Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

HEDEF GÜRÜLTÜSÜZ BAŞKENT…

BÜYÜKŞEHİR’DEN GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE GEÇİT YOK

BÜYÜKŞEHİR’DEN GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİNE GEÇİT

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ankaralıların huzur ve güveni için her türlü çalışmayı titizlikle yürütüyor.

O çalışmalardan bir tanesi de gürültü kirliliğinin önüne geçmek amacıyla gerçekleştirilen “Gürültü Değerlendirme” denetimleri.

VATANDAŞIN HUZURU ÖNCELİK

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gürültü Değerlendirme Birimi; özelikle endüstri, işyeri, eğlence merkezlerine yönelik 153 Mavi Masa’ya veya doğrudan Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na gelen gürültü şikâyetlerini dikkatle inceliyor.

Gürültü kaynaklarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı genelgesinde yer alan ölçülerde olup olmadığı ise yapılan denetimler sırasında hassas cihazlarla yerinde tespit ediliyor.

EĞLENCE MERKEZLERİNDE RUHSAT ŞARTI

Büyükşehir Belediyesi denetçileri şikâyete konu olan yere giderek gürültü denetimini hassas cihazlarla yapıyor.

Sadece konutlarda değil eğlence merkezleri olarak hizmet veren işletmelere (canlı müzik ya da müzik yayını yapılan işyerleri) ruhsat izni verilmesi için de gürültü denetimi gerçekleştiriliyor.

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gürültü Değerlendirme Birimi bu belgeyi almak isteyen işletmelerin gürültü ölçüm raporlarını değerlendirdikten sonra sonucuna göre işyeri açma ve çalışma ruhsatı verilmesine yönelik yazıyı ilçe belediyesine iletiyor. Yazı olumsuz ise işletme canlı müzik izin belgesi alamıyor. Eksikliklerin giderilmesi gerektiği de işletmeye ayrıca yazılı olarak bildiriliyor.

153 MAVİ MASA’YA BİLDİRİN

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Gürültü Değerlendirme Birim Sorumlusu Yakup Coşkun, gürültü denetimlerine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Rutin kontrol yerine şikâyet üzerine gelen başvuruları değerlendiriyoruz. Gerek yerinde yapılan ölçümlerle gerekse yapılan denetimlerle vatandaşlarımıza hizmet veriyoruz. Gürültü denetimi binamızın altında herhangi bir işletmeden kaynaklı gürültüden rahatsız olan Başkentliler 153 Mavi Masa’ya bildirebilir ya da Başkanlığımıza dilekçeyle başvurabilir.”

ÇAT KAPI DENETİM

Şikayet konusu yere çat kapı denetim yapan ekipler, önce arka plan kaynak gürültü ölçümü yapıyor.