Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Mustafa Savaş Kimdir?

Mustafa Savaş kimdir? Ak Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş’ın hayatı.

Mustafa Savaş kimdir? Ak

Mustafa Savaş kimdir? Ak Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş’ın hayatı. Hakkında ayrıntılı ve güncel bilgiler içeren biyografi yazısı.

Mustafa Savaş Kimdir?

Yaşamı ve mesleki kariyeri

Mustafa Savaş, 1965 yılında Aydın’ın Çine ilçesinde doğdu. İzmir Atatürk Lisesini bitirdikten sonra üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde tamamladı. Mezuniyetinden sonra müfettiş yardımcılığı göreviyle başladığı Halk Bankasında ilerleyen yıllarda müfettişlik, şube müdürlüğü, daire başkanlığı gibi farklı kademelerde görevler üstlendi.

2001 Türkiye ekonomik krizi sonrasında Halk Bankasının yeniden yapılanması aşamasında genel müdür yardımcısı görevine getirildi. Bankanın sigorta şirketinin Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 2002’den 2009’a Risk Yönetimi ve İç Kontrol Genel Müdür Yardımcısı, 2009-2010 döneminde Risk Takip ve Tasfiye Genel Müdür Yardımcısı, 2010-2011 döneminde Bireysel Krediler Genel Müdür Yardımcısı, 2011’de Mevduat ve Nakit Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı ve 2011’den siyasete ağırlık verdiği 2014 yılına kadar da Finansal Yönetim ve Planlama Genel Müdür Yardımcısı olarak çalıştı.

İngilizce bilen savaş evli ve 2 çocuk babasıdır.

Siyasi hayatı

Halk Bankasında genel müdür yardımcısı olarak görev yapmış olan Mustafa Savaş, 2011 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden Aydın milletvekili adayı oldu. AK Partinin 3 milletvekili çıkarttığı bu seçimde, 4. sıradan adaylığı sebebiyle meclise giremedi. Siyaset yarışına Aydın’da devam eden Mustafa Savaş, 2014 Türkiye yerel seçimlerinde Aydın Büyükşehir Belediye Başkanlığı için AK Partinin adayı oldu.[1] % 29.1 oranında oy alarak seçimi ikinci sırada tamamladı. Haziran 2015 Türkiye genel seçimlerinde daha üst sıralarda yer alması beklenen Savaş, 4. sıradan aday gösterildiği seçimde AK Parti iki milletvekili çıkarabildi. Ancak Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde ise Adalet ve Kalkınma Partisinin Aydın’da 3. sıradan adayı oldu. Partisinin Aydın’daki oy oranının %29.7’den %34.4’e çıktığı sonuçlar neticesinde Türkiye Büyük Millet Meclisine Aydın milletvekili olarak girmeye hak kazandı. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görev üstlendi. Aralık 2015’te ise AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin yardımcısı olarak parti yönetiminde de görev üstlendi.

2024 Türkiye Yerel Seçimleri’nde Ak Parti’den Aydın Büyük Şehir Belediyesi Başkanı adayı olmuştur.