Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Murat Kurum Kimdir? Aslen Nereli?

Murat Kurum kimdir? Hayatı. Hakkında bilgiler içeren biyografi yazısı.

Murat Kurum kimdir? Hayatı.
66 / 100

Murat Kurum kimdir ve nereli? Hayatı. Hakkında ayrıntılı ve güncel bilgiler içeren biyografi yazısı.

31 Mart Yerel Şeçimleri nedeni ile seçimde yarışan adayların hayatları internet ortamında yoğun şekilde aranmaya başladı. Hayatı en çok merak edilen isimler arasında hiç kuşkusuz Murat Kurum da bulunuyor? Peki Murat Kurum kimdir? Bu sorunun cevabını Murat Kurum kişisel web sitesinde vermiştir. İşte kendi ağzından Murat Kurum’un hayatı.

Murat Kurum Kimdir?

7 Mayıs 1976 yılında Ankara Çankaya’da dünyaya geldim. Kızılcahamamlı ev hanımı Satı Kurum ile Konyalı memur Mehmet Kurum’un evladıyım. Üç kardeşiz. Dilek isminde ablam, Didem isminde bir kardeşim var. Şengül Hanım’ın eşiyim, üç çocuk babasıyım.

İlkokula Konya’da Gazi İlköğretim Okulu’nda başladım. İnşaat mühendisi olan babam o dönem Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nda çalışıyordu. Mardin’e tayine çıkmasıyla 2. ve 3. sınıfa Mardin Atatürk İlkokulu’nda devam ettim. Sonra Ankara’ya geldik. 4 ve 5. sınıfı Seyranbağları’nda tamamladım. Ortaokul ve lisede ise Mimar Kemal’e gittim. Üniversite sınavına girdiğimde babam gibi mühendis olmak istedim. Konya Selçuk Üniversitesi Gıda Mühendisliği’ne girdim. Ama gönlümde yatan inşaat mühendisliğiydi. İlk yılın sonunda tekrar sınava girerek bu kez yine aynı üniversitede istediğim bölümü kazandım. 1999 yılında, Türkiye’nin Marmara Depremi’yle sarsıldığı bir dönemde Selçuk Üniversitesinden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldum. Yüksek lisansımı ise Kentsel Dönüşüm alanında yaptım.

Mezun olduktan sonra işe temelden başladım. 1999-2005 yılları arasında Türkiye’nin farklı yerlerinde, onlarca farklı şantiyede çalıştım. Kamuyla 2005 yılında TOKİ’de, Uygulama Daire Başkanlığı’nda uzman olarak çalışmaya başladığımda tanıştım.

2006 yılında TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü, 2009 yılında ise Emlak Konut GYO A.Ş. Genel Müdürlüğü görevlerine getirildim. Görev aldığım her kademede Emlak Konut’un rekor büyümeye ulaşması, marka değerinin artması için özveriyle çalıştım. Ekibimle Cumhuriyet tarihinin en büyük iki halka arzını gerçekleştirerek İstanbul’a güvenli, sağlıklı konutlarla modern yaşam alanları kazandırdık.

2018’de Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesine Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak atandım. Bakanlık görevim boyunca tüm ekibimle; yeni bir şehircilik anlayışıyla şehirlerin kalkınması ve dirençli hale getirilmesi, bunu yaparken de çevremizin korunması için hassasiyetle çalıştım. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sosyal devlet anlayışı doğrultusunda TOKİ’mizle dar gelirli vatandaşlarımızın ev sahibi olması için sosyal konut kampanyaları hazırladım. İstanbul özelinde de kentsel dönüşüm çalışmalarının bir seferberliğe dönüşmesi için çalışmalarda bulundum. Bakanlık görevim boyunca çok sayıda afet yaşadım. Manavgat ve Marmaris’teki yangınlar, Kastamonu Bozkurt, Sinop ve Giresun’daki seller, Elazığ, Malatya, İzmir’deki depremler… Hepsinde vatandaşlarımızın yaralarını sarmak için günlerce bölgede kaldım. TOKİ ile şehirlerin yeniden ihyası, yeni güvenli konutların yapımı için çalıştık. 46 bin afet konutunu sosyal donatılarıyla birlikte milletimize kazandırdık. Son olarak asrın felaketinde de bölgede 57 gün kalarak, geçici yaşam alanlarının kurulmasının ardından yine TOKİ ve Emlak Konut Genel Müdürlüğü ile 180 bin afet konutunun yapımını başlattık. 5 yılda 81 ile 81 milyon metrekare millet bahçesi hedefimize ulaştık. 484 millet bahçesinin yapımını başlattık. Bakanlık görevim boyunca Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde başlatılan Sıfır Atık felsefesinin yaygınlaşması için de yoğun çaba harcadım.

Profesyonel çalışma hayatında devletimizin her kademesinde vatana ve millete hizmet için gece gündüz çalışmış bir bürokrat olarak gelinen noktada TBMM Çevre Komisyonu Başkanı, AK Parti İstanbul Milletvekili olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devletimiz ve milletimiz için üretmeye, çalışmaya devam ediyorum.

Çalışmadığım zamanlarda da ailemle vakit geçirmeyi seviyorum. 18 yaşında Mehmet, 15 yaşında Zeynep ve 5 yaşında Zehra isminde üç çocuğum var. Ailece geçirdiğimiz vakitlerin yanı sıra Mehmet ile play station ve basketbol oynuyor, Zeynep ile sinemaya gidiyor, Zehra ile resim yapıyoruz. Dizi ve film izlemeyi de seviyorum, özellikle eski Türk filmlerini tercih ediyorum.