Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Nasır Nesanır, X hastalığı Nedir? X Hastalığı gerçekten var mı?

X hastalığı nedir?

X hastalığı nedir?

Mersin Tabip Odası Başkanı Uz. Dr. Nasır Nesanır, “ Hastalık X ile ilgili başlıklar ve gönderiler internette dolaşmaya başladığından beri hastalıkla Google aramaları hızla arttı. Bazı insanlar bunun bir pandemiyle bağlantısını araştırırken diğerleri semptomlar hakkında bilgi arıyor; bu da insanların X Hastalığının şu anda yayılmakta olan yeni bir hastalık olduğuna inandıklarını ortaya çıkarıyor.” dedi
Uz. Dr. Nasır Nesanır konuyla ilgili açıklamalarına şöyle devam etti,

X hastalığı Nedir? X Hastalığı gerçekten var mı? X Hastalık sizi öldürebilir mi?

Öncelikle x hastalığı gerçek bir hastalık değildir.Bu, bir salgına veya birden fazla ülkeye veya kıtaya yayılması halinde pandemiye neden olabilecek, şu anda bilinmeyen bulaşıcı hastalıklara atıfta bulunmak için Dünya Sağlık Örgütü tarafından benimsenen X hastalığının kendisi varsayımsaldır: mevcut değildir. X hastalığı, aynı zamanda belirti gösterebilecek bir hastalık değildir çünkü böyle bir hastalık henüz bulunmamaktadır.

X Hastalık sizi öldürebilir mi?

Covid-19, 2019 yılının sonunda pandemiye yol açtığında X Hastalığı’nın bir örneğiydi. . Kendimizi buna karşı savunmak için yeterince hazırlıklı olmadığımız için, COVID-19 hızla yayıldı ve dünya çapında milyonlarca kişinin ölümüne neden olan ölümcül bir salgına neden oldu.X Hastalığı kavramı, insan sağlığına yönelik çok gerçek ve giderek büyüyen bir tehdidi tanımlıyor ve dünyanın buna yanıt vermek için daha iyi hazırlanması gereken bir tehdit. Ortaya çıkan en son Hastalık X, COVID-19’a neden olan SARS-CoV-2 virüsüydü.

X Hastalığı gerçekleşecek mi? Peki X Hastalığı ne zaman geliyor? Bir sonraki Hastalık X nereden gelecek?

Bir sonraki X Hastalığının nerede ve ne zaman ortaya çıkacağını hiç kimse tahmin edemez. Ancak kesin olan şey, gelecekteki bir Hastalık X’in var olduğu ve bir noktada hayvanlardan insanlara yayılacağı ve bir hastalık salgınıyla yayılmaya başlayacağıdır. Yakın tarih bize, insanlarda ciddi hastalıklara ve ölüme neden olabilecek patojen salgınlarının giderek sıklaştığını gösteriyor. Yalnızca 21. yüzyılda SARS-CoV-1 , MERS , SARS, Ebola, Kırım Kongo Kanamalı Ateş Zika ve diğer birçok yeni ve yeniden ortaya çıkan viral hastalık salgınları yaşandı .2022’de yayınlanan araştırma, herhangi bir yıl içinde bir pandeminin, COVID-19’a benzer etkiye sahip olma olasılığının yaklaşık 50’de 1 olduğunu ortaya çıkardı. Bu herkesin yaşam boyu Covid-19’a benzer bir salgın yaşama ihtimalinin yaklaşık yüzde 38 olduğu anlamına geliyor. Ne yazık ki, çevresel değişim bu artan riske önemli bir katkıda bulunuyor. Dünyanın her yerinde her zaman yeni hastalıklar ortaya çıkıyor ve sıklıkla yarasa gibi hayvanlardan insanlara geçiş yapıyor. Bilim adamları, bir sonraki X Hastalığının , insanlarda hastalığa neden olma yeteneklerini halihazırda göstermiş olan yaklaşık 25 virüs ailesinden birinden ortaya çıkacak yeni bir virüsten kaynaklanma ihtimalinin yüksek olduğuna inanıyor .Bir sonraki pandemi tehdidinin yeni bir X Hastalığı olarak ortaya çıkması muhtemel olsa da, hâlihazırda bilinen patojenlerin mutasyona uğraması ve/veya yeniden ortaya çıkması ve ardından Chikungunya virüsünde olduğu gibi uluslararası hastalık salgınlarına veya pandemilere yayılması riski de mevcut.

Henüz mevcut değilse, X Hastalığı’na nasıl hazırlanabiliriz?

Özelliklerini veya geliş zamanını kesin olarak tahmin edemiyor olmamız, X Hastalığı için plan yapamayacağımız anlamına gelmez. Yeni bir X Hastalığı barındırması muhtemel olan bilim insanları, yeni bir viral hastalığı hedeflemek için hızla uyarlanabilecek aşılar ve tedaviler gibi yeni tıbbi savunmalar oluşturma konusunda bir adım önde başlayabilirler.