Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

HURDA ARAÇLARDA ÖTV İNDİRİMİ 31 ARALIK’TA SONA ERİYOR

ANKARA’DA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN TESLİM ALINAN HURDA ARAÇ SAYISI BİN 525’E ULAŞTI

-BÜYÜKŞEHİR ETİMESGUT HURDA TOPLAMA MERKEZİ’NDE TOPLANAN HURDA ARAÇLAR, GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN MAKİNE VE KİMYA ENDÜSTRİSİ KURUMU’NA TESLİM EDİLİYOR

ANKARA'DA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN

Eski teknoloji ile üretilmiş, çevre kirliliği başta olmak üzere ekonomik ömrünü tamamlayan ve yakıt tasarrufu konusunda dezavantajlı hale dönüşen hurda araçların toplanması konusunda Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi yıl sonunda sona eriyor.

         Başkent’teki hurda araçları 27 Temmuz 2017 tarihinden itibaren toplamaya başlayan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Etimesgut Hurda Toplama Merkezi’nde 7020-7103 sayılı kanun çerçevesinde bugüne kadar bin 525 hurda aracı bedelsiz olarak topladı.

 

ÖTV İNDİRİMİ İÇİN SON GÜN 31 ARALIK

         Ekonomiye katkı sağlamak amacıyla M1 ve N1 kategorisindeki ekonomik ömrünü tamamlamış hurda araçları teslim eden mükellefler, yeni araç satın aldıklarında ÖTV indiriminden yararlanabiliyor.

         Düzenleme, 16 yaş ve üstü araçları hurdaya ayırıp, sıfır araç alanlara 3-10 bin TL arasında değişen oranlarda ÖTV indirimi sağlıyor. ÖTV indiriminden yararlanmak isteyenler için son tarih ise 31 Aralık 2019.  

 

HURDA ARAÇLAR GERİ DÖNÜŞÜME GİDİYOR

         Vatandaşların önce notere müracaat ederek hurdaya çıkaracağı aracın madde hükmünden faydalanabileceğine dair belge alması, motor ve şasi numaralarının beyan ile örtüşmesi zorunluluğu bulunuyor.

       Araç sahiplerinin, noterden belgelerini aldıktan sonra Ankara Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Başkanlığı bankosuna başvurarak dilekçe işlemlerini tamamlaması gerekiyor.