Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Hamza Dağ Eşsiz İzmir Vizyon Lansmanını gerçekleştirdi.

Cumhur ittifakı’nın İzmir Büyükşehir

Cumhur ittifakı’nın İzmir Büyükşehir Belediye  Başkan Adayı Ak Partili  Hamza Dağ  11 başlıkta toplanan İzmir projelerini kamuoyuyla paylaştı.

“İZMİR KÖRFEZ GEÇİŞİ”
Dağ, İzmir’de ulaşım problemlerinin çözüm yollarını şöyle sıraladı ;

İlk olarak İzmir Körfez Geçişi’ni hayata geçirmek istediğini  “İzmir Körfez Geçişi, İzmir’in iki yakası birbirine bağlayan bir köprü ve tüp geçit projesidir. Körfezin iki yakasını birbirine daha da yakınlaştıracak bu proje, şehrimizin ulaşım ağını köklü bir şekilde dönüştürecektir.Bu proje 12,6 kilometre, gidiş geliş 3 şeritli yol, 6,9 kilometresi deniz geçişi olmak üzere 4 bin 175 metre körfez deniz köprüsü ve yapay ada içerecektir”


YENİ ÇEVRE YOLU PROJESİ”
Dağ İzmir’de ulaşım sorunlarına değinerek, bu konuda köklü bir çözümü  “İzmir’e Yeni Çevre Yolu Projesi”nin getireceğini dile getirerek Proje’nin ayrıntılarını şöyle aktardı,”Bu yol şehrin içindeki araç yoğunluğunu azaltarak, emisyon miktarlarında önemli bir düşüş sağlayacak. Yeni çevreyolunun devreye girmesiyle, Menemen-Bayraklı arası trafikte kalma süresi 10 dakikaya, Menemen-Buca arası ise 20 dakikaya inecek. Bu, her bir İzmirli için değerli zamanını, aileleri ve sevdikleriyle geçirilebileceği anlamına geliyor.Yeni çevre yolunu şehir merkezine bağlayacak 9 önemli bağlantı yolu yapacağız.

⦁    Koyundere
⦁    Harmandalı-Ulucak
⦁    Harmandalı-Çiğli
⦁    Örnekköy Mezarlık bölgesi
⦁    Doğançay
⦁    Şehir Hastanesi
⦁    Manisa Yolu
⦁    Ambarlar Bölgesi İzmir -İstanbul Otoyolu Bağlantısı
⦁    Buca-Çeşme Otoyol Ayrımı

“İZBAN’A 4 DURAK DAHA”

Dağ, raylı ulaşım araçlarndaki projelerini söyle sıraladı:”Karşıyaka ve Konak tramvay hatlarını birleştirerek, hafif raylı sistem ağımızı bütünleştireceğiz. Yapımı devam eden Buca Metrosu’nu tamamlayacağız. Halkapınar-Otogar İZBAN hattını hayata geçirerek havalimanı ile otogar arasında kesintisiz raylı ulaşımı sağlayacağız. Buca Metrosu’nu tamamlama çalışmasını devam ederken Karabağlar-Gaziemir Metrosu çalışmalarına başlayacağız. İZBAN’a yeni rota olarak Bergama-Kınık hattının eklenmesiyle İzmir’in ulaşımını modern, hızlı ve çevreci bir yapıya kavuşturacağız. İZBAN’a 4 durak ekleyeceğiz.  Devam eden Gürçeşme ve Katip Çelebi Üniversitesi durakları hızlıca hayata geçirilecek, Asarlık ve Koyundere duraklarını da en kısa sürede yapacağız. Yerli ve milli tren setlerimizle İZBAN’ı 9 vagona çıkartarak, burada yaşanan izdihamları da bitireceğiz”

ÖDEMİŞ’E İZBAN HATTI GELECEK

Dağ İZBAN’da ki bekleme süresini 6 dakikaya düşeceğini söyleyerek vaatlerini şöyle sıraladı: “30 yeni tren seti alarak, istasyonlardaki 24 dakikalık bekleme süresini 12 dakikaya, 12 dakikalık bekleme süresini ise, 6 dakikaya indirerek hemşehrilerimize zamandan yarı yarıya tasarruf ettireceğiz. Ödemiş’in raylı sistemini modernize edeceğiz, Torbalı-Ödemiş ve Çatal-Tire hatlarını “İzmir’im Kart” ile entegre ederek İZBAN’ı Ödemiş’e de ulaştıracağız. “”

“90 DAKİKA UYGULAMASI GERİ GELECEK”

Dağ, “90 dakika” uygulamasını geri getireceğiz. Ayrıca Genç İzmir’im Kart sahipleri için bu süreyi 120 dakikaya çıkartacağız. Uzun mesafe otobüs hatlarının geri gelmesi, “ekspres” ile öğrenci hatları gibi yeniliklerle ulaşımı daha da iyileştireceğiz” diye konuştu.

“İZMİR’E KAVŞAK DÜZENLEMELERİ”
Dağ,Kavşak düzenleme projelerimizi çok önemsediğini ifade ederek kavşak düzenlemelerini şöyle aktardı,

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı
Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerine yapılacak 4 adet battı-çıktı ile trafik ışıklarını ortadan kaldırarak, Konak’tan Balçova’ya kesintisiz ulaşım sağlayacağız.

Şehir Hastanesi kavşakları
Şehir hastanesi ulaşımı rahatlatacak buradaki yoğunluğu azaltacak kavşak düzenlemelerini hızlıca hayata geçireceğiz.

Diğer Kavşak düzenlemeleri
Yeşillik Caddesi üzeri, Bornova-Çeşme-Aydın Otoyolu Kavşağı, Bayraklı Smyrna Meydanı, Çiğli Şehir Geçişi, Soğukkuyu ve Mavişehir gibi acil ihtiyaç olan kavşaklara battı çıktı ve köprülü kavşak çözümleriyle İzmir trafik akışını rahatlatacağız.

Karşıyaka Yalı Bulvarı’na yapacağımız battı çıktıyla ‘Çarşı ile İskele’yi kesintisiz yaya yoluna dönüştüreceğiz. Söz veriyoruz, asfalt kalitesini yükseltecek ve şehrimizde bozuk yol bırakmayacağız.

YENİ YOL GÜZERGAHLARI
Dağ, “Gaziemir/Havalimanı-Sarnıç ve Gaziemir/Havalimanı-Karabağlar yeni bağlantı yolları ve ESBAŞ girişi batı çevreyolu üzerinden sağlayarak, Akçay Caddesi üzerindeki trafik akışını rahatlatacağız. Şehir Hastanesi-Altınyol bağlantı yolu, Bayraklı -Karşıyaka Dağ Yolu, mevcut çevreyoluna Buca Hal çıkışı, Pancar OSB çıkışı gibi yeni yol güzergahları açarak, İzmirlinin şehir içi trafikte kalma süresini kısaltacağız. Menderes-Gümüldür, Seyrek-Foça, Seferihisar-Özdere, Dikili-Çandarlı, Çandarlı Otoyol Bağlantı, Bergama-Kozak çevre yolları gibi şehir içi ulaşım yolu haline dönüşen ve özellikle yaz aylarında trafik yoğunluğu oldukça artan karayollarımızın genişletilmesi ve düzenlenmesi için inisiyatif alacağız” diye konuştu.

“ŞEHİRLERARASI OTOBÜS TERMİNALİNE YENİLİK”
Dağ,” Şehirlerarası otobüs terminalinde yenilenme olacağını söyledi ve ekledi, “Biz, bu otogarı  Yenilenen terminalimizde, yürüyen merdiven ve asansörleri yaygınlaştırarak, her yaştan ve her ihtiyaçtan bireyin rahatça hareket edebilmesini sağlayacağız”

YENİ NESİL ÖDEME SİSTEMİ İZMİRİM KART 

Dağ,”Mevcutta sadece ulaşım kartı olarak kullanılan İZMİRİM KART’ı İzmirlilere hayatın her alanında kullanabileceği yeni nesil ödeme yöntemi haline getireceğiz.
yaşamının vazgeçilmezi olacak. İzmirim Kart sayesinde kamu kurumlarımızın sosyal imkanları ve özel sektörün sunduğu hizmetlere hemşehrilerimiz özel avantajlarla ulaşabilecek. Ayrıca İzmirim Kart mobil uygulaması üzerinden belediyemize taleplerinizi doğrudan iletebilecek, sunmuş olduğumuz sosyal imkanlara bu kart üzerinden başvuru yapabileceksiniz” diye konuştu.

YENİ EVLENECEK ÇİFTLERE ÇEYİZ VE DÜĞÜN HEDİYESİ 
Ailelerimizin en önemli ihtiyaçlarından bir tanesinin de kreşler olduğunu söleyen Dağ, “Göreve geldiğimiz ilk iki senede şehrimizin genelinde 100 adet kreş açacağız. Yeni evlenecek sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı çiftlerimize çeyiz ve düğün hediyesi vereceğiz. ehrimizde yaşayıp üniversiteyi kazanmış her gencimize tek seferlik 10 bin lira eğitim destek bursu vererek, üniversiteye başladıkları ilk dönemde destek olacağız” diye belirtti.

ENGELLİ VATANDAŞLARA EĞİTİM DESTEK BURSU

Ailesinde engelli bulunan vatandaşlarımızın seyahat etme, acil durum vb nedenlerle engelli bireylerini emanet edecekleri mola evleri kuracaklarını ifade eden Dağ, “Hanesinde engelli birey bulunan ailelerimize, sosyal tesislerimizde Engelli İzmirim Kart ile yüzde 75 indirim yapacağız. Engelli vatandaşlarımıza eğitim destek bursu vereceğiz. Engelli vatandaşlarımıza ve birinci derece ailelerine oluşturacağımız sosyal tesislerimizde bir hafta ücretsiz tatil imkânı sağlayacağız” dedi.

“EMEKLİLERE HER YIL 10 BİN TL DESTEK” 

Büyüklerimizi emanetimiz bilip Yaşlı Bakım Merkezlerini hayata geçirileceğini ;

“Dezavantajlı emeklilerimize yılda bir kez Sosyal İzmirim Kartlarına 10 bin lira yükleme yapacağız.  Bu sayede giderini azaltarak aile ekonomisine katkı sağlayacağız.Yine sosyo-ekonomik dezavantajı bulunan emeklilerimize hane başı tükettikleri doğalgazın 50 metreküp miktarını ücretsiz olarak karşılayacağız. ”

ÇİĞLİ ATIK SU ARITMA TESİSİ REHABİLİTASYONU

Dağ,”Çok uzun süre bu çamur arıtma tesisi alanına dökülmüş ve bir çevre katliamı yapılmıştır. Yağmur yağdığında ise, bu çamur sıvılaşmakta ve Körfez’e karışmaktadır. Geçmişte dökülen yaklaşık 2.5 milyon metreküp çamur olan alanı yeşillendirerek rehabilite edeceğiz. Bu vesileyle şehrimizde özellikle yaz aylarında yaşanan koku ve sinek problemini ortadan kaldıracağız.İnşa edilecek biyogaz tesisi ile bu çamurdan gaz ayrıştırılacak ve İzmirimiz yıllık ortalama 500 milyon lira gelir elde edecek. Ardından kalan çamur, ikinci bir işleme tabi tutularak karbon nötr kömür elde edilecek, şehrimize buradan da yıllık ortalama 200 milyon lira gelir kazandırılacak” dedi.

SUYA YÜZDE 50 İNDİRİM

AK Partili Dağ,”  İzmir’de yağmur suyu kanalları her zaman gündem olmuştur. Bugün gelinen noktada yağmur suyu kanalı yüzde 18 civarındadır” diye konuştu.