Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ETİMESGUT’TA TRAFİK EĞİTİMİ BAŞLADI

Hatice ULUER HÖKELEKLİ/Ankara   

Hatice ULUER HÖKELEKLİ/Ankara 

 

Etimesgut Belediyesi Çocuk Trafik Eğitim Parkıeğitimlerine başladı. Çocuklar, temel trafik kurallarının anlatıldığı dersin ardından eğitim parkındaki özel araçlarla tur atıyor; görerek, deneyerek, yaşayarak kuralları öğreniyorlar. Trafik polisi, trafik jandarması ve trafik zabıtası da eğitimlere eşlik ediyor, çocukların ve yetişkinlerin trafik konusunda bilgilenmeleri ve bilinçlenmeleri için yoğun çaba gösteriyor.

Eryaman Göksu Mahallesi’ndeki Atatürk Meydanı içerisinde kurulan trafik eğitim parkındaki ilk derse, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Başsavcı Ahmet Akça ve Etimesgut İlçe Emniyet Müdürü Nail Akça ile birlikte katıldı.

Başkan Demirel, trafik polisi, trafik zabıtası ve yetkili personel eşliğinde özel olarak dizayn edilmiş araçlarla tur atarak trafik kurallarını öğrenen çocukları işaret ederek, trafik eğitiminin çocuk yaşta verilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Demirel, bu anlayıştan hareketle çocuk trafik eğitim parkı projesini hayata geçirdiklerini ifade ederek şunları söyledi: “Hergün birçok maddi hasarlı veya ölümlü trafik kazasıyla karşılaşıyoruz. Bunların birçoğu trafik kurallarını yeterince bilmemekten kaynaklanıyor. Trafik kurallarının hepsi bizim can ve mal güvenliğimiz için var, fakat birçoğumuz bunları önemsemiyoruz. Trafik eğitimleri ne yazık ki yetersiz. Trafik eğitiminin de çocuk yaşta verilmesi gerekiyor. Bu nedenle bu hizmetimizi çok önemsiyorum. Çocuk Trafik Eğitim Parkımızda çocuklarımız trafik kurallarını 2 aşamalı olarak öğrenecekler. Hem dersliklerde eğitim alacaklar hem de öğrendiklerini sahada uygulama imkanı bulacaklar. Okullarımız belirli bir plan dahilinde bu parktan yararlanacaklar. İlçemizdeki bütün çocuklarımızın trafik eğitimi almasını hedefliyoruz. Eğitimcilerimize, ailelerimize sesleniyorum; lütfen yavrularımızı bu hizmetimizden yararlandırınız, trafik kurallarını en iyi şekilde öğrenmelerini sağlayınız”.

KİMLER NASIL YARARLANACAK?
İlçedeki okullar, belirlenen program dahilinde öğrencilerini parka getirerek trafik eğitim almalarını sağlayacaklar. Hafta içi resmi okullara hizmet verecek parkur, cumartesi günü ise özel okullar ile bireysel olarak yararlanmak isteyen vatandaşların kullanımında olacak. Ayda yaklaşık 2 bin çocuğun yararlanacağı parkta, ilçedeki bütün öğrencilere trafik kurallarını uygulamalı olarak öğrenme imkanı sunacak.

Öğrenciler trafik eğitim parkındaki dersliklerde slayt ve görseller eşliğinde trafik zabıtası ve uzmanından trafik eğitimi alacaklar. Daha sonra, yaya geçitleri, sinyalizasyonlar, yön işaretleri gibi trafik levhalarının olduğu trafik eğitim parkında, uygulamalı olarak trafik kurallarını öğrenecekler.