Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İspanya’da çiftçiler 27 bin traktörle yollara döküldü

İspanyol çiftçiler, ülke genelinde trafiği felç eden protestolarını yoğunlaştırmaya devam ediyor.

İspanyol çiftçiler, ülke genelinde

Son iki gündür artan protestolarla İspanya’daki çiftçiler, ülke genelinde birçok yolu kapatıp trafik akışını engelledi. Sosyal medya gruplarında organize olan çiftçi protestoları, ülkedeki 17 özerk yönetim bölgesinin 10’unda etkili oldu. 27 binden fazla traktör, Barselona, Zaragoza, Murcia, Ciudad Real, Castellon, Cadiz, Toledo, Valladolid, Vitoria, Logrono gibi şehirlerin çevresinde yollarda.

Protestolar bazı yollarda araç kuyruklarının 20 kilometreye kadar uzanmasına neden oldu ve izinsiz gösteri yapan çiftçiler ile jandarma ve ulusal polis arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Katalonya’da yaklaşık 1000 traktörle Barselona’ya giren çiftçiler, özerk yönetim hükümeti yetkilileriyle görüştü. İspanya Ulusal Ulaştırmacılar Derneği, çiftçilerin grevi nedeniyle 80 binden fazla kamyonun yollarda kaldığını bildirdi.

Sol azınlık hükümeti çiftçileri destekliyor

Öte yandan, İspanyada sol azınlık hükümeti, çiftçilerin “haklı talepleri” olduğunu ve onları desteklediklerini açıkladı. Hükümet, ülkedeki 140 bin kadar çiftçiye 269 milyon avroluk olağanüstü yardım başlatacağını ve Avrupa Birliği Komisyonunca alınan 2030 yılına kadar pestisit kullanımının yarı yarıya azaltılması kararını gözden geçireceğini bildirdi. Başbakan Pedro Sanchez de dün Meclis’te yaptığı konuşmada, gıda zinciri yasasını güçlendirmeyi ve ithalatta karşılıklılık uygulamayı taahhüt etti.

Verilen vaatlerden henüz ikna olmayan ve eylemlerini sürdüreceklerini kaydeden tarım sektörü çalışanlarının bağlı olduğu sendikalar, isteklerini şöyle sıraladı: “AB tarım politikalarında esneklik yapılması, AB dışı ülkelerden gelen ürünlere kısıtlama ve daha sıkı denetim getirilmesi, kuraklık sorununa karşı yardımların artırılması, tarladan marketlere kadar olan gıda zinciri kontrolünün ve yasaların güçlendirilmesi, çiftçilere yönelik sigorta haklarının genişletilmesi.”