Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

HALK SEBZE BAŞKENTLİLERLE BULUŞUYOR. ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE UCUZ SEBZE

-CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN, ENFLASYONLA MÜCADELE KAPSAMINDA VATANDAŞLARA ÜRETİCİDEN UCUZ SEBZE TEDARİKİNİN SAĞLANMASI YÖNÜNDEKİ TALİMATININ ARDINDAN ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAREKETE GEÇTİ-İLK ETAPTA BAŞKENT’İN 15 NOKTASINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN “HALK SEBZE TANZİM SATIŞ NOKTALARI” KURULACAK-TANZİM SATIŞ NOKTALARININ DIŞINDA MERKEZ VE ÇEVRE İLÇELERDE TIR VE OTOBÜSLERLE MOBİL SATIŞ DA GERÇEKLEŞTİRİLECEK-ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

-CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN,

HATİCE HÖKELEKLİ/Ankara

 

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın             

talimatı doğrultusunda vatandaşlara uygun fiyatta sebze satışı için harekete geçti.

             Başkent’te ilk etapta 15 noktaya kurulacak olan Halk Sebze Tanzim Satış Çadırları, 11 Şubat Pazartesi gününden itibaren ürün satışlarına başlayacak.

             Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Refik Tuzcuoğlu, enflasyonla mücadele kapsamında vatandaşa destek olmayı amaçladıklarını

belirterek, “Cumhurbaşkanımız ve Hükümetimizin almış olduğu karar doğrultusunda piyasadaki bazı reel olmayan artışların önüne geçmek ve enflasyonla topyekün mücadele etmek amacıyla üzerimize düşeni yapacağız” dedi.

ÜRETİCİDEN TÜKETİCİYE

             Merkez ve çevre ilçelere kurulacak satış noktaları, haftanın yedi günü açık olacak. Nakit ve kredi kartıyla satış imkanı sağlayacak olan Büyükşehir Belediyesi, hiç kar etmeden üreticiden tüketiciye sebze satışı gerçekleştirecek.

            Antalya, İzmir, Mersin, Ankara ve Kütahya’daki Tarım Bakanlığı Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla Büyükşehir Belediyesi tarafından üreticiden tüketiciye doğrudan şu noktalarda satış yapılacak:

-Kızılay 15 Temmuz Milli İrade Meydanı,

-Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı,

-Kurtuluş Parkı,

-Ulus Metro Çıkışı,

-Siteler İtfaiye Meydanı,

-Hasköy Cemre Parkı,

-Kuyubaşı Metro Çıkışı,

-Keçiören Belediyesi Önü,

-Pursaklar Hicret Camii Önü,

-Etimesgut Belediyesi Karşısı,

-Sincan Lale Meydanı,

-Mamak Şafaktepe Parkı,

-Mamak Bostancık Caddesi,

-Batıkent Gimsa Karşısı,

-Gölbaşı Belediyesi Karşısı

             Tanzim Satış Noktalarının dışında Merkez ve çevre ilçelerde çeşitli noktalarda tır ve otobüslerle de mobil satış hizmeti verilecek.

 

KOMİSYONCULAR ARADAN ÇIKARILACAK, FİYATLAR DÜŞECEK

              Domates, Salatalık, Patates, Soğan, Biber, Patlıcan ve Kabak gibi yüksek fiyatlı ürünler komisyoncuların aradan çıkarılmasıyla Büyükşehir Belediyesi Halk Sebze Tanzim Satış Noktalarında düşük fiyattan satışa sunulacak.

               Başkent’te 15 satış noktasının en kısa sürede 30 noktaya çıkarılacağını belirten Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Refik Tuzcuoğlu, “Özellikle bazı piyasa simsarlarının istismar ettiği ürünleri, vatandaşlarımıza daha ucuz fiyatta ulaştırmış olacağız” dedi.

SATIŞLARDA KOTA UYGULAMASI

          Halk Sebze Tanzim Satış Noktalarında kota uygulanacağını söyleyen Tuzcuoğlu, “Suistimallerin önünü kesmek amacıyla kota uygulayacağız. Asıl amaç vatandaşların daha uygun fiyata ürün almasını sağlayarak, ihtiyaçlarını karşılamak” açıklamasını yaptı.

 

VATANDAŞLAR UYGULAMADAN MEMNUN

           Soğuk Hava Depolarında muhafaza edilecek olan ürünler, taze şekilde ve yeterli stokla tüketiciye ulaştırılacak.

            Abdi İpekçi Parkı’nda kurulan ilk Halk Sebze Çadırını inceleyen Başkentliler uygulamadan memnun olduklarını dile getirdiler.

Emine Çoruh: “İmkanı olan var olmayan var. Güzel bir uygulama. Bütçeme uygun olursa ben de alışveriş yaparım.”

Yusuf Apaydın: “Çok güzel bir uygulama. Fiyatları en azından yüzde 50’ye hatta daha da aşağıya düşürür. Marketler de bu uygulamayı görüp fiyatları indirirler ve fahiş kazanç ortadan kalkar. Vatandaş da rahat eder. Bu uygulamayı hayata geçirenlerden Allah razı olsun. Umarım örnek olur ve Türkiye’ye yayılır ve fiyatların dengeli bir düzeye gelmesine sebep olur.”

Nazmi Bal: “Beklediğimiz bir uygulamaydı. Marketlerden alışveriş yapamıyoruz.  Bu satış yerleri sayesinde evimize uygun fiyatlı sebze götürebileceğiz. Sabırsızlıkla açılmasını bekliyoruz.”

Alaattin Karakaş: “Ben bu uygulamayı çok doğru buldum. Memur emeklisiyim. Bu uygulamayı sevinçle karşılıyorum. İnşallah sonuna kadar devam eder.”