Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay: “İsrail’in Katliamları Karşısında Dünyanın Sessizliği Kabul Edilemez”

Erkan Akçay, Gazze’deki katliamlara karşı uluslararası tepki gösterilmesini ve Filistin devletinin tanınmasını talep etti.

Erkan Akçay, Gazze'deki katliamlara

5 Haziran 2024 Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleştirilen oturumda, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de gerçekleştirdiği saldırılara sert tepki gösterdi. Akçay, İsrail’in çocuk, kadın, yaşlı, ve sivilleri hedef alan saldırılarında şu ana kadar 15.328’i çocuk, 10.171’i kadın ve 150’si gazeteci olmak üzere 36.439 kişinin hayatını kaybettiğini, 82.627 kişinin de yaralandığını belirtti.

Akçay, Türkiye’nin Filistin meselesindeki samimiyet ve duyarlılığının diğer ülkelerde yeterince görülmediğini vurgulayarak, ABD ve AB ülkelerinin bu katliamlara sessiz kaldığını ve hatta destek verdiğini söyledi. Akçay, “Dünyada barış ve adaleti sağlamak adına kurulan Birleşmiş Milletler, İsrail’in katliamları karşısında acziyet içindedir, Avrupa Birliği ve kuruluşlar üç maymunu oynamaktadır” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 10 Mayıs 2024 tarihinde görüşülen Filistin tasarısına 143 ülkenin kabul oyu verdiğini belirten Akçay, Filistin’i tanıyan ülke sayısının bugün itibarıyla 147’ye ulaştığını ve bu sayının hızla yükselmesi gerektiğini ifade etti. Akçay, “Kendi ülkesini, bölgemizi ve tüm dünyayı büyük bir felakete sürükleyen katil Netanyahu’ya ‘Artık dur!’ denilmelidir. İsrail ile Filistinliler arasında bir an evvel ateşkes sağlanmalı, kalıcı barış için taraflar harekete geçmelidir” dedi.

Akçay, 1967 sınırları temelinde, başkenti Doğu Kudüs olan, egemen, bağımsız ve toprak bütünlüğünü haiz bir Filistin devletinin mutlaka kurulması ve tanınması gerektiğini vurguladı.

Akçay ayrıca, İsrail saldırılarında hayatını kaybeden basın çalışanları ve Filistinli çocuklar başta olmak üzere Filistin halkının varlık mücadelesine ithaf edilen “Kuşatma; Habercilerin Kaleminden Gazze Ablukası” adlı kitabın Türkiye Büyük Millet Meclisinde tanıtımının yapıldığını belirtti. Bu eser, Gazze zulmüne ve katliamlarına ışık tutmakta olup, Adalet Divanındaki İsrail’in soykırım davasında delil niteliğinde olmasının yanı sıra tarihe tanıklık etmektedir. Akçay, kitabın ortaya konmasında emeği geçen tüm basın mensuplarını tebrik etti.

Son olarak, Akçay, sivil ve masum insanlara yönelik saldırıları tekrar nefretle kınadığını belirterek, hayatlarını kaybeden masum insanlara ve Filistinli kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara ise şifa diledi. “Kalbimiz Kudüs, Gazze ve Filistin için atmaktadır,” diyerek sözlerini tamamladı.