Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Moskova’da DEAŞ Terörü ve Perde Arkası !..

22 Mart 2024 tarihinde Rusya’nın başkenti Moskova’daki Crocus City Hall konser salonunda DEAŞ terör örgütü üyesi 6 kişinin düzenlemiş olduğu silahlı saldırıda 150’ye yakın sivil ölürken 150’si de yaralandı. Rusya, saldırıyı düzenleyenler ve arkasında kim var ise acımasızca cezalandırılacaklarını açıkladı. Saldırıdan günler önce ABD ve bazı batılı ülkeler Rusya’daki vatandaşlarını kalabalıklardan uzak durmaları konusunda uyarmış! Moskova’daki terör saldırısı birçok ülke tarafından kınandı. DEAŞ’ın Moskova saldırısı üzerine farklı yorumlar yapılırken biz olaya çok daha farklı bir açıdan analiz ettik!..

22 Mart 2024 tarihinde

Haber-Yorum: Muhsin AKIL

22 Mart 2024’te Rusya’nın başkenti Moskova’da Crocus City Hall konser salonunda gerçekleşen silahlı terör saldırısında 150’ye yakın sivil ölürken 150’si de yaralandı. Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov, saldırı ile ilgili 11 şüphelinin yakalandığını bunlardan 4’ünün saldırıya doğrudan karıştıklarını açıkladı. Saldırıyı gerçekleştiren 6 teröristten olaya karışan 4’ünün kimliği belli oldu: N.Makhmadrasul (37), I. Rivozhidin (5), S.Shokhinjonn (21), N.Rustam (29). Teröristlerin hepsi Tacikistan uyruklu. Saldırganlar ifadelerinde saldırıyı para için gerçekleştirdiklerini söylediler. Kanlı saldırıyı DEAŞ üstlendi. Saldırı sonrasında Moskova ve ülke genelinde güvenlik önlemleri olağanüstü artırıldı. Moskova ve birçok şehirde halka açık tüm etkinlikler geçici bir süreliğine iptal edildi.

Rusya Devlet Başkanı V. Putin, 24 Mart gününde ülke genelinde yas ilan etti. Putin ulusa sesleniş konuşmasında “Rusya’ya, halkımıza yönelik bu saldırıyı hazırlayan, teröristlerin arkasında duran herkesi tespit edip cezalandıracağız. Düşmanlarımız bizi bölmeyi başaramayacak” dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova “Tüm dünya toplumu, bu korkunç saldırıyı kınamak zorundadır” diyerek saldırıda Ukraynalıların parmağı olduğuna dair bir bulguya rastlanmadığını belirterek “ABD’nin elinde güvenilir veriler varsa derhal Rus tarafına teslim edilmelidir” dedi.

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev Moskova’daki silahlı saldırı üzerine “teröristlerin yalnızca misilleme amaçlı terörden” anladığını belirterek “Bunların Kiev rejiminin teröristleri olduğu tespit edilirse onlara ve ideolojik ilham verenlere karşı başka türlü davranmak imkansızdır. Hepsi terörist olarak bulunup acımasızca yok edilmelidir. Böyle vahşeti gerçekleştiren devletin yetkilileri de dahil. Ölüme ölüm.” dedi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, saldırıyla Ukrayna’nın ilgisinin olmadığını açıklayarak “Bu olaylar, saldırgan ülke liderliğinin kendi halkına karşı uyguladığı terörün emarelerini taşıyor.” diyerek dikkatleri farklı bir yöne çekti.

Rusya’nın başkenti Moskova’da bir konser salonuna yapılan terör saldırısının ardından birçok ülkeden kınama mesajı yayınladı. Türkiye , “Masum sivilleri hedef alan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Rus halkına ve Rusya hükümetine en derin taziyelerimizi sunuyoruz” dedi. Ayrıca BM başta olmak üzere Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, İran, Tunus, Özbekistan, İsrail, Hamas, Japonya, Hindistan, Kanada, Fransa, Çin, İngiltere, Almanya ve birçok ülke saldırıyı kınadı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ABD’nin Rusya’ya yönelik 7 Martta uyarısına dayanarak ABD ve İngiltere’nin Rusya’nın başkenti Moskova’daki konser salonundaki silahlı saldırıyı önceden bildiklerini ifade etti. 8 Mart’ta ABD Moskova Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada aşırılık yanlıların olası saldırılarına karşı Moskova’daki ABD vatandaşlarının kalabalıktan uzak durmaları konusunda uyarmıştı. Aynı şekilde İngiltere, İsveç, Letonya, Çekya, Kanada ve Güney Kore Büyükelçilikleri de Rusya’daki vatandaşlarına dikkatli olmaları istemişti.

Rusya, Moskova’daki terör saldırısına ilişkin girişimlerde bulunacağını açıklayarak BMGK’dan toplantı talep edecek. Rusya Dışişleri Bakanlığı Özel Yetkili Büyükelçisi Rodion Miroşnik,”Diplomatlarımız bu konuyu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında gündeme getirecek. BMGK’den yakın zamanda bu konuda toplantı talep edecekler ve böylelikle en büyük uluslararası kuruluştaki küresel çoğunluk bu eylemleri kınayabilecek.” dedi.

ABD, Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Moskova’da gerçekleşen silahlı saldırıyla ilgili olarak “Şu anda bu saldırıya Ukrayna’nın ya da Ukraynalıların dahli olduğuna ilişkin bir emare yok” dedi. ABD’nin bu açıklaması üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı “Beyaz Saray, Moskova’daki terör saldırısına Ukraynalıların karıştığına dair herhangi bir belirti görmediğini söyledi. Bu sonuçlara neye dayanarak varıyor?” diyerek eleştirdi.

Bazı uzmanlar tarafından DEAŞ’ın Moskova’daki kanlı terör saldırısı, Rusya’nın 11 Eylül terörüne benzetildi. Nasıl ki ABD’yi kendi evinde vuran 11 Eylül terörünü gerçekleştiren El Kaide sebep gösterilerek Afganistan işgal edildi ve arkasından tüm Ortadoğu kan gölüne döndü. Irak ve Suriye parçalandı. Şimdi saldırının arkasında kim varsa Rusya’nın da aynı şeyi yapacağı beklentisi var! Ve soruyorlar DEAŞ, Rusya’yı neden hedef aldı (?!) diye… DEAŞ son yıllarda Putin’e yönelik ağır eleştirilerde bulunuyormuş!..

Yahu DEAŞ emperyalist küresel güçlerin kullandığı taşeron bir örgüt. ABD ve İsrail’in Ortadoğu’nun başına bela ettiği eli kanlı bir örgüt. Sözde aşırı radikal İslami söylemleri dilinden düşürmeyen ama İslam ile hiçbir alakası olmayan bir örgüt. DEAŞ’ı eğiten, donatan ve her türlü desteği veren ABD ve İsrail’dir. ABD ve İsrail, DEAŞ’ı Türkiye’ye yönelik de kullanmıştır. DEAŞ’ın Türkiye’de yapmış olduğu birçok eylemi örnek gösterebiliriz. DEAŞ, Ortadoğu’da ABD, İsrail’in (ki BATI) sigortasıdır! Yeri ve zamanı geldiği zaman BATI tarafından kullanılan eli kanlı bir örgüt…

Bize göre, Rusya üzerindeki baskıyı artırmak, etrafını kuşatmak, gözdağı vermek ve Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik gücünü ikiye bölmek amacıyla DEAŞ’a bu kanlı terör saldırısı yaptırılmıştır. Rusya’nın dikkatini tekrar Ortadoğu’ya çekerek DEAŞ ile uğraşmasını isteyen ABD ve İsrail’in korkunç bir planıdır Moskova saldırısı. Asıl amaç, İsrail’in Filistin/Gazze üzerindeki zulmü, vahşeti ve soykırımını unutturmak! Şayet Rusya’nın bütün dikkati DEAŞ’a yönelecek olursa Ukrayna rahat bir nefes alacak! Böylece BATI, bir taşla (DEAŞ Moskova terörü ile) birkaç kuş vurmuş olacak! Ayrıca DEAŞ terör eylemi Türkiye’ye yönelik de bir gözdağı sayılır! Amaçlarından birisi de Türkiye-Rusya ilişkilerini bozmak!  Asıl önemlisi de hedeflerindeki Rusya, Türkiye ve İran gibi ülkelere aba altından sopa göstermek!..