Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

OTOBÜSLERDEKİ KRONİK SORUN

Her gün sabah akşam

Her gün sabah akşam binip,indiğimiz toplu taşıma araçlarındaki bu durum çok fazla dikkatimi çekmeye başlayınca değinmek istedim.

İnsanlar güneşi görmeden işe, okula yetişme telaşı içinde yola koyulup yine güneşin batışını görmeden eve yetişebilmek için o tıklım tıklım otobüslerde gidip, geliyorlar. Herkesin bir yerlere yetişme telaşı var.

Hal böyleyken, insanların çoğu ayakta gitmek zorunda iken birde birilerinin telefonla konuşası tutuyor, bildiğin konuşmuyor tüm yol boyunca sohbet ediyor. Ne konuştuğunu herkes duyuyor. Acil bir durum olmadığı sürece neden insan halkın ortak kullanım alanı olan otobüslerde bu denli rahatsız edici davranır ki? Bende bu mağduriyeti yaşayan biri olarak geçenlerde yanımdaki kadının eşiyle olan özel konuşmalarını duydum. Sadece ben değil herkes duydu. Sesini yükseltti, kızdı bütün tepkilerine şahit olduk. Yine geçenlerde bir genç kız telefonla konuşuyordu yaşlı bir teyze rahatsız olduğunu söyledi ve genç kız “sana ne! sen karışamazsın! dinleme kulaklarını tıka!” diyerek bağırdı. teyze tepki verince “kapa çeneni!” dedi. Bu durum hiç hoş olmayan bir davranış. Kimse kimsenin özelini, sohbetini dinlemek zorunda değil. İnsanların topluluk halinde olduğu yerlerde kimsenin birbirini rahatsız edici davranışta bulunmaması gerekir. Toplum kuralları bunu gerektirir. Hayat şartları ve yaşam koşulları herkese bu kadar zor iken, bireysel değil, toplumsal davranarak birbirimize saygı çerçevesi içersinde yaklaşmalıyız.