver Demirel’e çok teşekkür ederiz”.