Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

ÖĞRENCİLERİN MUTLU GÜNÜ

Uzun ve yorucu bir eğitim, öğretimin sonunda okullar 14 Haziran Cuma günü kapanacak ve 2023-2024 eğitim öğretim yılı sona erecek. 2024-2025 eğitim öğretim yılı yaz tatili tamamlandıktan sonra başlayacak. MEB’in yayınladığı tarihlere göre önümüzdeki dönem okullar 9 Eylül Pazartesi günü açılacak. Öğrenciler yaklaşık olarak Haziran ayının yarısı, Temmuz – Ağustos ayının tamamında ve Eylül ayının ilk haftasında yaz tatili yapacak. Yaz tatili toplam 86 gün sürecek

Uzun ve yorucu bir

Uzun ve yorucu bir eğitim, öğretimin sonunda okullar 14 Haziran Cuma günü kapanacak ve 2023-2024 eğitim öğretim yılı sona erecek. 2024-2025 eğitim öğretim yılı yaz tatili tamamlandıktan sonra başlayacak. MEB’in yayınladığı tarihlere göre önümüzdeki dönem okullar 9 Eylül Pazartesi günü açılacak. Öğrenciler yaklaşık olarak Haziran ayının yarısı, Temmuz – Ağustos ayının tamamında ve Eylül ayının ilk haftasında yaz tatili yapacak. Yaz tatili toplam 86 gün sürecek.

  Ülkemizdeki eğitim sistemi çocukları yarış atı gibi sürekli o yarıştan bu yarışa, bir yarış haliyle birbiriyle yarıştırıyor. Her yarışın bir kazananı ve birde kaybedeni olacaktır, herkes birinci olamaz bu kural değişmez. Asıl olan insanın kendini geliştirmesi ve yetiştirmesidir. Karne dönemi geldi çocuklarınızın başarısı ve başarısızlığını bir başkası ile kıyaslamayın. Her insan özeldir ve bir başkasıyla kıyaslanamaz. Kötü notları olan bir öğrenciyi cezalandırmayın, bir arkadaşının yada diğer aile fertlerinin yanında rencide etmeyen, bu yapacağınız yanlış bir hareket çocuğunuzu tramvaya sokacak hayatı boyunca etkileyecektir. 

  Her çocuk özeldir özel olduğunu hissettirin, sarılın, saçını okşayın, sorunlarını dinleyin ve çözüm üretin. Bir evladın yetişmesi kolay değil, dünyada yapacağınız en büyük yatırım çocuklarınızı mutlu olmalarını öğretmeniz olacaktır. Kendinizde olan eksiklikleri “ben yapmadım çocuğum yapsın, ben görmedim çocuğum görsün, ben okumadım çocuğum okusun”diye çocuklarınıza emrivaki yapmayın ki ters tepecektir. Her meslek grubuna ihtiyacımız var herkes doktor olamaz, hemşireye de ihtiyaç var, herkes beyaz yakalı olamaz mavi yakalılara da ihtiyacımız var. Kim ne olursa olsun önce ahlaklı ve maneviyatlıolsun. 

 Yorucu bir eğitim döneminden sonra öğrenciler güzel bir dinlenmeyi hak ettiler, dinlenirken kitap okumayı, sinemaya, tiyatroya, düğüne ve sosyal aktivitelere katılmayı ihmal etmeyin. Zaman geri getirilemeyen en önemli değerdir anı yaşayarak zamanı verimli kullanmak lazım.

  Kimi öğrenci bir üst sınıfa geçerken birçoğu üst okula geçti, yeni çevre, yeni sistem ve yeni heyecanlar başlıyor. Hayat acımasız bir öğretmen gibidir tecrübe ile döve döve öğretir, hem ağlar insan hem de güler bu sistemde. Her kişi kendi hayatının başrolünü oynar, acısıyla ve tatlısıyla ama bu rol en zor olandır. Kimsenin sizin oyunculuğunuzu sorgulamasına müsaade etmeyin. Siz üzülürken hep yalnız üzüleceksiniz. Mutluluğun sırrı kimseyle kendinizi kıyaslayıp aşı görmeyin ki dediğim gibi her insan özeldir.

  Öğrenciler kadar yorucu olan eğitim ve öğretim dönemi öğretmenler içinde yorucu geçti, en çok tatil yapan meslek gruplarından olan öğretmenlerimiz yine bir tatile daha başladı. Öğretmenlik kutsal bir meslektir ve toplumları öğretmenler yetiştirir. Yetiştirdikleri yeni nesil toplumun fertlerini oluşturacak ve ülkeye yön verecekler. Fenomen öğretmenler için üzücü olsa da sosyal medyada bol öğrencili reels, story gibi paylaşımlar yapamayacak.

  Güzel yarınlar için mutlu ve güler yüzlü nesiller yetiştirmeliyiz, para nasıl olsa kazanılır. Gençler yüzünüz hep gülsün. Yarınlara sizlerle daha umutla bakıyoruz, iyi ki arsınız. İyi tatiller. Allah’a ısmarladık hoşça kalın.