Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

NOEL KUTLAMASI MÜSLÜMANA HARAMDIR

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı Hasan Türüt, yeni yıl nedeniyle mesaj yayınlayarak Müslümanları uyardı!

Diyanet Bir-Sen Genel Başkanı

Yılın ister başı, ister sonu olsun. Hangi saat ve gün olursa olsun, gündüz ve gece işiten, gören ve yaptıklarımızın hesabını soracak bir gücün olduğunu belirten Hasan Türüt, mesajında önemli noktalara dikkat çekti. Hiçbir kötülüğün, zulmün, haksızlığın ve hukuksuzluğun cezasız kalmayacağını söyleyen Türüt, şunları söyledi.

“Müslümanlar, Allah’ın emri ile Hz. Peygamber’in yoluna hicret etmek suretiyle kıyamete kadar bu gönül göçüne devam edecekler ve rahmet yolundan ayrılmayacaklardır. Bu anlamda gönül hicretini hak ve adalet üzere yapmak bizim için önemlidir. Hıristiyanlaşmaktan Allah’a sığınmak gönül hicretidir. Hıristiyan adetleriyle eğlenmek, günü boş işlerle geçirmek haramdır. Allah’ın emrine karşı gelmek, gönül hicretinden kaçmaktır. Allah Celle ve Celalüh’ün buyruğu doğrultusunda yaşamaya çalışan Müslümanlara Allah keder vermesin. Darda koymasın. Ümmet bilinciyle hareket etmeyi, gönül hicretine dahil olan sahih Müslümanlarla aynı safta, aynı sofrada buluşturmayı nasip eylesin.

2018 yılı geride kalırken, tüm dünya da insanların yeni yıl heyecanıyla alış veriş merkezlerine koştuklarını görüyoruz. Yazılı ve görsel medya da tüketim çılgınlığına davetler pervasızca yapılıyor. Müslüman camia, yeni yıl çılgınlığında Hıristiyanlarla adeta yarış ediyor. Evine ekmek götüremeyen, elektrik, su, doğalgaz giderlerini ödeyemeyen vatandaşların yeni yıl heyecanıyla kendinden geçtiğini görüyoruz. Ne kadar üzücü, ne kadar düşündürücü! Geçindirmekle yükümlü olduğu insanların hakkını boş ve gereksiz işlere harcamak haksızlık ve adaletsizliktir. İçkili sofralar kurulacak, eğlence mekânlarında su gibi içki tüketilecek, ahlaksızlık, düşünülemeyecek boyutta yaşanacak ve kim bilir belki bir gün sonra içki masalarında yılbaşı kutlamasıyla ilgili ne korkunç haberler okuyacağız!

Cenabı Allah, Mâide Sûresi 51. Ayette şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Yahudileri ve Hristiyanları veli edinmeyin. Onlar birbirlerinin velileridir. Sizden kim onları dost edinirse şüphesiz o da onlardandır…” Ayetin anlamı doğrultusunda Müslümanları uyarmak bizim görevimizdir. Müslüman bir kişi, Hristiyan ve Yahudi geleneklerine uyarsa onlardan olur. Yılbaşı kutlamaları kesinlikle günahtır. “Hristiyan ve Yahudilere benzemeyin” diyen Allah Celle ve Celalüh Müslümanları uyarıyor. Müslümanların yılbaşı günü, Hicri Yılbaşıdır. Bunun dışında herhangi bir günün Hıristiyanların kutladığı gibi yılbaşı olarak kutlanması caiz değildir, haramdır.  Müslümanlar, Hristiyan ve Yahudi inancı olan yılbaşı kutlamalarından şiddetle kaçınmalıdır. Yılbaşında yapılacak gereksiz harcamalar israftır, haramdır.”