Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Korsan piyango satıcılarına itibar edilmesin

Ankara Şans Oyunları ve Milli Piyango Bayileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Poyraz, “Vatandaşlarımız, yılbaşı özel çekilişi piyango biletlerini, yakasında Milli Piyango İdaresi Bayilik Ruhsatı olan seyyar ve sabit bayilerimizden gönül rahatlığıyla alabilirler.” dedi.

Ankara Şans Oyunları ve

Ankara Şans Oyunları ve Milli Piyango Bayileri Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Poyraz, yılbaşı bileti satış sürecinde bir sıkıntı yaşanmaması için oda olarak ellerinden gelen tüm gayreti gösterdiklerini ifade etti. Poyraz, “Biletlerin bir ay içerisinde güven içerisinde satılması gerekiyor. Özellikle belediyelerimizden, odamıza kayıtlı, ruhsatlı seyyar ve sabit bayilerimize kolaylıklar gösterilmesini bekliyoruz. Yılbaşı oldu mu korsan piyango satıcıları ortaya çıkıyor. Biz istiyoruz ki bu işi meslek olarak yapan, çalışan kazansın, yılın 12 ayı emek veren kazansın. Odamıza kayıtlı, bir yıl bu işin başını bekleyen seyyar ve sabit bayilerimizin haklarını korumak için odamıza kaydı olmayan, ruhsatsız, korsan tabir ettiğimiz, kural tanımayan, sadece yılbaşı bilet satışlarında ortaya çıkanlara yasal işlem yapılmasını istiyoruz. Bu işi tüm yükümlülüklerini yerine getirerek layıkıyla yapan bayilerimiz mağdur olmasın. Bu nedenle, vatandaş-larımız da önceliği, bu işi meslek olarak yapan ve yılın 12 ayı  emek veren ba-yilerimize versinler, piyango biletlerini Milli Piyango İdaresi Bayilik Ruhsatı yaka kartı olan, odaya kayıtlı seyyar, sabit bayilerimizden alsınlar. Satışlar şimdilik iyi gidiyor. vatandaşlarımız, biletlerini son güne bırakmasın, zamanında temin etsin.” diye konuştu. 

5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanununda yapılacak de-ğişiklikleri de önemsediklerini belirten Oda Başkanı Poyraz, “Sektörel ve mes-lek bazında yapılacak iyileştirmelerin sağlanması durumunda hem dağınıklık giderilmiş olacak, hem de odalarımız güçlenmiş olacak. Bizler oda olarak, esnafımızın haklarını yasalar çerçevesinde korumak ve  sorunlarını çözmek, onlara hizmet etmekle görevliyiz. Yeni düzenleme ile böylece odamızı üye esnafımızla, esnafımızı da hizmet verdiği alanda vatandaşlarımızla en iyi şekilde buluşturmuş olacağız.” dedi.

MİLLİ PİYANGO BİLETLERİ DİJİTALLEŞİYOR

Milli Piyango biletlerinin dijital satışına ilişkin de bilgi veren Oda Başkanı Poyraz, şunları aktardı: “Milli Piyango İdaresi dijitale geçmek için bütün çalış-malarını tamamladı ve dijitalin alt yapısı oluşturuldu. Bu kapsamda mevcut şans oyunları makinelerine piyango biletlerinin yüzde 10’u yüklenerek, dijitalde piyango satışına başlandı. Piyango biletlerinin yüzde 90’ı halen yine bizim seyyar ve sabit bayilerimizde satılıyor. Bu bir geçiş dönemi, 3 yıl içerisinde, 2021 yılına kadar tamamen dijitale geçilmiş olacak. Bu bir yeniliktir, değişimdir. Genel Müdürlük ile yaptığımız son görüşmelerden ve yapılan açıklamalardan öğrendiğimiz; ilk etapta 3 bin, ikinci etapta 2 bin, son yılda da bin olmak üzere toplamda 6 bin sayısal makinesi ve mobil el terminalinde dijital piyango satışı olabilecek. Piyangoyu bugünkü duruma getiren, dolayısı ile haklarını korumakla mükellef olduğumuz bizim mevcut seyyar ve sabit bayilerimize verilen mobil el terminallerinde dijital milli piyango biletlerinin yanı sıra sayısal bayilerde oynanan şans oyunları da oynatılabilecek. Böylece bu uygulama ile klasik piyango bileti kalkacak. Sadece yılbaşında klasik milli piyango satışı olabilir mi, bu ileriki tarihlerde belli olacak.  Seyyar ve sabit bayilerimize mobil el terminalleri verildiğinde gelirlerimizde bir artış olacağını da öngörüyoruz.” 

YILBAŞINDA BÜYÜK İKRAMİYE 70 MİLYON TL

Bilet fiyatları hakkında da bilgi veren Oda Başkanı Hüseyin Poyraz, 31 Aralık 2018’de yapılacak yılbaşı özel çekilişinde büyük ikramiyenin 70 milyon lira ol-duğunu belirterek, “Yılbaşı özel çekilişinde 70 milyon TL’lik büyük ikramiyenin sanı sıra 1 adet 7 milyon TL, 10 adet 1 milyon TL, 30 adet de 100 bin TL’lik ikramiye dağıtılacak. Milli Piyango yılbaşı özel çekilişinde tam bilet 70 TL, yarım bilet 35 TL, çeyrek bilet ise 17,5 TL’den satılacak. Yılbaşı özel çekilişinde öde-necek toplam ikramiye tutarı ise 390 milyon 910 bin lira olacak.” paylaşımında bulundu.

“HAKLARIMIZ BAŞKALARI TARAFINDAN GASP EDİLMESİN”

Ulus Meydanı eski Sümerbank önünde satış yapan Milli Piyango bayisi İbrahim Servet Seçkin de 61 yaşında olduğunu, 40 yıldır piyango bayiliği işini yaptığını söylerken, “Milli Piyango yılbaşı biletleri şimdiden yoğun satış görüyor.  İlgiden memnunuz. Vatandaşlarımız, ayın sonunu beklemeden, biletlerini tü-kenmeden alsınlar. Ben odaya kayıtlı bir esnafım ve yılın 12 ayı piyango satışı yaparak geçimimi sağlıyorum. Vatandaşlarımız bilet alırken bayinin yakasında Milli Piyango İdaresi Bayilik Ruhsatı’na dikkat etsin, onlardan gönül rahatlığıyla biletlerini alsınlar. Haklarımızın başkaları tarafından gasp edil-mesine müsaade edilmesin.” ifadelerini kullandı.