Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Ev sahibi ve kiracıya her ay 3 bin TL ceza!

Hazine ve Maliye Bakanı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kira gelirlerinin doğru bir şekilde beyanda tutulmasını sağlamak amacıyla mülk sahiplerinin daha sağlıklı bir şekilde inceleneceğini vurgulamıştı. Kiralık olarak işyerinin tespit edilen adreslerinde fiili kontrollerin gerçekleştirileceğini belirtti.Bu gelişmeyle birlikte, hem ev sahipleri hem de sahipleri arasındaki mesafe konusunda daha fazla şeffaflık ve muhafazanın sürdürülmesi hedefleniyor. Bingöl, hem ev sahiplerini hem de sahiplerini uyararak 1-31 Mart arasında kayıtlı olanlar arasında ev sahiplerinin vergi dairelerine kira beyanlarını ödemelerini hatırlattı.

Bingöl’ün paylaşımı şu şekilde:

“Aylık 500 lira ve üzerinde konut kiranızı bankadan/PTT’den yatırma zorunluluğunuz var. Hatta böyle yatmaz ise hem size hem ev sahibine ayrı ayrı her ay için uygulanacak ceza 3.000 lira. Ama örneğin 10 milyon liraya bir daire alırsanız elden poşetle ödeme yapabilirsiniz.
Hatta yüzlerce daireyi gerçek değerinden daha düşük bedellerle alıp beş yıldan sonra hiç vergi ödemeden satabilirsiniz. Bu durumda sorulacak soru yok. Nereden buldun zaten yok. Soran olursa dostlar kara parayla, kirli parayla, kayıt dışıyla, aklamayla mücadelede görsün…”