Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kahveci: Yeni yılda ağzımızın tadı bozulmasın

Ankara Pastacılar, Tatlıcılar ve Şekerciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kahveci, “Yeni yılda ağzımızın tadı bozulmasın. Gıda güvenliği açısından pasta, tatlı gibi unlu mamul çeşitleri bilindik pastaneden alınmalı. Haksız rekabet ve kayıtdışı üretimin yol açtığı kalitesiz, sağlıksız koşullarda üretilen ürünler tercih edilmemeli.” dedi.

Ankara Pastacılar, Tatlıcılar ve

Ankara Pastacılar, Tatlıcılar ve Şekerciler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mustafa Kahveci, merdiven altı sağlıksız koşullarda üretilen, hijyen şartlarını taşıyıp taşımadığı belli olmayan pasta, tatlı gibi unlu mamul ürünlerin tercih edilmemesi, tüketilmemesi gerektiğini belirtti. Kahveci, “Yılbaşı gecesi ve diğer günlerde tüketilecek pasta, tatlı gibi gıda ürünleri bilindik pastanelerden alınmalı.”  dedi.  

PASTA PASTANEDEN ALINIR

Unlu mamuller sektöründe kullanılan hammaddelerin kolay bozulabilir olduğunu ifade eden ve taşıdıkları riskler itibariyle gıda güvenliği ve Türk Gıda Kodeksine uygun olup olmadığı açısından değerlendirilmesinin önemine vurgu yapan Oda Başkanı Kahveci, “Yılbaşı denilince ilk akla gelenlerden birisi de yılbaşı pastalarıdır ve bu yeni yıla ağız tadıyla girmek için ‘tatlı yiyelim, tatlı konuşalım’ ritüelinden gelmiş bir alışkanlıktır. Tüketicilerin, nerede nasıl üretildiği belli olmayan, hijyenik koşulları taşımayan sağlıksız pastalardan uzak durması gerekmektedir. Unlu mamuller kolay bozulabilen, riskli besinlerdir. Bu nedenle insan sağlığının ön planda tutulması birinci önceliğimiz olduğundan, tüketicilerimize, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Belediyeler tarafından denetlenen oda üyemiz işyerlerinden sağlıklı, kaliteli ürünler almalarını, pasta, tatlı, şeker, dondurma gibi kısaca pastane ürünü ihtiyaçlarını bu işle iştigal eden, adresi ve muhatabı belli olan, mahallelerindeki pastanelerden  karşılamalarını öneriyor, kısaca; ‘Pasta Pastaneden Alınır’ diyoruz” ifadelerini kullandı. 

HAKSIZ REKABETE YOL AÇIYOR

Kayıtdışı üretimle devlete verdiği zararın yarattığı faaliyet alanı dışında merdiven altı üretim yapan ve ürünleri satanların haksız rekabete yol açtığını belirten Oda Başkanı Kahveci, “Merdiven altı pasta üreten kişilerin sektörümüzle ilgili icraatları, pastacılık sektörünü maddi ve manevi olarak olumsuz etkilemektedir. Merdiven altı dediğimiz şekilde yeterli denetimi yapılamayan yerlerde pasta ve tatlı üretimini yapanların ve bunları piyasada tüketiciye satışını yapanların yılbaşı, bayram gibi özel günlerde sayısı iyice artıyor ve bu durum ciddi manada haksız rekabete yol açıyor. Devletine vergisini veren, odasına, esnaf sicile kayıtlı, çalıştırdığı elemanla istihdam yaratan, gerekli kurum ve kuruluşlardan yasal izinlerini alan pastacı esnafımız,  bu kişilerle rekabet etmek zorunda kalmaktadır. Haliyle bu haksız rekabet ortamı, hakkıyla işini yapan esnafımızı önemli derecede mağdur etmektedir.” diye konuştu.