Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINDA BİR TAHAF İŞLER

Kıymetli okurlarım Fenomen olma yolunda çocukları kullanan öğretmen ve okul çalışanları ile ilgili birçok haber yaptım yapmaya da devam edeceğim. Bir öğretmenin fenomen olup reklam geliri, beğenilme gibi amaçları uğruna, sosyal medyada paylaştığı anlık video ve fotoğrafları kötü niyetli insanlar bunlar pedofili, sübyancı, organ mafyası gibi amacı kötü olanlar anında görüyor. Bu videoları indiriyorlar. Bu paylaşımlar çocuğun yaşı küçük olduğu için psikolojik travma gibi kalıtsal yıkımlar oluşturuyor. Bu durumun kötü niyetli olduğunu anlattık ama tedbir alınmadı. Tedbir alınmadığı gibi bu fillere iştirak edenlere de bürokratik zorlularla korunmaya çalışıyor.

Kıymetli okurlarım Fenomen olma

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Sayın Yusuf Tekin Bakanlığa geldiği ilk günden itibaren çok güzel projelere imza attı. Kötüye giden eğitim sistemini aldığı radikal kararlarla düzeltmeye başladı. Bana göre Ak Parti Hükümetinin en başarılı Milli Eğitim Bakanlarındandır. Sayın Bakanın başarısı taktire şayan iken bu başarıları sabote etmek isteyen ekip arkadaşlarının olduğunu düşünüyorum. 

Nasıl mı? Basit bir örnek vereyim çok güzel mükellef bir sofra hazırlanmış, büyük zahmetlerle gastronomi şefleri çağrılmış,sofrada harika bir yemek var. Yemeği yiyecek olanlar çok aç ve sabırsızlıkla yemek yemek istiyorlar. Sofranın üstünde uçan kocaman çirkin karasinek yemeğin üstünde “vız vız” ses çıkararak bu yemeğin içine düşüyor. Bu yemek artık yenir mi? Peki o masraflar ve emek ne oldu?

   Kıymetli okurlarım Fenomen olma yolunda çocukları kullanan öğretmen ve okul çalışanları ile ilgili birçok haber yaptım yapmaya da devam edeceğim. Bir öğretmenin fenomen olup reklam geliri, beğenilme gibi amaçları uğruna, sosyal medyada paylaştığı anlık video ve fotoğrafları kötü niyetli insanlar bunlar pedofili, sübyancı, organ mafyası gibi amacı kötü olanlar anında görüyor. Bu videoları indiriyorlar. Bu paylaşımlar çocuğun yaşı küçük olduğu için psikolojik travma gibi kalıtsal yıkımlar oluşturuyor. Bu durumun kötü niyetli olduğunu anlattık ama tedbir alınmadı. Tedbir alınmadığı gibi bu fillere iştirak edenlere de bürokratik zorlularla korunmaya çalışıyor.

  İstanbul’da özel bir okul çalışanı ismini vermeyeceğim bir hanımefendi İnstagram ve diğer sosyal medya uygulamalarında anasınıfı çağlarında çocukların fotoğraflarını boy boy paylaşarak fenomen olmuş ve küçük çocukların video ve fotoğraflarını paylaşmaya devam ediyor. Ailelerin izni yok, izni dahi olsa çocuk reşit değil ve bu fotoğrafın paylaşılmasını CİMER’den şikayetederek ilgili bakanlığa bildirdim.

  “29/05/2024 Tarihli 2401861619 Başvuru saylı şikayetimde; https://www.instagram.com/esra.bloog?igsh=MTl2N2MwanBrdTZwaA== bu instagram hesabından takipçi kasmak, beğeni, yorum toplamak ve reklam geliri gibi kişisel menfaatleri için küçük yaştaki çocukların fotoğraf ve videolarını hukuka aykırı paylaşarak teşhir etmektedir. “Eğitim kurumlarının çocukların kişisel bilgilerini ve resimlerini hukuka aykırı bir şekilde paylaşması 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırı. Öte yandan Millî Eğitim Bakanlığı’nın da 2017 tarihli “Okullarda Sosyal Medyanın Kullanımı” konulu genelgesi var. Genelgede Anayasa’ya, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne, Millî Eğitim Temel Kanunu ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’na atıf yapılıyor ve şöyle deniyor:

“il, ilçe, okul ve kurum yöneticileri tarafından, okul veya kurumlarında görev yapan tüm personel ile öğrenim gören öğrencilerin, kişilerle ilgili her türlü ses, yazı, görüntü ve video kayıtlarının internette veya farklı dijital ya da basılı ortamda hukuka aykırı şekilde paylaşılmasının Anayasaya, uluslararası sözleşmelere ve 1739 sayılı Kanununa aykırı olduğu; bu fiillerin Türk Ceza Kanununda suç olarak düzenlenmiş olduğu hususunda bilgilendirilmesi sağlanacak ve bu durumların önüne geçilmesi için gerekli önlemler alınacaktır. Ayrıca, kişilerin psikolojik ve sosyal yönlerine olumsuz etki yapacak her türlü ses, görüntü ve video kayıtlarının genel ağ ortamlarına yüklediği ve paylaştığı tespit edilenler hakkında ilgili mevzuatı çerçevesinde gerekli yasal işlemler başlatılacak ve sonucundan Bakanlığa bilgi verilecektir.” deniliyor. İlgili mevzuat ve kanun maddeleri gereği Fotoğraf ve videoları paylaşan şahıs ve bu şahsa izin vermiş ise okul yönetimine adli ve idari yaptırım yapılmasını arz ve talep ediyorum. Fotoğraflar ektedir.” Diye şikâyet ettim.

Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri cevabında, Cimerşikayetimi yetersiz bulmuş, “…Bu amaçla Bakanlığımız, mevcut mücadele uygulamalarına ek olarak Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğün internet sayfasında “İzinsiz Eğitim Faaliyeti İhbarı” linki oluşturulmuş olup talebinizi belirtilen link üzerinden yapmaz gerekmektedir. Bilgilerinize sunulur.” Diye konuyu kapatmıştır.     Anlayacağınız bu fenomenleri koruyan bir zümre var. Empati kuralım sizin evladınızın fotoğraflarını fenomen olmak, takipçi kasmak, reklam geliri olarak kullanmak amaçlı her yerde paylaşılmasına vicdanınız razı olur muydu? Prof. Dr. Yusuf Tekin hocam bu konuya kayıtsız kalmaz diye ümit ediyorum…

                               Allah’a ısmarladık, hoşça kalın…

Aydın Benli

Siyaset Bilimci Yazar