Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

MASKİ’den Biyogaz Tesisleri İle İlgili Sorulara Cevap

Biyogaz Tesislerinden Çıkan Ürünün

Biyogaz Tesislerinden Çıkan Ürünün Gübre Olup Olmadığının Denetim ve Sorumluluğu MASKİ’de Değildir
MASKİ Genel Müdürlüğü geçtiğimiz günlerde kurum önünde basın açıklaması yaparak dilekçe veren vatandaşın sorularına cevap verdi. Yapılan basın açıklamasında, ildeki Biyogaz tesislerinden çıkan ürünün gübre olarak kullanılması sonrasında yaşanabilecek olumsuzluklar dile getirildi. MASKİ Genel Müdürlüğü Biyogaz Tesislerinden çıkan ürünün gübre olup olmadığının denetim ve sorumluluğunun kendilerinde olmadığını belirtti. İzinsiz olarak tarla, bağ, bahçelere gelişigüzel bir şekilde gübre adı altında dökülen ürünlerin denetlenmesi ve yaptırım uygulanmasının da idarenin sorumluluğunda bulunmadığının altı çizildi. Açıklamada; içme suyu kaynakları ile ilgili olarak sürekli analizler ve denetimler yapıldığına da dikkat çekilerek, İl Sağlık Müdürlüğü yetkililerince de habersizce numune alınıp testler yapıldığı ve il genelinde herhangi olumsuz bir duruma rastlanmadığı ifade edildi.
Geçtiğimiz günlerde Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması yaparak dilekçe veren vatandaşın sorularına MASKİ Genel Müdürlüğünden cevap geldi.
İçme Suyu Kaynaklarımız Sürekli Denetlenmektedir, Herhangi Bir olumsuzluğa Rastlanmadı
Vatandaşın, Biyogaz tesislerinden çıkan ürünün gübre olarak kullanılmaması için ilçe tarım müdürlüğünden atılan mesaj sonrası yaptığı açıklamayla ilgili olarak bir bilgilendirme yapan MASKİ Genel Müdürlüğü, Biyogaz tesislerinden çıkan ürünlerin gübre olup olmadığının denetim ve sorumluluğunun kendilerine ait olmadığını belirtti. Açıklamada; “Biyogaz işlemi organik atıklardan kullanılabilir gaz üretilmesini ifade etmektedir. Biyogaz atığı ise gaz eldesi sonrası oluşan nihai çıktıdır ve bu çıktının kontrollü bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Fakat konu ile ilgili denetim, analiz ve izin sorumluluğu MASKİ Genel Müdürlüğümüze ait değildir. İçme suyu kaynaklarımızın herhangi bir nedenle olumsuz etkilenme olasılığına karşın çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz. İl genelindeki içme suyu kaynaklarımızı sürekli olarak analizler, denetimler yaparak izlemekteyiz. Ayrıca Sağlık Bakanlığı’na bağlı İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri tarafından da habersizce numuneler alınıp analizler yapılmaktadır. Yapılan bu analizlerin sonuçları tarafımıza bildirilmektedir. İçme suyu kaynaklarımız hem MASKİ Genel Müdürlüğümüz hem de ilgili kurumlar tarafından sıklıkla izlenmektedir. Bu zamana kadar yapılan analizlerde herhangi bir olumsuz duruma rastlanmamıştır. Vatandaşlarımıza sağlıklı su ulaştırmak için çalışmalarımıza ara vermeden devam edeceğiz” denildi.
MASKİ, Kanalizasyonlara İzinsiz Döküm Yapan Tesis Hakkında Suç Duyurusunda Bulunmuştu
MASKİ’den yapılan açıklamada kanalizasyonlara izinsiz döküm yapan bir Biyogaz tesisi ile ilgili 2022 yılında suç duyurusunda bulunulduğu ifade edilerek; “Bahse konu tesislerle ilgili olarak 2022 yılında kanalizasyon hattımıza izinsiz döküm yapıldığını da tespit ettik. Savcılığa suç duyurusunda bulunup ilgili kamu kurumlarını da bilgilendirdik” denildi.
MASKİ, Olumlu Görüş Vermedi
Açıklamanın devamında; “MASKİ Genel Müdürlüğü olarak İlgili Bakanlığı’nın söz konusu Biyogaz Tesislerinin kapasite artışı ile ilgili yazısına ‘İşletmelerin biyogaz atıklarını mevcut kapasitede dahi yönetemediği için’ olumsuz görüş verdik. İdaremize yapılan vidanjör hizmeti talebini de uygun görmedik. İzinsiz olarak tarla, bağ, bahçelere gelişigüzel bir şekilde gübre adı altında dökülen ürünlerin denetlenmesi ve yaptırım uygulanması idaremiz sorumluluğunda bulunmamaktadır. Vatandaşımıza belirtmek isteriz ki MASKİ Genel Müdürlüğü olarak, kendi kanalizasyon hatlarımıza yapılan deşarjları denetlemekle sorumluyuz. Bizler yetki alanlarımızda sürekli analizler, denetimler yaparak tespit ettiğimiz durumları paydaş kurumlara bildirme yükümlülüğümüzü yerine getirmeye devam edeceğiz. Kamuoyuna saygıyla bildiririz” denildi.