Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

MEHMET ÖZHASEKİ’DEN CUMHUR İTTİFAKI VURGUSU: “BİZİM İTTİFAKIMIZ YERLİ VE MİLLİ BİR İTTİFAK”

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ BAKANI MEHMET ÖZHASEKİ’DEN CUMHUR İTTİFAKI VURGUSU: “BİZİM İTTİFAKIMIZ YERLİ VE MİLLİ BİR İTTİFAK”

ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 2023 yılı Cumhurbaşkanlığı seçimlerini hatırlatarak, “Geçen seçimlere giderken 2 tane ittifak çıktı. Bizim ittifakımız belli, MHP ile beraber, BBP de destek verdi. Yerli ve milli bir ittifak. Bu ülkenin değerlerine saygılı bir ittifak. Bir de karşımızda bir ittifak vardı. Altılıydı. Sonra bulduğu herkese bir şeyler vermeye başladılar. ‘Yüzünden nur akıyor’ diye iltifatlar etmediniz mi? ‘Bizim liderimiz Kemal Bey kadar demokrat, hoşgörülü adam yok’ diye nutuklar atmadınız mı? Kazanamayınca itiraflar başladı; ‘Hele ki kazanamadık ya. Çok şükür. Ben zaten oy vermedim bunlara.’ Milleti niye kandırdınız? Elhamdülillah biz ‘Cumhur İttifakı’na sadık olarak ilerliyoruz.” dedi.

BIZIM ITTIFAKIMIZ YERLI VE MILLI BIR ITTIFAK

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, memleketi Kayseri’de Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen programda sanayici ve iş insanları ile bir araya geldi. Sanayide Yeşil Dönüşüm başta olmak üzere, AK Parti iktidarında yapılan yatırımlar ve geliştirecek projelerin görüşüldüğü programda, bir konuşma yapan Bakan Özhaseki, Türkiye’nin son yıllarda diplomasi alanındaki gücüne dikkat çekti. “Allah devletimize zeval vermesin.” diyen Bakan Özhaseki, “Güçlü bir devletimiz var. Kendimize inanalım, güvenelim. Emin olun. Tüm dünyada hatırı sayılan bir devletimiz ve idaremiz var. Artık üzerinde plan yapılan bir ülke değiliz. Dışarıdan sözlerle, emirlerle, üç kuruş borç vererek zapturapt altına alınacak bir ülke değiliz. Oyun kurucular arasındayız. Oyun kurmak isteyenler gözümüze bakıyorlar.” diye konuştu.

“BU DÖNEM ÖNEM VERDİĞİMİZ İKİ KONU VAR”

Bakan Mehmet Özhaseki, bu dönemde önem verdikleri iki önemli konu olduğunu belirtti. Birisinin 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremler, diğerinin ise İstanbul’un dönüşümü olduğuna dikkat çeken Bakan Özhaseki, “İstanbul gibi göz bebeğimiz, neredeyse bizim mali ve her türlü finansal yükümüzün yüzde 50’sinin kaldırıldığı, Marmara havzasındaki 20 milyon kadar insanın yaşadığı bir ortamda olabilecek olan depremin hazırlıkları, en az Kahramanmaraş merkezli deprem kadar bizi meşgul ediyor. Çok şükür bunların altından kalkabiliyoruz. Bunlarla ilgili ciddi çalışmalar yapabiliyoruz.” dedi.

“SENE SONUNA KADAR 200 BİN KONUT BİTMİŞ OLACAK”

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin ardından devletin tüm imkanlarıyla depremzedelerin evlerine kavuşması için çalıştıklarını kaydeden Bakan Özhaseki, “Çok şükür devletimiz bu işin altından kalkıyor. 307 bin konutumuzun inşası hızla devam ediyor. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı bazı törenlerle 46 bin konutu dağıttık. Önümüzdeki mart ayı sonuna kadar 75 bin konutu dağıtmış olacağız. Sonra da her ay 10 bin, 15 bin konut dağıtmaya devam edeceğiz. Sene sonuna kadar 200 bin konutun teslimi bitmiş olacak. Ondan sonraki senenin ortasına kadar da başladığımız 300 binden fazla daireyi de teslim edeceğiz. İnşallah gelecek senenin sonunda orada hayat normale dönecek, herkes yeniden işinde, gücünde sevdiği şehrinde yaşamaya devam edecek.” şeklinde konuştu.

“’950 ŞANTİYEYİ GÖSTERECEĞİM’ DİYORUM, FAKAT SES GELMİYOR”

Muhalefetin iddialarına da değinen Bakan Mehmet Özhaseki, “110 bin kişilik bir ekip, 950 şantiyede gece-gündüz demeden çalışmaya devam ediyor. Bu arada dışarıda bir şeyler söylüyorlar, ‘Kime verdiniz evleri?’ diyorlar. Muhalefetin genel başkanı çıkmış, ‘20 tane ev verdiler’ diyor. Ne diyelim ki, Allah ıslah etsin diyoruz. ‘Gerçekten bu hummalı çalışmayı görmek isterseniz, ne olur bir telefon edin yanınıza düşüp ben gezdireceğim. 950 şantiyeyi göstereceğim.’ diyorum. Fakat ses gelmiyor.” diye konuştu.

“MİLETİ NİYE KANDIRDINIZ?”

2023 yılı Cumhurbaşkanlığı Genel Seçimlerini hatırlatan Bakan Özhaseki “Geçen seçimlere giderken siz de gördünüz. 2 tane ittifak çıktı. Bizim ittifakımız belli, MHP ile beraber. BBP de destek verdi. Yerli ve milli bir ittifak. Bu ülkenin değerlerine saygılı bir ittifak. Allah, Cumhurbaşkanımıza da Devlet Beye de uzun ömürler versin. Müthiş bir dayanışma içerisinde gidiyorlar. Olaylara, vatanın bütünlüğü açısından bakıyorlar. Türkiye’nin birliği, dirliği olarak bakıyorlar. Ufak tefek meselelere hiç aldırış ettikleri yok ve çok şükür çalışarak, gayret ederek yol alıyoruz. Bir de karşımızda bir ittifak vardı. Altılıydı. İki belediye başkanını taktılar, sanki çok başarılı bir adamlarmış gibi. Sonra bulduğu herkese bir şeyler vermeye başladılar. Bir adam çıktı yüzde 1-2 oyu var. Ona İçişlerini, MİT’i vermişler el altından. Kazanamayınca itiraflar başladı; ‘Hele ki kazanamadık ya, çok şükür. Ben zaten oy vermedim bunlara.’ ‘Yüzünden nur akıyor’ diye nutuklar atmadınız mı? ‘Bizim liderimiz Kemal Bey kadar demokrat, hoşgörülü adam yok’ diye nutuklar atmadınız mı? Oraya çalışmadınız mı? Buraya oy verin demediniz mi? Tamam da milleti niye kandırdınız? Elhamdülillah biz, Cumhur İttifakı’na sadık olarak devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

SANAYİCİLERE ‘YEŞİL SERTİFİKA’ UYARISI

Konuşmasının devamında Bakan Özhaseki, dünyanın büyük bir tehlikeyle karşı karşıya olduğunu kaydederek sanayicileri karbon ayak izi konusunda uyardı. Bakan Özhaseki, şunları söyledi:

“1 Ocak 2026’da sınırda karbon emisyon kontrolü başlayacak. Yurt dışına ‘nokta’ kadar dahi bir şey satsanız sınırda kontrol edilecek. Eğer Avrupa’ya bir mal satacaksanız o ürünü nasıl ürettiğini soracaklar. Kirletmeden ürettin mi üretmedin mi? Yeşil sertifikan var mı, yok mu? Emisyon ticaret hacmi tarafından belki belirli bedeller ödenecek. Eğer çevreyi hiç düşünmeden imalat yapan arkadaşlar varsa onların işi çok zor. Onların bedeli daha yüksek olacak. Çevreyi dikkate alarak, çok az kirleterek üreten arkadaşların verecekleri bedel daha düşük olacak. O zaman bizim bu konulara bir gayret içerisinde olmamız lazım ki yarın bir gün ihracatımız tıkanmasın. Eğer isterseniz bu konuda teferruatlı bilgi vermek üzere İklim Değişikliği Başkanlığında ne kadar görevli arkadaşım varsa size göndereyim ve bizi bekleyen bu tehlikeyi tek tek anlatsınlar. Siz de buna göre kendi vaziyetinizi düzenleyin. Erkenden bu işe başlayalım, geleceğe hazırlanalım. Zamanın ruhunu okuyamazsak sınıfta kalırız.”

Kaynak: https://www.csb.gov.tr/