Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İZMİR KONAK ARKEOLOJİ MÜZESİ “ KEMİKTEN KİLE” DOKUNULABİLİR  SERAMİK SERGİSİ

İZMİR _ Yeşilova Höyüğü,

İZMİR _ Yeşilova Höyüğü, İzmir’in en eski yerleşim birimi olup Bornova ilçesi Karacaoğlan mahallesinde Manda Çayı kıyısında bulunmaktadır.2003 yılında tesadüfen bulunan höyükte kazılar 2005 yılında başlamış olup halen devam etmektedir. Neolitik çağa ait buluntular İzmir’in bilinen tarihini 5000 yıldan 8500 yıla uzatmıştır.

İzmir Konak Arkeoloji Müzesi’nde açacağımız “Kemikten Kile “ adını taşıyan bu  sergide , höyükte çıkarılan kemik buluntulardan esinlenerek tasarlanmış eserler yer alacak. Neolitik çağ, Erken Tunç ve Geç Roma dönemlerine ait olan ve kemiklerden üretilen çeşitli bızlar , spatullar , alet sapları, bıçaklar , deliciler gibi günlük iş aletleri yanında mekik , delikli iğne gibi dokuma aletleri ,balık iskeletleri  ve midye kabukları, çeşitli hayvan kemikleri; farklı formlarda ve farklı kimliklerde karşımıza çıkacaklar. Kemik endüstrisine ilişkin teknolojinin büyük bir gelişim gösterdiğini ve ayrıca yüzünü denize çevirmiş Egeli Neolitik kültürün yaşamını ortaya çıkardığının  kanıtı mahiyetindeki bu kalıntılar  , İdol Sanat Evi üyeleri tarafından yeniden yorumlanarak sergideki yerlerini alacaklar.

Görme engelli bireyler için dokunulabilir olan eserler ,  hemen yanlarında yer alan ve TÜRGÖK (Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı ) tarafından  Braille alfabesiyle  hazırlanmış açıklama yazılarıyla da algılanabilir hale getirildi. Müzeler Haftası kapsamında  açılacak olan  ve  30  eserin yer alacağı “ Kemikten Kile” adlı seramik sergisi , İdol Sanat Evi tarafından açılan 10.dokunulabilir sergi olacak. Sergi 15 Mayıs/15 Haziran 2024 tarihleri arasında gezilebilecek.