Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Evde yemek daha sağlıklı

5 / 100 Son
5 / 100

Son senelerde tüm dünyada ev dışında yemek yeme modası aldı başını gitti.

Artık evlerde eskisi gibi çorbalar pişmiyor, tencereler kaynamıyor, fırınlar yanmıyor.

İşte, dışarıda yemek yemenin sağlığımızı ne ölçüde etkilediğini belirlemek için bir çalışma yapıldı.

Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics’ de yayınlanan araştırma National Health and Nutritional Examination 1999-2014 kapsamındaki 20 yaşından büyük 35.085 erişkin üzerinde yapıldı.

Katılımcıların beslenme alışkanlıkları, evden uzakta hazırlanan yemek yeme sıklığı da dâhil olmak üzere yüz yüze ev görüşmeleri sırasında bir anket ile belirlendi.

Takip süresinde 511’ i kalp-damar hastalıklarından ve 638’ i kanserden olmak üzere 2.781 katılımcının öldükleri tespit edildi.

Yaş, cinsiyet, ırk/etnisite, sosyo-ekonomik durum, diyet ve hayat tarzı faktörleri ve vücut kitle endeksi ile ayarlama yapıldı.

Günde 2 veya daha fazla öğünü evden uzakta yiyenlerde tüm sebeplere bağlı ölüm riskinin seyrek olarak ev dışında yemek yiyenlere göre yüzde 49, kalp-damar hastalıklarından ölüm riskinin yüzde 18 ve kanserden ölümlerin yüzde 67 daha fazla olduğu hesaplandı.

Araştırmacılar bu sonuçları, evden uzakta hazırlanan yemeklerin sık tüketiminin tüm sebeplere bağlı ölüm riskinin artmasıyla önemli ölçüde ilişkili olduğu, kardiyovasküler mortalite ve kanser mortalitesi arasındaki münasebetin ek araştırma gerektirdiği şeklinde yorumluyorlar.

Gelelim neticeye

Evde yemek yemeye bayılan, sadece ayda birkaç defa dışarıda yemek yiyen biri olarak bu araştırma beni mutlu etti.

Evde pişirilen ve tüm ailenin bir masada yediği yemeklerin tadının da sağlığa faydasının da restoran yemekleri gibi olamayacağı bu bilimsel araştırma ile gösterilmiş oluyor.
Ahmet Rasim Küçükusta