Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kurtlar, Kansere Umut Oldu

Çernobil’de yaşayan ve radyasyona maruz kaldıkları için mutantlaşan kurtların kansere karşı bağışıklık geliştirdiği ortaya çıktı. Bu durum insanlık için de umut ışığı oldu.

Çernobil’de yaşayan ve radyasyona

Princeton Üniversitesi’nde evrimsel biyolog ve ekotoksikolog olan Cara Love, hayvanların bu zorluklara rağmen nasıl hayatta kaldıklarını anlamak için on yıldır Çernobil kurtlarını inceliyor.

Love ve meslektaşları, 2014 yılında CEZ’e gittiler ve kansere neden olan radyasyona verdikleri tepkileri anlamak için kurtlardan kan örnekleri aldılar. Kurtların bazılarına, konumları ve radyasyona maruz kalma durumları hakkında bilgi toplamak için telsiz tasmalar da takıldı. Love, yaptığı açıklamada, “nerede olduklarına ve ne kadar radyasyona maruz kaldıklarına dair gerçek zamanlı ölçümler alıyoruz” dedi.

Araştırma, CEZ’deki kurtların tüm yaşamları boyunca her gün 11,28 miliremden fazla radyasyona maruz kaldıklarını gösterdi ve bu miktar, insan çalışanlar için belirlenen yasal sınırın altı katından fazla.

Ayrıca araştırmacılar, kurtların, kanser nedeniyle radyasyon tedavisi gören hastalara benzer şekilde bağışıklık sistemlerini değiştirdiğini de belirledi. Yapılan genetik analizler, kurtların genomunun bazı bölümlerinin kansere karşı bir miktar direnç geliştirdiğini gösteriyor.

CEZ’de yaşayan yüzlerce yarı yabani köpek arasında da benzer bulgular görüldü. Bilim insanları, 2023 yılında Çernobil’in sokak köpeklerinin, Dünya’nın diğer yerlerinde yaşayan evcil köpeklere göre genetik olarak farklı olduğunu buldu.

Love ve ekibinin keşfinin insan sağlığı üzerinde de etkileri olabilir. Love, bulguları insanların kanserden kurtulma şansını artıran koruyucu mutasyonları tanımlamak için kullanmayı umuyor.