Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Mehmet Yarka Kimdir? Hayatı, Biyografisi

Mehmet Yarka kimdir? Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka’nın hayatı. Hakkında bilgiler içeren biyografi.

Mehmet Yarka kimdir? Şırnak

Mehmet Yarka kimdir? Şırnak Belediye Başkanı Mehmet Yarka’nın yaşamı. Hakkında ayrıntılı ve güncel bilgiler içeren biyografi yazısı.

Mehmet Yarka Kimdir?

Mehmet Yarka, Şırnaklı siyasetçi ve iş adamıdır. 2019 yılındaki yerel seçimlerden beri Şırnak Belediye Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

2019 yerel seçimlerinde HDP‘nin kalelerinden biri olarak görülen Şırnak‘ta AK Parti adına belediye başkanlığını kazanması ulusal medyada seçimin sürprizlerinden biri olarak görülmüştür. 31 Mart 2024 yerel seçiminde tekrar Ak Parti’den aday olmuş ve seçimi kazanmıştır.

Mehmey Yarka Hayatı

29 Ocak 1963 tarihinde Şırnak‘ta doğmuş, lise öğrenimini Şırnak’ta tamamlamıştır. 1986 yılında siyaset hayatına Anavatan Partisi ile başladı. İlk defa 1989 yılında seçilerek belediye meclis üyesi ve belediye başkan vekili olarak görev yaptı. Şırnak il statüsü kazandıktan sonra çeşitli sivil toplum kuruluşlarında görevler üstlendi. 1994 yılında Şırnak Ticaret ve Sanayi Odasının kurucu meclis başkanlığı ve akabinde yönetim kurulu başkanlığını yapmıştır. 1999 yılına kadar bu görevi icra etmiştir. Şırnakspor Kulübünü kurdu ve 2003-2005 yılları arasında Şırnakspor Kulübü başkanlığı yaptı. 2004 yılında da belediye başkanlığı için aday olmuş fakat seçilememiştir. Yarka evli ve 3 çocuk babasıdır. May İnşaat firmasında yönetim kurulu başkanlığı yapmaktadır.

Belediye Başkanı Olarak Seçilmesi

Şırnak 2019 Türkiye yerel seçimleri

2019 yerel seçimleri için AK Parti‘den aday gösterilen Mehmet Yarka, Şırnak‘ta kullanılan 31.946 geçerli oy arasından 19.718 oy alarak %61,7’lik oy oranıyla belediye başkanı seçildi. En yakın rakibi olan HDP‘li Hişar Osal ise 11.194 oyla %35’te kaldı.

Şırnak 2024 Türkiye yerel seçimleri

31 Mart 2024 seçiminde yüzde 47’ye yakın oy alarak tekrar Şırnak belediye başkanı seçildi. Halen görevine devam etmektedir.