Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Milletvekili Ali Keven; “Bu insanlara kayıtsız kalamazsınız!”

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat Milletvekili Ali Keven, Sorgunlu şeker işçilerinin ve maden işçilerinin sorunlarını gündemde tutmaya devam ediyor. Daha önce de 3 aydır maaşlarını alamayan madencilerin sorunlarına çözüm üretilmesini isteyen Keven, Yozgat Valiliği’ne ve SGK İl Müdürlüğü’ne gönderdiği resmi yazıyla son günlerde artan işten çıkarmalara ve ödenemeyen maaşlara karşı kurumların sorumlu davranmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Yozgat

HATİCE ULUER HÖKELEKLİ/ANKARA

 

Milletvekili Keven’in ilgili kurumlara gönderdiği yazıda işçilerin sosyal güvenlik primi, maaş ve sosyal hak ödemesi gibi ödemelerinin zamanında ve eksiksiz yapılıp yapılmadığı konusunda denetimlerin sıklaştırılması, son günlerde artan toplu işten çıkarmalarda işverenin hukuka ve mevzuata uygun bir şekilde davranması ve işçilerin tazminat, maaş alacağı konusunda bir mağduriyet yaşamaması, iş güvenliği önlemlerinde denetimlerin artırılması ve 26 Mart 1995 yılında Sorgun’da maden ocağında yaşanan göçükte kaybettiğimiz 37 madenci anısına şehit madenci anıtının yapılması konularında duyarlılık gösterilmesini istedi. Bu taleplerine Yozgat Valisi Sn. Kadir Çakır’ın en kısa sürede duyarlılık göstereceğine inandığını belirten Keven, bütün siyasilerin sorumlu davranış göstermesini istedi.

“Sayın valimizin yetkili kurumları harekete geçireceğine ve ilgi göstereceğine inanıyorum. Yozgat yıllardır siyasi iktidara Türkiye ortalamasının üzerinde destek verdi ama maalesef Türkiye ortalamasının üzerinde bir ilgi ve yatırım görmedi. Bunun sonucunda da vatandaşlarımız göç etmek zorunda kaldı. Şimdi Sorgun’da maden işçilerinin, şeker işçilerinin yaşadığı sorunlar devam ederse yine göç etmeye devam edecekler. Yozgat konusunda kendisini sorumlu hisseden tüm siyasileri de; işçilerin yaşadığı mağduriyetlere ve şeker işçilerinin yaşadığı işten çıkarılma tedirginliğine karşı hassasiyet göstermeye davet ediyorum. Özellikle iktidar partisi mensubu vekillere daha çok iş düşüyor. Çünkü Yozgat sizi yıllardır bakan yaptı, milletvekili yaptı sizden de sorunlarına çözüm istiyor, mazeret istemiyorlar. Bu insanlara kayıtsız kalamazsınız. Bu sorunlara kayıtsız kalamazsınız.”

 

“1-Sorgun ilçesinde faaliyet gösteren Savana Madencilik firmasına ait bir kömür ocağında çalışan 140 maden işçisi 3 aydır maaşlarını alamadıklarını belirttiler. Mağduriyetlerin giderilmesi için yetkili kurumlar işçilerin taleplerini ve sorunlarını göz ardı etmemelidir. Yaşanan mağduriyetin biran önce giderilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu olay özelinden yola çıkarak Yozgat genelinde fabrika ve maden ocaklarında çalışan işçilerin sosyal güvenlik primi, maaş ve sosyal hak ödemesi gibi ödemelerinin zamanında ve eksiksiz yapılıp yapılmadığı konusunda denetimlerin sıklaştırılması gerekmektedir. Bu denetimden sorumlu kurumlar daha duyarlı davranmalıdır.

2-Son günlerde çeşitli büyük işletmelerde artan toplu işten çıkarmalarda işverenin hukuka ve mevzuata uygun bir şekilde davranması ve işçilerin tazminat, maaş alacağı ve sosyal haklar konusunda bir mağduriyet yaşamaması için ilgili kurumların daha sorumlu davranması ve gerekli denetimleri sıklaştırması gerekmektedir.

3-Ülkemizde iş kazaları bakımından birinci sırada inşaat ikinci sırada ise madencilik sektörü gelmektedir. Her iki sektörde de iş güvenliği önlemlerinin alınması bakımından yeterince yol alınamamıştır. İş Güvenliği Uzmanlığı uygulaması ise istenen yetki ve denetim düzeyinde değildir. Bundan dolayı ilgili kurumlara daha fazla sorumluluk düşmektedir. Başta inşaat ve madencilik olmak üzere bütün çalışanlarımızın ve işverenlerinin can ve mal güvenliği açısından iş güvenliği önlemlerinde denetimler artırılmalıdır.

4-26 Mart 1995 tarihinde Sorgun’da bir kömür ocağında yaşanan göçükte 37 madencimiz hayatını kaybetti. Kaybettiğimiz madencilerin anısına Sorgun’da bir şehit madenci anıtı yapılması büyük önem taşımaktadır.”