Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

. Kalkım’ın çiçeği burnunda belediye başkanı Türkiye’nin en genç belediye başkanı ünvanlı Zeynep Çelik..22 yaşında

ÇANAKKALE  __Yerel Yönetimler Seçimleri’ne

ÇANAKKALE  __Yerel Yönetimler Seçimleri’ne bağımsız aday olarak katılan ZEYNEP Çelik, Kalkım Beldesi’nde bulunan 1983 seçmenin %47.91’lik oyunu alarak başkanlık koltuğuna oturdu. Bu başarı, onu herhangi bir partiye bağlı olmaksızın seçmenlerin güvenini kazanmış bağımsız ve genç bir siyasi isim olarak öne çıkarıyor.

2IMG 0038 kopya scaled

KALKİM

Başkan Çelik Kalkım iki mahalleden (Atatürk ve Cumhuriyet) ibaret olan Çanakkale ili Yenice ilçesine bağlı belde..Nüfusu 2500..Yenice ‘ye 13 kilometre uzaklıkta. Kaz dağları‘nın eteklerinde bir vadide yer alıyor. Beldenin güneyinde Kaz Dağları ve Edremit, kuzeyinde Agonya Çayı, ormanlık alan ve Yenice ilçesi, doğusunda Balya ilçesi bulunuyor.  Ekoturizmtrekking ve avcılık yapmak için elverişli bir bölge burası. Türklerin eline geçmesi Malazgirt Savaşı’ndan sonraya denk geliyor. Anadolu’ya gelen Oğuz boylarından Bozoklar’a mensup Bayat, Avşar boylarının, oba olarak bilinen yerlere yerleşmesiyle, yaklaşık 130 yılında Karesi Beyi tarafından Türk topraklarına katılıyor. Osmanlı zamanında burada çevre mahkemelerine bakan kadı vekilleri (Naipler) oturduğundan adı “Naipli”.. 1. Dünya Harbi yıllarında önemli bir kavşak noktasında bulunmasından dolayı Fransızlar Yunanlılar ve İngilizler tarafından işgal edilmiş, Çanakkale – Balıkesir ve Anadolu’nun irtibatını kesmek için Kalkım’da karakol merkezleri kurulmuş.

ATATÜRK’ÜN ZİYARETİ

Atatürk 1934 yılında İran Şahı ile yaptığı gezi sırasında Kalkım’ı da ziyaret etmiş. Kayatepe denilen yerde Kalkımlılar tarafından karşılanırken, giydikleri üç etek ve diz altından bağlanan mahalli kıyafetler Atatürk’ün dikkatini çekmiş, yörenin kalkınması için yetkililere emir vermiş. Kalkım 1978 yılında nahiye olmuş,1977 seçimleriyle fiilen belediye hizmetleri başlamış.

ÇİLEK YETİŞTİRİCİSİ

Önceleri  birinci geçim kaynağı tütün iken epeydir üretici tütünden vazgeçmiş durumda, artık beldenin en çok üretilen ürünü çilek. Bunu da kentin girişine çilekli bir isim tabelası kondurarak perçinlemişler. Bir de “kapya biberin başkenti” deniyor Kalkım’a. Burada üretilen çileğin kendine has keskin bir kokusu var. Kalkım çileği diye satılan çileğe denk gelirseniz deneyip diğer çileklerle arasındaki farkı gözlemleyebilirsiniz. Birkaç tane çileği yıkayıp ortadan ikiye bölün, saatlerce elinizden kokusu çıkmaz. Öyle kalıcı, baskın bir kokusu var.

Bizler de Belediye olarak çiftçilerimize destek oluyoruz. Ve Kalkım beldemize herkesi lezzetli çileklerimizi tatması için bekliyoruz” dedi.